Home > Závody > IBU Cup Martell: Skvělý debut mezi dospělými. Junior Karlík skončil osmý ve sprintu

IBU Cup Martell: Skvělý debut mezi dospělými. Junior Karlík skončil osmý ve sprintu

Mikuláš Karlík

Vysoko nad mořem, v italském alpském středisku Martell, ukončí tento víkend sezónu závodníci nižšího IBU Cupu. Poslední body se rozdělí ve dvou sprintech a hromadném startu. Dnešní dopolední mužský sprint si podmanili Norové, na životní osmé místo dosáhl český junior Mikuláš Karlík. Ve sprintu žen na své první zlato dosáhla třicetiletá Ruska startující za Ukrajinu Olga Abramovová.

Kompletní norské pódium, junior Karlík odjel životní závod

Vítězství si v dopoledním sprintu mužů zajistil v běhu nejlepší norský talent Johannes Dale, který udělal na střelnici o jeden omyl víc než bezchybný stříbrný Endre Strømsheim. Obě čisté položky zastřílel za parádních 41 sekund. Bronz získal Alexander Fjeld Andersen, který nesetřelil jeden ležkový terč. Všichni jsou ještě v juniorském věku.

I čtvrté místo patřilo Norsku, konkrétně Fredriku Gjesbakkovi. Francouz Aristide Bègue se konečným pátým místem v celkovém hodnocení posunul na třetí příčku. Na děleném 6. místě skončil nově druhý muž IBU Cupu, Němec Lucas Fratzscher. Ve žlutém startující Rus Anton Babikov doběhl po třech minelách až 13., jeho náskok v boji o glóbus je ale téměř stobodový. Závod měl jen dva čisté střelce, vedle stříbrného Nora všechny terče vybílil už jen v cíli 26. Erik Weick z Německa.

Teprve devatenáctiletý Mikuláš Karlík startoval ještě minulou neděli na Mistrovství Evropy juniorů. Závodník z Letohradu je, podobně jako Jakub Štvrtecký, velmi rychlý a nevyvážený pomalejší střelec. Jeho premiéra mezi dospělými ale byla podařená jak v běhu, tak střelecky. Startoval jako úplně poslední a od počátku se pohyboval mezi nejlepšími. Po vyčištěné pomalejší ležce byl 12., po odjetí z jednoho trestného kola po stojce 10. a v cíli 8. Jen 0,4 sekundy ho dělilo od rozšířeného pódia. Získal i skalp zkušeného vítěze závodu Světového poháru Babikova.

Druhý český junior na startu, obvykle přesný Vítězslav Hornig (také jemu je 19), dnes prožil černý střelecký den, celkem pět trestných kol ho odeslalo až na konec páté desítky v cíli. Tři chyby na střelnici předvedl Ondřej Hošek, i když ve vynikajícím čase 46 sekund. Jako druhý nejlepší Čech bral dva body za 39. místo. Milan Žemlička patřil mezi lepší střelce závodu (0+2), běžecky se trápil a skončil 47.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
8. Mikuláš Karlík 0+1 1:15,0 44. +51,7 15.
39. Ondřej Hošek 2+1 46,0 2. +2:43,6 48.
47. Milan Žemlička 0+2 1:04,0 17. +3:29,5 49.
49. Vítězslav Hornig 3+2 1:35,0 57. +2:02,5 36.

Výsledkový servis

Zlato pro Abramovovou, všechny Češky na bodech

Sprinty v ženském podání měly pódium národnostně rozmanité. Zlatá Ukrajinka Olga Abramovová a bronzová Švédka Johanna Skottheimová zastřílely čistě, stříbrná Ruska Kristina Reztcová se mýlila jednou. Vedoucí žena IBU cupu Victoria Slivková šestým místem upevnila svou pozici – Němka Nadine Horchlerová, druhá žena hodnocení, skončila 14. Na rozdíl 18 bodů se k ní naopak přiblížila její kolegyně Janina Hettichová, dnes sedmá. Závod měl pět čistých střelkyň, nemýlila se ani Rakušanka Dunja Zdoucová, která obě položky zastřílela za 46 vteřin, v nejlepším čase ze všech biatlonistek. Nejrychleji běžela Švýcarka Susanna Meinenová, která po pěti omylech skončila 22.

Také mezi českými ženami nejlépe obstála juniorka. Dvacetiletá Petra Suchá z Jablonce nad Nisou minula pouze jeden terč, běžecky přeci jen starším biatlonistkám nestačila, do cíle dorazila jako 30. a získala své první „dospělé“ body. Nadprůměrně běžela Anna Tkadlecová, po čisté ležce 14., ve stoje se ale mýlila třikrát a skončila těsně za naší juniorkou. Bývalá běžkyně na lyžích Ludmila Horká ani dnes na střelbu nevyzrála, z deseti ran šly do terče jen tři. Silný běh, třetí nejlepší ze startovního pole, jí pomohl alespoň k jednomu bodu do hodnocení v IBU Cupu.

Češky v akci
Střelba Čas střelby Běh
30. Petra Suchá 0+1 1:12,0 34. +1:58,4 39.
31. Anna Tkadlecová 0+3 1:13,0 36. +1:11,6 23.
40. Ludmila Horká 4+3 1:35,0 52. +9,6 3.

Výsledkový servis

Další sprinty IBU Cupu v italském středisku mají před sebou muži i ženy v sobotu.

Foto: Mikuláš Karlík (Autor: Jiří Zaňát)

One thought on “IBU Cup Martell: Skvělý debut mezi dospělými. Junior Karlík skončil osmý ve sprintu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *