Home > Závody > MS Östersund: Čeští muži zazářili ve štafetě čtvrtým místem. Další zlato pro Norsko

MS Östersund: Čeští muži zazářili ve štafetě čtvrtým místem. Další zlato pro Norsko

Tomáš Krupčík

Čeští biatlonisté zajeli ve švédském Östersundu nejlepší štafetový výsledek v historii mistrovství světa. Skvělé výkony Tomáše Krupčíka a Michala Krčmáře dovedly českou štafetu až na čtvrté místo. I druhé dnešní zlato putuje do Norska.

Suverénní Norové a zlomený Fourcade

Štafeta mužů jen potvrdila norskou nadvládu nad Mistrovstvím světa v Östersundu a vlastně nad celou sezónou. Lars Birkeland sice zakončil první úsek na desátém místě, Vetlemu Christiansenovi ale předával s minimální ztrátou na čelo. Christiansen se zaskvěl nejlepším časem na úseku, stejně na tom byl následně i Tarjei Bø. Svému bratrovi předával s luxusním náskokem 43,5 sekundy. Johannes Thingnes Bø pak poškládlil norské fanoušky, a že jich bylo v Östersundu hodně, třemi chybami na závěrečné stojce, ale trestnému kolu se vyhnul a v poklidu si dojel pro prvenství.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Mladší z bratrské dvojice získal už čtvrté zlato na šampionátu a sedmé celkem, ten starší má po dnešku ve sbírce devět triumfů. Norové vyhráli třetí štafetu v řadě a zajistili si jak vítězství v hodnocení této disciplíny, tak v Poháru národů.

Na druhém místě v žebříčku zemí figurují Francouzi a dlouho to vypadalo, že by i dnes mohli prohánět Nory. Po polovině závodu dokonce díky Antoninu Guigonnatovi a Quentinu Fillonovi Mailletovi vedli. Simon Desthieux i přes trestné kolo udržel druhé místo, ale dvě trestná kola Martina Fourcada na závěrečné stojce znamenala propad až na šesté místo. Suverén posledních sedmi sezón tak v Östersundu nadále zůstává bez zisku cenného kovu.

Quentin Fillon MailletFoto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)

Stříbro pro Německo a bronz pro Rusko

Fourcadův kolaps na stojce využili Němci a Rusové. Erik Lesser držel německou štafetu na prvním úseku v čelní skupince, debutant Roman Rees se posléze propadl na sedmé místo. Jeho ztráta ale nebyla nijak dramatická, a tak mohl Arnd Peiffer předávat spolu s Desthieuxem na druhém místě. Finišman Benedikt Doll, na rozdíl od Fourcada, ustál poslední střelbu s jedním dobíjením a zajistil Německu stříbro.

Benedikt Doll a Martin FourcadeFoto: Benedikt Doll a Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Ruský tým obhajoval zlato z Hochfilzenu v kompletně obměněné sestavě. Matvej Jelisejev vyhrál první úsek, ale nováček Nikita Poršněv se propadl až na 13. místo. Dmitrij Malyško zařídil posun na 8. příčku a Alexandr Loginov díky nejlepšímu času na závěrečném úseku finišoval jako třetí. S výjimkou Loginova je to pro všechny premiérová medaile z mistrovství světa.

Češi přepisovali historii

Čeští reprezentanti šli do dnešního závodu povzbuzeni výsledky z předešlých štafet, v Oberhofu byli dokonce třetí. Po tom, co Michal Šlesingr předával na 14. místě a Ondřej Moravec na 13., to na podobný úspěch nevypadalo.

Pak se ale v dobrém slova smyslu zbláznil Tomáš Krupčík, vybílil všechny terče a navíc skvěle běžel. V závěrečném kole mu patřil třetí nejrychlejší běžecký čas a na předávce už šesté místo. Medaile byla vzdálena jen o 35 sekund.

Na parádní práci Krupčíka navázal Michal Krčmář. Výborně běžel a ani dvě chyby na střelnici nebyly v porovnání se soupeři špatným počinem. Po závěrečné stojce se Krčmář zařadil na pátou příčku 7,6 sekundy za Slovince Roka Tršana. Český finišman v závěrečném kole zlomil hůlku, ale od kouče Anderse Bratliho rychle dostal novou a neztratil příliš času. I díky tomu nakonec překonal slovinského soupeře a spolu se svými krajany se radoval z čtvrtého místa, což je nejlepší výsledek české mužské štafety v historii mistrovství světa. Na premiérovou medaili chybělo 16,6 sekundy.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

Velmi spokojení ale byli i pátí Slovinci, kteří vyrovnali své štafetové maximum z mistrovství světa. Tahounem byl podle očekávání na druhém úseku třetí Jakov Fak, ale obdobně dobře si vedl i Klemen Bauer a ostatně šestý čas Tršana na nabitém čtvrtém úseku byl rovněž velmi hodnotný.

Švédští muži nenavázali na své krajanky. V polovině závodu sice díky povedené jízdě Jespera Nelina, přítele Hanny Öbergové, drželi třetí místo, ale nakonec skončili sedmí. Zdravotními problémy sužování Raukušané museli vzít osmé místo, spokojenější byli devátí Bulhaři. Mezi sympatičtější výkony se určitě řadilo i desáté místo Běloruska, zklamaní naopak můžou být jedenáctí Švýcaři, dvanáctí Ukrajinci a patnáctí Italové.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
14. Michal Šlesingr 0+2 1:07,8 21. +28,5 11.
13. Ondřej Moravec 0+2 1:21,5 18. +25,0 9.
3. Tomáš Krupčík 0+0 49,8 3. +23,1 6.
4. Michal Krčmář 0+2 1:08,6 6. +5,7 4.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

One thought on “MS Östersund: Čeští muži zazářili ve štafetě čtvrtým místem. Další zlato pro Norsko

  1. Pánové, smekám a gratuluji.
    Potěšili zejména K+K.
    Krupčík opět prokázal, že je teď naším nejlepším biatlonistou (na svém úseku byl 3.; Krčmář 4.).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *