Stíhačkový den završili v americkém Utahu junioři a juniorky. A znovu se to českému týmu blýskalo. Zasloužila se o to Tereza Voborníková, která se i kvůli pořadatelskému faux pas sice nedočkala národní hymny, zlato si ale na krk pověsila. Šestý Jonáš Mareček si na květinovém ceremoniálu vyslechl hymnu Norska, která zněla na počest znovu zlatému Martinu Nevlandovi.
Jonáš Mareček skokanem mezi juniory, v desítce i Tomáš Mikyska
Ani tři omyly nezabránily vítězi sprintu Martinu Nevlandovi získat titul i ve stíhačce. Ke zlatu mu vyčistila cestu poslední položka. Na ní přijel spolu s dalším Norem Martinem Uldalem a na rozdíl od něj ji zvládl bez trestného kola. Nory celý závod doprovázel ve sprintu čtvrtý Blagoj Toděv. Jedinou chybu udělal Bulhar na úvodní ležce a v cíli se tento evropský šampion z individuálu dočkal i světového cenného kovu. Martin Uldal se i napotřetí ověnčil bronzem. Ze všech juniorů získal na šampionátu nejvíc bodů a bude tak mít možnost se na domácí půdě zúčastnit posledního podniku Světového poháru.
Na životní čtvrté místo dosáhl s osmičkou startující Ital David Zingerle, který celý ročník absolvoval v IBU Cupu. Stejně jako oba Norové musel třikrát kroužit, v posledním kole ještě o místo odsunul jednou nepřesného Matse Øverbyho. Největším skokanem závodu (o 17 pozic) a posledním mužem květinového ceremoniálu byl Jonáš Mareček. Kroužit musel po obou ležkách, stále kupředu ho posouval rychlý běh i vyčištěné stojky.
Posun o deset míst se povedl Tomášovi Mikyskovi, který trestná kola rozdělil na první a závěrečnou položku. V posledním individuálním závodě mezi juniory si osmým místem doběhl pro druhý nejlepší výsledek na světových šampionátech. Jen před třemi lety se mu vedlo lépe – ve sprintu skončil mezi dorostenci pátý. Stejně chyb jako oba jeho parťáci měl na svém kontě i Ondřej Mánek. Slušná střelba a pomalejší běh ho nechaly téměř na svém – startoval s 32, skončil 33. Poslední Čech v závodě Luděk Abrahám se na střelnici mýlil pětkrát a 46. pozici ze startu zopakoval i v cíli.
Drobná Češka znovu o zlato připravila Itálii
Chtěla si svůj poslední juniorský závod hlavně užít bez ohledu na výsledek. Podle výrazu Terezy Voborníkové v cíli se asi o užití ve vysoké nadmořské výšce moc mluvit nedalo, ale výsledek stál za to. Druhé zlato, a třetí světová medaile, se vůbec nerodilo snadno. První střelba byla v pořádku, po druhé ale musela dvakrát kroužit, jeden omyl si neodpustila ani na první stojce. To už jí duo Sparková-Auchentallerová mizelo v dáli. Ale jak už to v biatlonu bývá – opět rozhodla poslední položka. Při ní musela Němka na dvě a Italka na jedno kolo. Nově nejúspěšnější juniorka české historie nervy na uzdě udržela a vybíhala do cíle z prvního místa. Těsně před ve sprintu čtvrtou Fridou Dokkenovou a pět sekund před z kola vyběhnuvší Italkou. Právě Hannah Auchentallerová se záhy převalila přes pomalejší Norku a nutila Češku bojovat až do cíle. I když měla v nohách o dvě kola méně, na znovu nejrychlejší juniorku závodu nestačila.
Lisa Maria Sparková tentokrát na medaili nedosáhla a čtvrtým místem definitivně rozhodla o tom, že Tereza Voborníková bude mít v Oslu možnost startovat jako nejlepší juniorka MS ve Světovém poháru. Z osmého místa po sprintu se na páté posunula rychlá Švýcarka Lea Meierová, skokankou závodu byla Francouzka Jeanne Richardová. K posunu z 24. pozice na startu až na květinový ceremoniál pomohla loňské dorostenecké šampionce v individuálu přesná střelba i čtvrtý běžák.
Stejně jako zlatá Voborníková zamířila třikrát na trestné kolo i 28. Tereza Jandová, startující se 37. Pět minel stálo pokles o jednu pozici 32. Kristýnu Otcovskou, jen jednou chybovala Gabriela Masaříková. Znamenalo to poskočení o 10 pozic na konečné 39. místo.
V pondělí budou biatlonisté odpočívat, v úterý se se šampionátem rozloučí dorostenci ve štafetách. Ve středu pak uzavřou americké mistrovství světa štafety kategorie juniorů.
Dobrý den,
není Lea Meierová Švýcarka?
Ano, je Švýcarka. Omluva jí i vám čtenářům, opraveno.