Biatlonový zázrak. Tak v Norsku označují štafetové zlato, které ukradl Vetle Christiansen ruskému soupeři Eduardu Latypovovi. Do toho se doma v Rusku pustili kritici, zároveň ale našel i zastání.
Splněné přání Vetleho Christiansena
„Norsko pomalu vypadává z boje o zlato,“ smutnil v polovině závodu komentátor norské televize NRK Andreas Stabrun Smith. Sturla Lægreid a Tarjei Bø nabrali na prvních dvou úsecích ztrátu skoro dvou minut.
Na třetím úseku nejlepší Johannes Thingnes Bø vykřesal alespoň medailovou naději. Vetle Christiansen přijížděl k poslední střelbě už jako druhý, na vedoucího Rusa Eduarda Latypova ale ztrácel minutu.
Latypov selhal a zamířil na dvě trestná kola. Naproti tomu Christiansen zastřílel čistě a mířil za zlatem. „Vetle Christiansen předvádí biatlonový zázrak,“ rozplýval se v úvodu zmíněný komentátor norské televize.
„Vždycky jsem říkal, že bych chtěl dovézt Norsko ke zlatu a dnes jsem dostal šanci. Výchozí pozice pro mě byla perfektní, byl jsem v útočícím módu. Mohli jsme jenom získat,“ věděl Vetle Christiansen.
Norové se dočkali olympijského zlata ze štafety po 12 letech. I tehdy ve Vancouveru byl členem zlatého kvarteta Tarjei Bø. „Začal jsem štafetovým zlatem na olympiádě se třemi legendami, Ole Einarem, Emilem a Halvardem. A dnes tu stojím také se třemi legendami,“ pronesl starší z bratrského dua ve vysílání Discovery+.
Stříbro pro francouzské kamarády
Francouzští biatlonisté dnes ukončili 16leté čekání na olympijskou medaili ve štafetě. Dosud navíc byli jen třikrát bronzoví. Stříbro je jejich novým maximem.
„Za šest let jsme spolu strávili hodně času. Známe se velmi dobře, jsme opravdoví přátelé. Proto pro nás byla medaile ve štafetě tak důležitá,“ řekl Émilien Jacquelin v emotivním rozhovoru pro L’Équipe. „Quentin je samozřejmě na úrovni, kterou jsme dosud neviděli, ale dnes jsme závodili jako tým. V tom je možná rozdíl oproti minulým rokům. Tohle je větší než olympijská medaile.“
Mimochodem, Quentin Fillon Maillet jako první biatlonista v historii získal na jedněch hrách pět medailí. Zároveň tím vyrovnal rekordní medailový zisk napříč všemi zimními sporty a v případě úspěchu v hromadném startu může být prvním šestinásobným medailistou v historii zimních olympijských her.
Smutný Latypov rozdělil Rusko
Smutný Eduard Latypov se hned po dojezdu omlouval svým parťákům. Ti se ale především radovali z bronzu a nic Latypovovi nevyčítali. Kritikou ale nešetřili někteří fanoušci a osobnosti ruského biatlonu, byť trenér ruského týmu Jurij Kaminskij vyzýval k mlčení nebo podpoře svého svěřence.
Třeba dvojnásobný olympijský vítěz Dmitrij Vasiljev pro RIA Novosti uvedl: „Není třeba utěšovat Latypova. Prostě všechno zničil!“
Kritikům na sociálních sítích pak po svém odpověděl komentátor televize Match TV Dmitrij Guberněv: „Vy, co píšete ošklivé věci trojnásobnému medailistovi z her Latypovovi, nejste fanoušci, ale h*jzlové.“
Lesserův poslední olympijský závod
Erik Lesser si představoval lepší rozlučku s olympijskými hrami. Na prvním úseku se sice vyhnul trestnému kolu, ale dorazil na předávku jako osmý s poměrně velkou ztrátou na čelo závodu. Přesto měl finišman Philipp Nawrath medaili na dosah. Jenže on už musel po stojce na trestné kolo a do cíle dojel jako čtvrtý.
„Upřímně musím říct, že si z téhle olympiády neodvážím nic. Ani medaili, ani dobrý výsledek. I trávení času tu bylo dost omezené,“ mrzelo bezprostředně po závodě Lessera. Jinak je ale třiatřicetiletý biatlonista na svou „olympijskou kariéru“ hrdý. Má stříbro z vytrvalostního závodu v Soči a navrch dva cenné kovy se štafetou.
Lesser také odmítl, že by kariéru končil už teď. „Příští týden chci jet domů a pak se budu plně soustředit na zbývající tři Světové poháry,“ řekl německým médiím.
Zdroje: NRK, L’Équipe, RIA Novosti, Match TV, Instagram Eduarda Latypova, sport.de
V článku jsem to nenašel, ale zajímalo by mě, zda se opět jednalo o silného astmatika?
V článku píšete, že “Maillet….. v případě úspěchu v hromadném startu může být prvním šestinásobným medailistou v historii zimních olympijských her.”
To je naprosto chybná informace. Např. naše Kateřina Neumanová má 6 medailí – 1998 bronz (10 km volně stíhací závod) a stříbro (5 km klasika), 2002 dvě stříbra (15 km volně a 2x5km stíhací závod), 2006 stříbro (2×7,5 km skiatlon) a slavné závěrečné zlato na 30 km volně.
Je to myšleno na jedněch hrách, jak je napsáno v úvodu toho odstavce.
teprve nyní bude medaile Sáblíkové považovaná za zlatou. Není vždy posvícení.