Boj o velký křišťálový glóbus rozhodl v minulé sezóně až poslední závod. Mužské pole je stále vyrovnanější a možných adeptů (nejen z Norska) na celkový triumf je několik. Připraví některý z biatlonistů Johannese Bøho o čtvrtý křišťálový glóbus v řadě?
Johannes Thingnes Bø
Dominátor posledních tří ročníků sice v loňské sezóně na prvních příčkách nefiguroval tak často, jak u něj bylo zvykem, i tak ale celkové prvenství uhájil. Nor v posledních třech letech předvádí vysoký standard, o kterém si jiní biatlonisté mohou nechat jen zdát. Vždyť jeho nejhorším umístěním za poslední tři sezóny je 13. příčka. J. Bø je dlouhodobě nejrychlejším běžcem na okruhu, klíčová pro něj bude střelba. A to především stojka. V sezóně 19/20 střílel vestoje s 89% úspěšností, loni si o 7 % pohoršil. Často také upravoval svou malorážku, dokonce i těsně před MS v Pokljuce. S nově upravenou zbraní bude vstupovat i do olympijského ročníku. A podle jeho slov vše funguje tak, jak má.

Quentin Fillon Maillet
Potřetí v řadě obsadil v celkovém hodnocení třetí místo Quentin Fillon Maillet. Druhá a třetí místa sbírá 29letý Francouz také na světových šampionátech. To by Fillon Maillet v nadcházející sezóně rád prolomil. Kromě olympiády je jeden z jeho cílů také velký křišťálový glóbus. Co do počtu výher byl právě minulý ročník pro Francouze ten nejúspěšnější, posbíral v něm tři první místa, což se mu do té doby nikdy nepodařilo. Jeho norští konkurenti však neměli tak výrazné výpadky jako Fillon Maillet. V jednom ze sprintů byl až 84. a nekvalifikoval se tak ani do následující stíhačky. Pokud Fillon Maillet zapracuje na stabilitě a polepší si na ležce, už z něj nemusí být “jen” světová trojka.

Sturla Lægreid
Ještě před rokem neznámý Nor se svými loňskými výkony pasoval do role jednoho z největších favoritů pro nadcházející sezónu. Lægreid se ve své první sezóně ve Světovém poháru prostřílel k celkovému druhému místu. Pouze dva biatlonisté stříleli přesněji než on. Lægreid k tomu přidal i velmi rychlý běh, byl sedmým nejrychlejším běžcem sezóny. Posbíral nejvíce výher ze všech biatlonistů, celkem sedm. Byl zároveň nejúspěšnějším mužem MS v Pokljuce. Získal dvě individuální zlata, další dvě přidal i ve štafetách. Mnozí se před novou sezónou ptají: Jak zvládne Lægreid střelbu před zraky fanoušků? A ustojí tlak a očekávání, které z předešlé sezóny nezná?

Emilien Jacquelin
Jedním z největších biatlonových talentů současnosti je bezesporu Emilien Jacquelin. Dvojnásobný mistr světa ze stíhačky udivuje ostatní svým počínáním na střelnici a závěrečnými koly, kde je téměř nemožné jej porazit. Emilien Jacquelin si v létě po pádu z kola zlomil zápěstí a na několik týdnů vypadnul z tréninků. Předsezónní závody v Sjusjøenu však ukázaly, že ani tréninkové manko tohoto Franouze nezastavilo. Jacquelin na sebe upozornil nejrychlejším během a tradičně rychlou střelbou. Právě zbrklost na střelnici ho někdy odsuzuje k umístěním v třetí, čtvrté desítce. V jiných případech z něj ale dokáže učinit mistra světa.

Sebastian Samuelsson
Sebastian Samuelsson o sobě dal poprvé výrazně vědět ve svých 20 letech, když na olympiádě bral stříbro ve stíhacím závodě a zlato se štafetou. Po třech letech se konečně výrazně prosadil i ve Světovém poháru. Hned v Kontiolahti si Švéd připsal premiérovou výhru. Poprvé získal individuální medaili na světovém šampionátu, byl také nedílnou součástí všech tří švédských štafet, které v Pokljuce medailově uspěly. Samuelsson si loni oproti předešlým ročníkům výrazně polepšil. Rychleji běhal, velký pokrok zaznamenal i ve střelbě. S 87% úspěšností byl dokonce desátým nejpřesnějším biatlonistou. Výrazně se tak posunul i v celkovém hodnocení. Své 28. místo vylepšil o 22 příček, patřila mu tak šestá pozice.

Johannes Dale
Mezi biatlonisty, kteří si v minulé sezóně připsali svou první výhru, se zařadil i Johannes Dale. Po sérii květinových ceremoniálů ze sezóny 2019/20 se Dale konečně výrazně prosazoval i mezi nejlepší trojicí. Na stupně vítězů pronikl hned šestkrát. Dvakrát tomu bylo na MS v Pokljuce, kde bral Dale stříbro a bronz. Dale je ve svých 24 letech druhým nejrychlejším běžcem Světového poháru. Postupně vylepšuje i svou největší slabinu, stojku. Na střelbě vestoje zatím dosáhl 77% úspěšnosti, což je v porovnání s jeho největšími konkurenty málo. Pokud však Dale dokáže v závodě zastřílet čistě, je vždy kandidátem na výhru.

Tarjei Bø
I 12 let po svém debutu ve Světovém poháru se tento nestárnoucí Nor řadí mezi největší favority. Tarjei Bø v uplynulém ročníku dokázal po třech letech opět vítězit. Tři výhry, dalších pět stupňů vítězů a jen jeden výsledek mimo elitní patnáctku mu zajistily čtvrté místo ve Světovém poháru. Po deseti letech se radoval ze zisku malého křišťálového glóbů. T. Bø se dlouhodobě řadí k nejlepším běžcům, téměř bezchybný je také na ležce. Pokud ho něco sráží dolů, pak je to nestabilní střelba vestoje. Příprava na nadcházející sezónu se po pádu na kolečkových lyžích neobešla bez komplikací. Závody v Sjusjøenu však ukázaly, že 33letý Nor je na olympijský ročník připravený a konečně by chtěl prolomit i smůlu na vrcholných akcích, která se mu v posledních letech lepí na paty.

Martin Ponsiluoma
Příjemným překvapením sezóny 2020/21 byly výkony Martina Ponsiluomy. Na to, že se právě tento Švéd stane v Pokljuce mistrem světa, by si loni vsadil asi málokdo. Ponsiluoma však v minulé sezóně udělal obrovský posun vpřed. V ročníku 2019/20 byl jeho běh nevýrazný. V tabulce nejrychlejších běžců se zařadil až na 34. pozici. Loni už nechal téměř všechny své rivaly za sebou a v běžeckých tabulkách poskočil až na pátou příčku. Zaslouženě se tak poprvé v kariéře umístil v celkovém hodnocení v první desítce. Pokud si letos udrží vysoký běžecký standard a přidá střelbu, kterou se prezentoval v sezóně 2018/19, může v konečném pořadí pomýšlet i výše než na desáté místo.

Vetle Christiansen
Biatlonovým králem léta byl Vetle Christiansen, který opanoval téměř všechny závody, do kterých na kolečkových lyžích nastoupil. Minulá sezóna pro něj byla náročná, v nabité norské konkurenci byl ve stínu svých úspěšnějších kolegů. Christiansen měl také “štěstí” na čtvrtá místa, kterých posbíral pět. Největším problémem pro Christiansena v zimě často bývají sněhové podmínky. Vzhledem ke své mohutné postavě totiž pod nohama potřebuje tvrdý podklad, což nebývá na každém závodě. Christiansen tak letos pozměnil přípravu. Více se soustředil na běhání, dal také větší prostor odpočinku než dříve. Uvidíme, jak to Christiansenovi bude fungovat v zimě.

Benedikt Doll
Německý tým se nachází v nezáviděníhodné situaci. Jejich tahoun Arnd Peiffer ukončil kariéru. O to větší motivaci pro nadcházející ročník má Benedikt Doll. Loňská sezóna byla z Dollovy strany utrápená. Vypadl z elitní desítky, nedostal se na stupně vítězů, z Pokljuky odjížděl bez medaile. To by rád změnil. Po odchodu Peiffera s ním fanoušci počítají jako s německou jedničkou a Doll by jim rád dal za pravdu. Dobrou zprávou pro Němce je zvyšující se úspěšnost na střelnici. V uplynulé sezóně už dokonce prolomil celkovou 80% úspěšnost. Pokud bude v tomto trendu pokračovat, musíme s ním počítat. Doll již v minulosti nejednou ukázal, že je schopný ovládat závody.
