Home > Novinky > Nezasloužené, říká o přidělení MS Rusům Moravec. Skandál, přidávají se Norové

Nezasloužené, říká o přidělení MS Rusům Moravec. Skandál, přidávají se Norové

Ondřej Moravec

Zvolení ruské Ťumeně jako pořadatele Mistrovství světa v roce 2021 budí velké nemoce. S nejsilnější kritikou přišel šéf norského biatlonu, ale ostrá slova zvolil i Ondřej Moravec. A stal se tak terčem hněvu ruských fanoušků.

Pošramocená pověst světového biatlonu

„Jsme strašně zklamaní,“ pronesl po volbě prezident Norské biatlonové asociace Erlend Slokvik. Svým vyjádřením samozřejmě mířil na ruské vítězství ve volbě pořadatele Mistrovství světa 2021. „Je to země, která je předmětem vyšetřování. Mezinárodní olympijský výbor navíc varoval před udělením pořadatelství. Když polovina delegátů nechápe, co to znamená pro pověst světového biatlonu, tak je to zklamání.“

Průchod emocím dal Slokvik prakticky hned po ohlášení Ťumeně jako pořadatele MS 2021 na svém Facebooku: „Skandál je na světě. Rusku bylo uděleno pořadatelství MS v biatlonu v roce 2021. Zemi, která nemá schválený antidopingový program.“

Kdo dal hlas ruské kandidatuře?

Pro Ťumeň v prvním kole hlasovalo 25 z 49 delegátů. A kdo podle Slokvika hlasoval pro ruskou kandidaturu? „Šlo o malé země z Asie a země bývalého východního bloku.“ Země ze západní Evropy podle něj naopak pochopily, o jak špatný krok z hlediska důvěry se jedná.

Slokvik zároveň kritizuje i volební systém, kde má každá země jeden hlas. Význam ani velikost tak nehrají roli. Boss norského biatlonu však změnu tohoto rozložení sil považuje za nemožnou.

Nadšený není z volby údajně ani Slokvikům krajan, prezident Mezinárodní biatlonové unie Anders Besseberg. Ze své pozice musel pochopitelně oficiálně Ťumeni pogratulovat a ocenit kvalitu zázemí a kandidatury. V Rusku se však spekuluje, že bude chtít Besseberg udělat vše pro to, aby Ťumeň o Mistrovství světa ještě připravil.

Moravec terčem urážek

Ještě před samotným hlasováním se k ruské snaze vyjádřil Ondřej Moravec. „Areál mají úchvatný, ale ubytování špatné, to jsou však věci, které mě tolik nepálí. Mně vadí ruský doping. Z toho pohledu si Ťumeň vůbec nezaslouží být zvolená.“

Tvrdé vyjádření samozřejmě neušlo ruským novinářům. V diskuzích pak Moravec schytal od ruských fanouškům označení jako „hlupák“ či „oběť propagandy“. Dokonce bylo poukazováno na to, že o dopingu mluví člověk, jemuž se najednou začaly po třicítce dostavovat výsledky.

Našli se však i takoví, kteří Ťumeni pogratulovali. „Gratulace Antholzi a Ťumeni. Dobrá volba. Perfektní místa k závodění,“ liboval si Simon Fourcade. Oběma střediskům pogratuloval i jeho bratr Martin.

Zdroje: nrk.no, biatlon.cz, sports.ru
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Martin Kaděrka)

One thought on “Nezasloužené, říká o přidělení MS Rusům Moravec. Skandál, přidávají se Norové

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *