Home > Téma > Oberhof byl pro české biatlonisty nakonec opět úspěšný

Oberhof byl pro české biatlonisty nakonec opět úspěšný

České biatlonistky po štafetě v Oberhofu

Čtyři muži a čtyři ženy povolaní poměřit se se světovou špičkou. Tři mimo běžeckou i střeleckou formu, dva po nemoci, dva oberhofští nováčci. Čtyři umístění v druhé desítce, čtyři postupy ze sprintu do stíhacího závodu a šestkrát body do hodnocení Světového poháru. Toť individuální účet české reprezentace k biatlonistům nezvykle (zvláště ve sprintu) klimaticky umoudřenému německému Oberhofu. Ale ten závěr! Bohové se smilovali a seslali na Oberhof naše oblíbené mlžné, větrné a srážkové ďábly a český tým odjíždí do dalších bojů s medailí. Vlastně dvěma medailemi – bronzovou a bramborovou ze štafet. A tato štace tak byla medailově úspěšná i napočtvrté v řadě.

Puskarčíková jedničkou, Vítková bez bodů

Vánoční přestávka prospěla Evě Puskarčíkové, která veze z Oberhofu nejlepší české individuální umístění (12. ve sprintu bez střeleckého omylu), slušné body ze stíhačky (21.) a největší posun v žebříčku (ze 46. na 35. místo). Běžecky to stále není optimální, ale pokrok je zřejmý. V rychlosti střelby je stále nadprůměrná. Stala se tak po Davidové a Vítkové nově ženskou jedničkou.

Na durynského nováčka si slušně počínala Markéta Davidová, která ve sprintu navzdory pomalé a nepřesné střelbě s dvěma omyly, ale se šestým nejrychlejším během, vstoupila do stíhacího závodu z 19. pozice. Osm omylů ji v něm poslalo mimo body (42.), ale na větrné podmínky a týmového benjamínka žádná šílenost. Bodově si v poháru polepšila o jednu pozici na 41. místo.

Pro Veroniku Vítkovou se po první německé štaci zdá být sezóna ztracená. Těšila se na náročnou zastávku, bohužel pro ni byly podmínky ve sprintu neočekávaně i slunečně příjemné. Přišly tři omyly ve sprintu, 40. běžecký čas a po deseti letech nepostup do stíhačky (63.), první zastávka bez bodů a sešup na 47. místo v celkovém hodnocení Světového poháru se 69 body. Může doufat, že tréninkové změny přinesou ovoce alespoň při vrcholu sezóny.

Lucie Charvátová, nadějně rozjetá v Novém městě, se opět trápila běžecky (68. čas) a tři chyby na střelnici v klimaticky příznivém sprintu ji odeslaly na 81. místo. Před štafetou vyhlídky nic moc.

Eva PuskarčíkováFoto: Eva Puskarčíková (Autor: Petr Slavík)

Moravec přebírá roli lídra

I po Oberhofu mají body ve Světovém poháru pouze dva čeští muži. Roli české jedničky si vzal do svého držení Ondřej Moravec, ve sprintu i stíhačce ve druhé desítce. Stoprocentní střelba ve sprintu a jen jeden omyl ve stíhačce ho zařadily mezi nejlepší střelce, ale průměrný běh (34.) mu neumožnil lepší než 13., resp. 17. místo. Vánoční antibiotika jsou snad již poslední zdravotní komplikací a již štafeta ukázala, že může být výrazně lépe.

Dosavadní jedničce Michalu Krčmářovi Oberhof vůbec nesedl. Bodoval jen 34. místem ve sprintu, se dvěma chybami a jen mírně lepším běžeckým časem než Moravec. Stíhací závod se pak s podprůměrným časem běžeckým a 6 omyly stal prvním startem v sezóně bez bodů. Stejně jako Veronika Vítková (ale třeba i biatlonový velikán Martin Fourcade) tápe, proč se tělo nechce rozeběhnout a střely mu létají jinam než je směřuje.

Oba muži ale mají v pohárovém hodnocení velmi slušné postavení pro případnou účast v hromadném závodě, který je v plánu již za týden v Ruhpoldingu. Moravec se v poháru z 20. posunul na 17. místo, Krčmář propadl o 3 stupínky na místo 18.

Tomáš Krupčík se po nemoci vrátil do poháru po měsíci, se třemi minelami, 67. běžeckým a 89. střeleckým časem skončil 62. O více než kilometr si sprint prodloužil nejmladší muž na startu Jakub Štvrtecký, který zaplatil nováčkovskou daň a špatné vyhodnocení podmínek vedlo k osmi omylům, nejpomalejšímu střeleckému času a 103. místu celkově. Běžecky je na tom ale stále slušně. Očekávání dobrého výsledku štafet bez Michala Šlesingra, který se opět vrátil k (bolestivému) tréninku, nebylo vysoké.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

Výborná Davidová a Moravec ve štafetách

Trenéři neměli na výběr, na štafetovou trať musel unavený Moravec, trápící se Krčmář, Vítková a Charvátová, junior Štvrtecký a Krupčík po nemoci. Tak alespoň přeházeli zajeté úseky štafetového závodu. A jak vidno, ohromně se jim to povedlo. Z celkem 65 ženských a 45 mužských trestných kol si sice obě štafety jedno obkroužily, ale jinak střílely v neukázněných podmínkách velmi slušně a hlavně rychle běžely, což znamenalo ženský bronz po dvou letech a mužské nejlepší (4.) umístění po 4 letech.

Štafety také řádně přisypaly do bodového hodnocení národů, Češky i Češi zůstali po první německé zastávce na osmém místě. Ženy se přiblížily k Ukrajinkám a odskočily Slovenkám, muži mají na deváté Švýcary téměř 200 bodů náskoku a jen 16 bodů je dělí od sedmých Italů.

Veronika Vítková i Lucie Charvátová se v týmovém závodě sice opět výrazně rvaly s neběžeckou formou, ale chybující soupeřky Češky i po trestném kole Charvátové udržely ve hře o přední příčky. Absolutorium pak zaslouží Markéta Davidová, která vytáhla přesnou a svižnou střelbou a téměř nejrychlejším během štafetu na čtvrtou příčku a dala vzpomenout na stíhací úseky Gabriely Koukalové. Výborně zajela i Eva Puskarčíková, která nejen uhájila bronz před náporem Tiril Eckhoffové, ale na pár vteřin se přiblížila i superrychlé Denise Herrmannové. Dvě dívky z jednoho pokoje předvedly nemožné a nikoho usměvavějšího než ladný český tým jste najít nemohli. Doufejme v odrazový můstek…

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Vynikající závod absolvoval Ondřej Moravec, který se jediným omylem a druhým nejrychlejším během postaral o uvelebení štafety na čelních místech s příjemným odstupem na zbytek pole. Michal Krčmář se sice pomalu stává pravidelným trestným štafetovým hříšníkem, ale i přes kolo a svou běžeckou neformu udržel tým na špici. Junior Jakub Štvrtecký se z čela závodu nerozklepal, opět slušně běžel a v porovnání se soupeři i slušně zastřílel a potvrdil tolik potřebný štafetový potenciál. Kdo velmi příjemně překvapil, byl Tomáš Krupčík, který pouze s jednou minelou a pátým během odolal nahánění výrazně zvučnějších jmén Švédů, Norů, Italů i Němců a udělal neočekávaně velepříjemnou tečku za první novoroční zastávkou biatlonové sezóny. Za, pro český tým nakonec úspěšným, proslulým sportovním střediskem jménem Oberhof.

Hlavní foto: České biatlonistky po štafetě v Oberhofu (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *