Mistryněmi světa se potřetí v řadě staly biatlonistky z Norska. Pozici favoritek potvrdily také stříbrné Němky, počtvrté v řadě nechybí na stupních vítězů závodnice z Ukrajiny. Češky předvedly skvělý výkon na střelnici, běžecky ale na nejrychlejší nestačily a berou 10. místo.
Staronové stupně vítězů
Cesta Norek ke zlatu rozhodně nebyla jednoduchá. Po úvodním úseku Ingrid Tandrevoldové seveřanky na první místo ztrácely. Do vedení dostala tým zpět Tiril Eckhoffová. Vedoucí žena SP potvrdila výbornou formu a předávala jako první s náskokem 25 vteřin. Ida Lienová při svém debutu v této disciplíně vedení udržela. Finišmanka Marte Olsbuová Røiselandová potrápila norské fanoušky několika dobíjeními, nakonec ale nedopustila komplikace a dovezla Norsko ke třetímu titulu v řadě a šestém zlatu ze šampionátu celkově.
O stříbrnou pozici až do závěrečných metrů bojovala Franziska Preußová z Německa s Ukrajinkou Olenou Pidhrušnou. Němky nakonec pozici vicemistryň obhájily o čtyři desetiny sekundy. Preßovou, Vanessu Hinzovou a Denise Herrmannovou nově na stupních vítězů doplnila debutantka Janina Hettichová.
Podobně jsou na tom biatlonistky z Ukrajiny, které zopakovaly loňský bronz a přidaly tak čtvrtou medaili v řadě. S tradičním triem Pidhrušná, Anastasija Merkušinová a Julija Džimová si při svém prvním startu v této disciplíně na MS pověsí medaili na krk Darja Blašková.
Francouzky a Švédky dál čekají
Spokojené mohou být čtvrté Bělorusky, které loni ve stejném složení dojely až třinácté, letos díky druhému a pátému místu mohly pomýšlet takto vysoko. Útok na třetí medaili v sezóně a první titul mistryň světa nevyšel Švédkám, devět dobíjení stačilo na páté místo. Prvního mistrovského titulu v této disciplíně se nedočkala ani Francie. Reprezentantky země galského kohouta sice dobíjely jen pětkrát (stejně jako druhé Německo), na trati se jim ale nedařilo a v cíli se objevily až na 8. místě.
Češky na Antholz nenavázaly
Na loňském šampionátu dojelo české kvarteto ve složení Jessica Jislová, Markéta Davidová, Lucie Charvátová a Eva Puskarčíková čtvrté, což byl pro ženskou štafetu druhý nejlepší výsledek v historii. Letos se jim na tento úspěch v pozměněném pořadí navázat nepodařilo. Češky byly jednou z nejlépe střílejících štafet (6 dobíjení), v běžecké části ale nebraly v první polovině závodu velkou běžeckou ztrátu, kterou se v dalším průběhu smazat nepodařilo.
Jislová se dvěma dobíjeními předávala na 11. místě a s padesáti vteřinami na vedoucí závodnici. Puskarčíková potřebovala navíc jediný náboj, ale běžecky výrazně ztratila a štafetě pohoršila na 13. místo se ztrátou minuty a 46 vteřin. Do první desítky štafetu dostala po bezchybném výkonu na střelnici a šestým běžeckým časem Davidová. Finišující Charvátová sice musela dobíjet, vyhnula se ale obávanému trestnému kolu a jako šestá nejrychlejší žena úseku dovezla štafetu na konečném 10. místě.