Home > Téma > MS Östersund, sumář 8. dne: Norsko dominovalo a čeští muži napravili zaváhání žen

MS Östersund, sumář 8. dne: Norsko dominovalo a čeští muži napravili zaváhání žen

Johannes Thingnes Bø

Předposlední den Mistrovství světa v Östersundu patřil štafetám. Mužskou i ženskou štafetu ovládlo Norsko, které tak zvýšilo svůj náskok v celkovém počtu medailí. Stříbrné medaile si na krk pověsili němečtí biatlonisté a švédské biatlonistky. Bronz v těsném souboji získaly Ukrajinky, v klání mužů se o třetí místo bojovat nemuselo, jasně ho získali Rusové. Českým biatlonistkám se dnešní štafeta nevydařila, po čtyřech trestných kolech skončily patnácté. Skóre ale vylepšili biatlonisté, když o pár hodin později dojeli těsně pod stupni vítězů čtvrtí.

Události dne ve zkratce

 • Zlato i malý glóbus dnes vybojovaly Norky. Posun na první místo zařídila svému týmu finišující Marte Olsbuová Røiselandová, která využila střeleckého zaváhání domácí závodnice.
 • Další medailí, i když ne zlatou, potěšily domácí diváky Švédky. Hanna Öbergová sice nevyužila náskok na poslední střelbě a kvůli dobíjení přišla o vedení, Švédsko se i tak raduje ze stříbrné medaile – úplně prvního cenného kovu v této disciplíně.
 • Souboj o bronz dopadl o 0,5 vteřin lépe pro Ukrajinu, která tak může slavit už osmou medaili v této disciplíně.
 • Naopak další medaili především vinou střeleckých chyb nepřidaly Němky (4.), za očekáváním zůstaly i týmy Francie (8.) a Itálie (10.)
 • České kvarteto Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Veronika Vítková dnes o medaile vinou čtyř trestných kol bojovat nemohlo. Z posledních míst se během závodu štafeta dokázala posunout alespoň na 15. příčku. Jde ale o nejhorší výsledek od roku 2008.
 • Pořadí Pohárů národů vedou Norky před druhými Němkami a třetími Francouzkami. Před Češky se po dnešku na sedmé místo dostala Ukrajina. V hodnocení disciplíny patří českým biatlonistkám konečné 7. místo.

Norská předávkaFoto: Norská předávka (Autor: Petr Slavík)

 • Na úspěch norských závodnic navázali i muži – suverénní vítězství Norům zařídilo především bratrské duo Tarjei a Johannes Bøovi. I glóbus za štafety mužů tak putuje do Norska.
 • Zaváhání svých kolegyň napravili Němci – finišman Benedikt Doll vyšel ze střeleckého souboje s Martinem Fourcadem lépe, stříbrnou pozici Němců v posledním běžeckém kole nikdo neohrozil.
 • Obhajoba titulu z Hochfilzenu nevyšla Rusům. Jejich složení štafety ale bylo úplně jiné, chyběl Jevgenij Garaničev a dnes už bývalý reprezentant Anton Šipulin, otazník visel u nováčka týmu Nikity Poršněva. Krok do neznáma s medailovým výsledkem.
 • Naopak týmy Francie a Rakouska medaili z Hochfilzenu neobhájily.
 • Čeští muži zvedli fanouškům náladu. Kvarteto Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář dojelo čtvrté, postaralo se tak o nejlepší výsledek v historii.
 • Češi skončili v hodnocení disciplíny stejně jako ženy na 7. místě. V hodnocení Poháru národů patří Čechům 8. místo. Na prvních místech dominují znovu Norové s náskokem na druhé Francouze a Němce.

Citát dne:

„Kdo mě dnes viděl na trati, řekl si, že to je Michal z loňské sezony, ten, kterého jsme vídali, když mu to chutnalo. I kdyby to mělo být jen dneska, jsem neskutečně rád, že to ve mně je. Převládá spokojenost.“ (ČT Sport)

Takto se po povedeném závodě vyjádřil Michal Krčmář. Běžecky na tom byl medailista z Pchjongčchangu výborně. Čtvrté místo pak věnoval českým biatlonistkám.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

Hrdinka dne: Marte Olsbuová Røiselandová

Marte Olsbuová Røiselandová přebírala štafetu na čtvrtém místě se ztrátou více než čtyřiceti vteřin. Na trati dostála pověsti jedné z nejrychlejších biatlonistek současnosti, posun na medailovou pozici potvrdila výbornou střelbou. Na ležce sice jednou dobíjela, s položkou ve stoje si ale poradila bravurně. A protože Hanna Öbergová i Valj Semerenková musely dobíjet, Røiselandová dovezla štafetu suverénně na prvním místě. Individuální medaili Norka zatím nevybojovala, v týmových závodech už je trojnásobnou mistryní světa.

Marte Olsbuová RøiselandováFoto: Marte Olsbuová Røiselandová (Autor: Petr Slavík)

Hrdina dne: Tomáš Krupčík

Tomáš Krupčík vyladil formu na mistrovství skvěle, potvrdil to i v dnešním štafetovém závodě. Do svého úseku vjížděl na 14. místě. Na střelnici si počínal skvěle. Nepotřeboval ani jeden náhradní náboj, navíc odstřílel ve skvělém tempu. K tomu přidal šestý běžecký čas, v posledním kole byl dokonce třetí. Výsledkem byl posun na šesté místo. Velkou pochvalu zaslouží také už zmiňovaný finišman Michal Krčmář. Dobíjel dvakrát, ze střelnice odjížděl jako pátý, i se zlomenou hůlkou se dokázal dostat před reprezentanta Slovinska a štafetu dovezl na čtvrtém místě.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

Překvapení dne: Slovinsko

Nejlepší výsledek v historii vyrovnali v dnešní štafetě biatlonisté ze Slovinska. Pomohla jim k tomu především střelba, ve které byli ze všech týmů nejlepší – potřebovali jen pět náhradních nábojů. O posun na přední příčky se postarali hlavně Jakov Fak a Klemen Bauer. Kromě Faka střílel bezchybně i finišman Rok Trsan. I když ho v závěrečném kole předjel Michal Krčmář, konečné páté místo je pro Slovinsko velkým úspěchem.

Zklamání dne: Martin Fourcade

Trápení francouzského velikána nekončí. Martin Fourcade na závěrečné střelbě soupeřil s Benediktem Dollem o stříbro. Dosavadní statistiky střelby ve stoje hovořily v prospěch Francouze. Jenže zatímco Doll dobíjel jen jednou, Fourcade zcela propadl a musel hned na dvě trestná kola. Z poměrně jisté medaile bylo v cíli šesté místo. Fourcade neskrýval zklamání. Na šampionátu zatím zůstává bez medaile, poslední šanci to změnit bude mít zítra v závodu s hromadným startem.

Benedikt Doll a Martin FourcadeFoto: Benedikt Doll a Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Fotka dne:

Eva Puskarčíková

Tři trestná kola hned po úvodní střelbě, poslední místo a konec medailovým nadějím. To všechno zachytil na jediném snímku Petr Slavík. Eva Puskarčíková si dnes v závodě prožila peklo. I o tom je biatlon. „Ono to není jednoduché, to se může stát každému. Evik říkala, že ani nevěděla, co se tam dělo. Bylo mi jí líto, musela jet zbytek závodu sama, to vůbec není jednoduché,” podpořila svou parťačku Jessica Jislová.

Medailové pořadí

Norsko si díky dnešním zlatým medailím s předstihem zajistilo triumf v medailovém pořadí zemí. Na druhém a třetím místě se nic nemění. Před Slovensko se na čtvrté místo dostala Ukrajina.

Medailové pořadí zemí na MS 2019 po 10 z 12 závodů
1. nor Norsko 5 3 1 9
2. ger Německo 2 2 2 6
3. swe Švédsko 1 1 1 3
4. ukr Ukrajina 1 0 1 2
5. svk Slovensko 1 0 0 1
6. ita Itálie 0 2 1 3
7. rus Rusko 0 1 1 2
8. bul Bulharsko 0 1 0 1
9. fra Francie 0 0 3 3

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *