Home > Preview > MS Östersund, 9. den: Do závodů s hromadným startem nastupují 4 čeští reprezentanti

MS Östersund, 9. den: Do závodů s hromadným startem nastupují 4 čeští reprezentanti

Tomáš Krupčík

Během posledního dne Mistrovství světa ve švédském Östersundu jsou na programu vždy velmi zajímavé závody s hromadným startem pro 30 nejlepších závodníků. Do tohoto závodu se na mistrovství světa vždy nominují všichni aktualní medailisté, závodníci z první patnáctky celkového hodnocení Světového poháru, a pak biatlonisté, kteří nasbírali v dosavadních individuálních závodech v Östersundu největší počet bodů. Stále však platí také omezení na maximálně čtyři reprezentanty z jedné země (plus obhájce titulu), a tak se v závodě mužů na start nedostane například Johannes Kühn, který kvalifikační podmínky splnil.

Na dnešní závody bude mít velmi pravděpodobně velký vliv také počasí. Během dne se očekává postupně zesilující sněžení, a také vítr bude během dne přidávat na rychlosti a může být i nárazový. Na střelnici tak budou panovat velmi náročné podmínky a o to zajímavější závody můžeme očekávat.

Dnešní menu

13:15 – Závod s hromadným startem žen

  • cze 21. Davidová, 25. Vítková
  • TV přenosy: 12:45 ČT sport, 13:15 Eurosport 1
  • Startovní listina

16:00 – Závod s hromadným startem mužů

  • cze 23. Krupčík, 29. Krčmář
  • TV přenosy: 15:30 ČT sport, 15:45 Eurosport 1
  • Startovní listina

Otázky dne

  • Pověsí si Johannes Thingnes Bø v Östersudu na krk páté zlato?
  • Obhájí Laura Dahlmeierová vítězství v hromadném startu z Hochfilzenu 2017 a získá i na čtvrtém šampionátu v řadě zlatou medaili?
  • Odjede Martin Fourcade z tohoto Mistrovství světa po dlouhé době bez jediné medaile?
  • Vybojují čeští reprezentanti na Mistrovství světa v Östersundu alespoň jeden cenný kov?

Preview hromadného závodu žen

Zlatou medaili z posledního Mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu obhajuje Laura Dahlmeierová z Německa. Olympijský závod v Koreji vyhrála Anastasia Kuzminová. Obě dvě závodnice budou také v dnešní startovní listině.

A právě Laura Dahlmeierová (7) patří zcela jistě k hlavním kandidátkám na titul z dnešního závodu. Po prodělaných nemocích sice nemá tak skvělou běžeckou formu jako v Hochfilzenu, ale její výhodou je, že se umí v důležitých závodech a momentech na střelnici dokonale zkoncentrovat, a poté v posledním kole vydat až na úplně dno svých sil. Na tomto mistrovství už vybojovala dvě bronzové a dvě pomyslné bramborové medaile, a tak určitě bude chtít přidat také zlato.

Laura DahlmeierováFoto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Slavík)

Formu na vrchol sezóny skvěle načasovala Marte Olsbuová Røiselandová (10) z Norska, která má z tohoto mistrovství už tři zlaté medaile ze všech týmových závodů. V individuálním závodě zde byla zatím nejlépe čtvrtá, protože ve sprintu i ve vytrvalostním závodě jí nevyšla střelba. Také její výhodou je, že umí zvládnout poslední střelbu a v posledním běžeckém okruhu patří k nejlepším.

Mezi favoritky závodu musíme zařadit také domácí Hannu Öbergovou (3). Švédka už má z tohoto mistrovství kompletní sbírku medailí, a také čtvrté a dvě pátá místa. Přestože se jí včera na střelnici nedařilo podle představ a na poslední položce odstřelila švédskému týmu zlaté medaile, na dnešní masák se jistě těší. V letošním hodnocení hromadných startů jí zatím patří druhé místo.

Závod s hromadným startem by měl svědčit také vynikající střelkyni, kterou rozhodně je Lisa Vittozziová (6) z Itálie. Také Lisa už má z Östersundu medaile. Ve smíšené štafetě získala bronz a ve vytrvalostním závodě po bezchybném výkonu na střelnici stříbro. Dnes bude chtít jistě zkompletovat sbírku, a také si upevnit vedení ve Světovém poháru.

Lisa VittozziováFoto: Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

Během probíhajícího šampionátu se začalo dařit Justine Braisazové (8), která vybojovala bronzovou medaili ve vytrvalostním závodě a pěkný výkon předvedla také ve včerejších štafetách. Zlepšující se střeleckou i běžeckou formu bude chtít prodat i dnes. Výbornou formu během celého mistrovství neustále potvrzuje domácí Mona Brorssonová (18). Už už to vypadalo, že si po stíhacím závodě pověsí na krk dokonce zlatou medaili, ale čtyři chyby na poslední položce znamenaly propad na sedmé místo. Včerejší zisk stříbrné medaile ze štafet by ji opět mohl zvednout sebevědomí.

Ve velké oblibě mají závody s hromadným startem další dvě biatlonistky. Norka Ingrid Tandrevoldová (4) je v pořadí této disciplíny letos zatím na sedmém místě. Ve Švédsku má velmi dobrou formu a už získala stříbro ve sprintu a zlato ve včerejší štafetě. Tou druhou je Paulína Fialková (12) ze Slovenska, která zatím pořadí této disciplíny letos překvapivě vede a na tomto mistrovství jí už jeden závod se čtyřmi položkami sedl.

Paulína FialkováFoto: Paulína Fialková (Autor: Jaroslav Svoboda)

Téměř v každém závodě k favoritkám patří velmi rychlé běžkyně Denise Herrmannová (2), Anastasia Kuzminová (1), Tiril Eckhoffová (5) a Kaisa Mäkäräinenová (11). Všechny čtyři závodnice ale mají velmi nevyrovnanou střelbu a očekávané větrné počasí jim jistě zrovna velkou radost nedělá. Pokud se však některé z nich střelba podaří, bude následně atakovat nejvyšší příčky. Otazník se vznáší nad Dorotheou Wiererovou (9), která včera na poslední chvilku nenastoupila do štafetového závodu, protože měla údajně drobné zdravotní problémy.

Na startu jsou také dvě české reprezentantky

S číslem 21 odstartuje Markéta Davidová, které se ve větrných závodech ve švédském areálu příliš nedaří na střelnici. Běžecky však patří stále mezi nejkvalitnější závodnice, a tak pokud se jí střelba v obtížných podmínkách vydaří, můžeme opět očekávat pěkný výsledek.

Do dnešního závodu se díky výsledkům na tomto mistrovství nominovala také Veronika Vítková, která na trať vyběhne s číslem 25 a bude chtít potvrdit zlepšující se střeleckou formu. Sebedůvěru jí určitě dodal i včerejší štafetový závod a dnešních obtížných podmínek by mohla využít ve svůj prospěch.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Preview hromadného závodu mužů

Zlatou medaili z posledního závodu s hromadným startem na Mistrovství světa v Hochfilzenu zde nebude obhajovat Simon Schempp, který už po zdravotních problémech ukončil letošní sezónu. Na olympijských hrách v Koreji vyhrál Martin Fourcade těsně právě před Schemppem. Formu z minulých sezon však Francouz stále hledá marně.

Největším favoritem závodu bude opět kdo jiný než Johannes Thingnes Bø (1), který vládne nejen této sezóně, ale také probíhajícímu mistrovství. Ke třem zlatým medailím ze štafet přidal ještě zlato ze sprintu a stříbro ze stíhacího závodu. I ve včerejších štafetách ale opět potvrdil, že na střelnici dokáže výrazně zachybovat. Na další takové zaváhání na střelnici budou dnes jistě čekat jeho soupeři, protože na trati se s tímto norem letos bojuje těžce.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

K favoritům musíme zařadit také jeho reprezentační kolegy. Do velmi dobré formy se dostal Johannesův bratr Tarjej (7). Oproti minulé sezóně výrazně vylepšil běžeckou formu a stabilizoval i tu střeleckou, což potvrdil ve stíhačce, vytrvalostním závodě i ve včerejších štafetách. Čtyřpoložkové závody umí také Vetle Christiansen (16), který zde nemá takovou běžeckou formu jako na závodech v zámoří, ale střelecky dokáže zazářit, podobně jako ve vytrvalostním závodě. Závody s hromadným startem má v oblibě Erlend Bjøntegaard (22), který se v letošní sezóně konečně probojoval do norského A týmu.

Výbornou formu má v poslední době Francouz Quentin Fillon Maillet (6), který zde vybojoval bronz jak ve sprintu, tak v následné stíhačce. Závody s hromadným startem má navíc velmi rád, v letošní sezóně byl zatím ve všech třech na stupních vítězů a je v pořadí této disciplíny ihned za Johannesem. Navíc letos velmi dobře zvládá běžecky poslední kola a závěrečný sprint, což je pro hromadné závody velká výhoda.

Quentin Fillon MailletFoto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)

Do vynikající formy se dostal opět Arnd Peiffer (3) z Německa. Ovládl zde již vytrvalostní závod a byl oporou ve štafetách, kde získal s týmem Německa dvě stříbrné medaile. Dříve o něm platilo, že je specialista především na závody ve sprintu, ale nyní s ním musíme počítat v každém závodě. Do velmi dobré formy se po letošních zdravotních problémech dokázal dostat také reprezentační kolega Erik Lesser (18). Medaili na tomto mistrovství zatím získal pouze s německou štafetou a dnes bude chtít zúročit svou rychlou střelbu a slušný běh.

Velké šance má také Alexandr Loginov (4) z Ruska. V Östersundu už vybojoval stříbro ve sprintu a včera vydřel pro Rusko bronz ve štafetovém závodě. V závodech s hromadným startem letos mezi nejlepšími zatím chyběl, ale to se dnes může, vzhledem k jeho formě, klidně změnit. Otazník visí nad reprezentačním kolegou Jevgenijem Garaničevem (17), který překvapivě nenastoupil do včerejších štafet a Rusům jeho výkon chyběl. Ve Švédsku měl slušnou formu, pokud závody vynechal spíše preventivně, tak může překvapit. V hodnocení závodů s hromadným startem je letos zatím pátý.

Ve výčtu možných favoritů nemůže chybět na tomto mistrovství Dmytro Pidručnyj (2) z Ukrajiny. Ve sprintu byl těsně čtvrtý, ale chuť si spravil překvapivou výhrou ve stíhačce po zaváhání Johannese Bøho. Skvělou formu potvrdil i ve smíšených štafetách dvojic, kde neudělal žádnou chybu a opět dobře běžel. Včerejších štafet se údajně nezůčastnil z taktických důvodů, aby početřil síly na dnešní poslední závod.

Dmytro PidručnyjFoto: Dmytro Pidručnyj (Autor: Petr Slavík)

Nezapomínejme na již zmíněného Martina Fourcada (9), ale ten stále evidentně není ve své staré dobré formě (ani běžecké, ani střelecké) a může se stát, že odjede z tohoto mistrovství bez jediné medaile. Ideální příležitost k jejímu zisku měl ve včerejší štafetě, kterou měl tým Francie výborně rozjetou. Nevydařila se mu však stojka, po které Francii pohoršil ze třetího místa až na šesté.

Stejně jako před ženským závodem, tak i před tím mužským musíme zmínit několik velmi rychlých běžců, kteří se ale na tomto šampionátu, případně dlouhodobě perou při čtyřpoložkovém závodě se svou střelbou. Mezi ně musíme zařadit zejména Sebastiana Samuelssona (20), Lukase Hofera (13), Simona Desthieuxe (8), Benedikta Dolla (12) a Juliana Eberharda (15). Jakmile jim ale závod sedne, atakují příčky nejvyšší.

Také do závodu mužů se kvalifikovali dva čeští biatlonisté

S číslem 23 vyběhne do závodu stále se lepšící Tomáš Krupčík. Ve včerejších štafetách to byl především on, kdo nejvíce posunul český směrem k boji o nejvyšší příčky. V poslední době se mu podařilo nejen zpřesnit, ale hlavně také zrychlit střelbu a výsledky se ihned dostavují.

Michal Krčmář, který bude mít číslo 29, se nominoval se do závodu až výkonem ve vytrvalostním závodu. Ve Švédsku dlouho nepodával takové výkony, se kterými by byl spokojený. Až ve včerejších štafetách se mu konečně zadařilo podle představ. Pokud zopakuje podobný výkon i v dnešním závodě, může se po delší době opět podívat do první desítky.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

Očekávaných těžkých podmínek však mohou v dnešních závodech využít i biatlonistky a biatlonisté, kteří by jindy tolik šancí na úspěch neměli, zejména kvůli slabšímu běhu. Pokud se předpoklady potvrdí a bude se na střelnici chybovat více než obvykle, čistá střelba bude (psát) ještě více než je v tomto závodě zvykem.

Hlavní foto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *