Home > Závody > MS Östersund: Historicky první zlato ve smíšených dvojicích berou Norové. Češi dojeli devátí

MS Östersund: Historicky první zlato ve smíšených dvojicích berou Norové. Češi dojeli devátí

Marte Olsbuová Røiselandová a Johannes Thingnes Bø

Premiérovými mistry světa v závodě smíšených dvojic se dnes v Östersundu stali Marte Olsbuová Røiselandová a Johannes Thingnes Bø z Norska. Pro stříbro si dojeli Italové, bronz brala domácí švédská dvojice. Dobře střílející duo Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec skončilo deváté.

Někteří favorité nezklamali

Pro vítěznou dvojici se závod na prvních úsecích nevyvíjel nejlépe. Marte Olsbuová Røiselandová, která závod rozjížděla, dobíjela celkem dvakrát a předávala na osmém místě. Johannes Thingnes Bø se sice rychlým během dostal na medailovou pozici, na stojce ale musel třikrát dobíjet a i když se posunul na průběžné šesté místo, ztráta na první místo narostla. Na dalších úsecích už ale Norsko zářilo. Røiselandová svůj úsek ukončila s jedním dobíjením na prvním místě, J. Bø na střelnici nezaváhal vůbec a náskok udržel až do cíle. Sám se stal mistrem světa už popáté, Røiselandová potřetí (pokaždé v týmovém závodě). Spolu už na tomto šampionátu slavili vítězství ve smíšené štafetě.

Marte Olsbuová Røiselandová a Hanna ÖbergováFoto: Marte Olsbuová Røiselandová a Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)

Pověsti favoritů dostáli Dorothea Wiererová a Lukas Hofer, kteří ovládli tento závod v Soldier Hollow. Wiererová získala zpátky svou střeleckou formu, celkem na střelnici potřebovala jen dva náhradní náboje, navíc střílela v neuvěřitelném tempu. Svůj první úsek vyhrála, na dalším byla těsně druhá. Hofer se na posledním úseku skvěle držel Johannese Bøho, možný souboj o zlato mu pokazila střelecká chyba. Stříbro si ale Ital pohlídal.

Johannes Thingnes Bø a Lukas HoferFoto: Johannes Thingnes Bø a Lukas Hofer (Autor: Petr Slavík)

Radost domácímu publiku zařídili Švédové. O posun na bronzovou pozici se na třetím úseku postarala čerstvá mistryně světa Hanna Öbergová. Za vítězkou úseku Røiselandovou navíc zaostala jen o necelé tři vteřiny. Její parťák Sebastian Samuelsson postavení vinou dvou dobíjení už nevylepšil, v posledním běžeckém kole druhého Hofera neohrozil. Öbergová a Samuelsson vybojovali pro Švédsko druhou medaili.

Zklamání nejen pro Rakousko

Jen tři místa na stupních vítězů, to bylo v dnešním počtu favorizovaných zemí zkrátka hodně. Kdo ale bude zklamaný úplně nejvíce, to je duo Lisa Hauserová a Simon Eder. Tito Rakušané spolu šestkrát dojeli na stupních vítězů, z toho dvakrát na nejvyšším stupínku. O cenný kov bojovali i dnes. Veškeré naděje ale padly v druhé polovině závodu, když Hauserová musela dvakrát dobíjet a z druhého místa se propadla na páté. Eder pak v závěrečném úseku dvojici ještě pohoršil, netrefil se také dvakrát a v cíli z toho bylo až osmé místo.

Spokojení nebudou ani Francouzi, kteří startovali s číslem tři. I oni pokazili slibný začátek závodu ve druhé polovině. Julia Simonová v ní dobíjela celkem pětkrát, do boje o medaili Francii nevrátil ani Antonin Guigonnat se třemi chybami. Do cíle dojel sedmý s více než minutovou ztrátou.

Antonin Guigonnat a Julia SimonováFoto: Antonin Guigonnat a Julia Simonová (Autor: Petr Slavík)

Tradičně rychlé Němce Denise Herrmannové kazila závod střelba, dobíjela dohromady šestkrát. Její kolega Erik Lesser sice žádný náhradní náboj nepotřeboval, ztráta na medailové pozice ale byla příliš velká. Německé duo skončilo pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Dlouho si dobře vedli Ukrajinci. Anastasija Merkušynová první střelby zvládla bezchybně, stejně tak čerstvý mistr světa Dmytro Pidručnyj, který Ukrajinu dokonce vytáhl na první místo. Merkušynová pak ale dobíjela hned pětkrát, další bezchybná střelba Pidručného stačila na závěrečné páté místo.

Zářil bezchybný Moravec

Za český tým dnes startovali Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec. Puskarčíková musela na prvním úseku dobíjet jednou, předávala na 11. místě. Do první desítky se díky rychlé a přesné střelbě dostal Moravec. Tohle postavení Puskarčíková neudržela, musela dobíjet hned třikrát. Na svém úseku se pak znovu blýskl Moravec. Zastřílel čistě, rychle, tentokrát přidal i skvělý běžecký čas (5.), z dvanáctého místa se tak vrátil na konečné deváté. V celkovém součtu byli Češi střelecky nejlepší. Dosavadní maximum (6. místo), o které se v roce 2017 s Moravcem postarala Gabriela Koukalová, z toho nebylo. Přesto jde o druhý nejlepší výsledek v této disciplíně.

Eva Puskarčíková a Ondřej MoravecFoto: Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
11. Eva Puskarčíková 0+1 56,9 9. +28,5 14.
7. Ondřej Moravec 0+0 54,8 6. +15,1 12.
18. Eva Puskarčíková 0+3 1:19,0 18. +38,4 13.
8. Ondřej Moravec 0+0 52,3 6. +12,0 5.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Marte Olsbuová Røiselandová a Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *