Home > Téma > Nesmrtelná Kaisa a zase se usmívající Fourcade. Co ukázal Blinkfestivalen?

Nesmrtelná Kaisa a zase se usmívající Fourcade. Co ukázal Blinkfestivalen?

Kaisa Mäkäräinenová

Je to jenom exhibice, zdůrazňují biatlonisté, když hovoří o svých výkonech na Blinkfestivalenu. Přesto jsme ale mohli vyčíst několik věcí ze závodů, kterých se účastnili ti nejlepší Norové, Francouzi, Švédové, Italové, Češi a třeba také Kaisa Mäkäräinenová. Právě u ní můžeme začít.

1) Kaisa Mäkäräinenová je i ve 36 letech ve skvělé kondici. Při 7,4 km dlouhém výjezdu Lysebotn Opp dojela třetí, když porazila řadu skvělých běžkyň na lyžích. Zajela o minutu a půl lepší čas než loni. Druhé nejlepší biatlonistce Tiril Eckhoffové nadělila dvě minuty.

2) Martin Fourcade se zase usmívá. Po neúspěšné sezóně naplánovali trenéři Fourcadovi biatlonový detox. Francouz neměl žádný kontakt s týmem, vyčistil si hlavu. A na Blinkfestivalenu zase připomínal starého dobrého Fourcade. Ve všech závodech bojoval o vítězství, dvakrát bral druhé místo a jednou třetí. „Mám z těch závodů dobrý pocit. Můžu pokračovat v přípravě s větší sebedůvěrou,“ řekl Francouz v rozhovoru pro Francouzskou lyžarskou federaci.

3) Češi ztrácí v rychlosti střelby. To platí v posledních sezónách a naplno se to ukázalo na Blinkfestivalenu, kde se v krátkých závodech s miniaturním trestným kolem střílelo hodně na riziko. Markéta Davidová tak i přes čistou střelbu jen těsně prošla do finále hromadného startu. Michal Krčmář zase akceptoval střelecké tempo soupeřů, ale za cenu většího počtu chyb. „Nikdo z nás není schopný konkurovat v rychlosti střelby. Jen když se podíváme, kolik Norů je tu schopno střílet rychle a precizně, a to kolikrát nejezdí ani IBU Cupy. V tomhle je český biatlon pozadu,“ ví Krčmář.

Markéta Davidová
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

4) Švédům to jde i pod novým trenérem. Před šestadvacetiletým Němcem Johannesem Lukasem byla na začátku přípravy velká výzva: Navázat na skvělou práci svého zkušeného krajana Wolfganga Pichlera, který odešel do trenérského důchodu. Výsledky Švédů na Blinkfestivalenu mohly Lukase trochu uklidnit. Hanna Öbergová a Mona Brorssonová ovládly hromadný start, v supersprintech braly druhé, resp. páté místo. Dvakrát byli ve finále i Linn Perssonová a Torstein Stenersen. „Švédky budou v příští sezóně pravděpodobně hodně silné,“ řekla norské tiskové kanceláři NTB Marte Olsbuová Røiselandová, která právě v supersprintu těsně porazila Öbergovou.

5) Letní biatlon má budoucnost. Krátké závody na kolečkových lyžích v ulicích měst baví. Diváky i samotné biatlonisty. „Miluju atmosféru těchto letních závodů a nemůžu se dočkat, až ji společně zažijeme během mého Nordic Festivalu,“ napsal na své sociální sítě Martin Fourcade, který na přelomu srpna a září uspořádá vlastní exhibici v Annecy. Možná by i Mezinárodní biatlonová unie měla zvážit, jestli v létě nejít podobnou cestou. Ostatně ani organizátoři Blinkfestivalenu se nebrání případné spolupráci.

Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *