Home > Téma > Olympiádu uzavřou tři štafety. Co od nich čekat?

Olympiádu uzavřou tři štafety. Co od nich čekat?

Michal Krčmář

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu mají na programu tři poslední závody. V úterý se jede smíšená štafeta, ve čtvrtek štafeta žen a v pátek půjdou do akce muži. Které země si můžou dělat oprávněné naděje na zisk cenných kovů?

Německo jako jasný favorit

Německý biatlon si zatím v Pchjongčchangu přivlastnil čtvrtinu z 24 cenných kovů. A vše nasvědčuje tomu, že se medailová sbírka ještě rozroste.

Mark Kirchner bude moct využít medailisty Arnda Peiffera, Simona Schemppa a Benedikta Dolla. K nim bramborového Erika Lessera. Tak vyrovnanou čtveřici nemá mezi muži nikdo.

Ženám samozřejmě vévodí dvakrát zlatá Laura Dahlmeierová, kterou by dvě zlata posunula do čela tabulky olympijských medailistek. Velmi dobrou formu si do Pchjongčchangu přivezly i Denise Herrmannová, Franziska Preußová či Vanessa Hinzová.

Těžko říct, jak to Gerald Hönig namíchá, má k dispozici i spolehlivé duo Franziska Hildebrandová a Maren Hammerschmidtová.

Laura DahlmeierováFoto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Zbranek)

M. Fourcade vs. J. Bø

Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bø ještě v Pchjongčchangu nesložili účty. Na zlaté medaile zatím vede Francouz 2:1. Pro štafety má ale o něco lepší karty (parťáky) Nor.

Emil Hegle Svendsen si pořádně zvedl náladu bronzem v hromadném startu. Tarjei Bø tam naopak svůj boj o první olympijskou medaili v kariéře prohrál. Čtvrtým do party by měl být Erlend Bjøntegaard, který všechny tři starty proměnil v umístění v elitní desítce.

Z dalších Francouzů se mezi prvních deset probil jen Simon Desthieux, ostatním se tolik nevedlo. Třeba Quentin Fillon Maillet, který měl skvělý vstup do sezóny, se vyloženě trápil. Ve třech závodech minul 18 terčů.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Můžeme být svědky i dílčího souboje Fourcada se Svendsenem o tom, kdo jako první získá páté olympijské zlato. To by jednoho či druhého dostalo v historické tabulce na druhé místo za Bjørndalena, který jich má osm.

Pro smíšeno štafetu má Norsko dále k dispozici medailistky Marte Olsbuovou a Tiril Eckhoffovou. Pak je ale velká mezera. Francie bude spoléhat na bronzovou ze stíhačky Anaïs Bescondovou a loučící se Marii Dorinovou Habertovou.

Kouč Julien Robert má navíc k dispozici i Justine Braisazovou a Anaïs Chevalierovou, což je dobrá zpráva směrem ke štafetě žen. Byť se ani jedna z těchto biatlonistek nemá zrovna životní formu.

Marte OlsbuováFoto: Marte Olsbuová (Autor: Petr Zbranek)

Švédské zjevení

Zkušený kouč Wolfgang Pichler připravil švédskou reprezentaci na hry opravdu skvěle. Základem jsou kvalitní běžecké časy, které zdobí prakticky celý tým.

O největší překvapení se postaralo mladičké duo Hanna Öbergová a Sebastian Samuelsson. Dvaadvacetiletá biatlonistka ovládla vytrvalostní závod, k tomu přidala dvě pátá a jedno sedmé místo. Její o rok a půl mladší kolega zase vybojoval stříbro ve stíhačce a byl čtvrtý na 20 kilometrech.

Ale pozor, vedle Öbergové prolomila brány elitní desítky i Mona Brorssonová, jen těsně se to pak nepovedlo Linn Perssonové. Švédky klidně můžou zaútočit na medaili. A to před čtyřmi lety ani nesestavily štafetu.

Mezi muži se do Top 10 dostali krom Samuelssona zkušený Fredrik Lindström a Jesper Nelin, přítel Öbergové. I tady se můžeme dočkat útoku na medaili, první od roku 1992.

Hanna ÖbergováFoto: Hanna Öbergová (Autor: Andreaze/Wikipedia, pod licencí BY-SA)

Češi ještě neřekli poslední slovo

Už teď je jasné, že česká reprezentace bude z Pchjongčchangu odjíždět minimálně se dvěma cennými kovy, tudíž se spokojeností. Vždycky ale může být veseleji.

I přes absenci Gabriely Koukalové budí respekt soupeřek štafeta žen. Bronzové ze sprintu Veronice Vítkové běžecky šlape na paty Markéta Davidová. Díky 15. a 18. místu se talentovaná juniorka dokonce dostala na druhý úsek smíšené štafety.

V dobrém rozpoložení se zdá být i Jessica Jislová, která dojela ve sprintu i ve stíhačce shodně 23. Eva Puskarčíková neměla tak dobré individuální výsledky, nejlépe byla 32., ale už několikrát ukázala, že ve štafetě umí ožít.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Zbranek)

Hlavní hvězdou mezi muži je samozřejmě stříbrný muž sprintu Michal Krčmář. Ondřej Moravec si do Jižní Koreji přivezl horší běžeckou formu, kvůli které zůstal dvakrát těsně za elitní desítkou. Kratší štafety by mu ale mohly sednout lépe.

Oba biatlonisty čeká už v úterý smíšená štafeta. Pro tu páteční mužskou je jistě doplní Michal Šlesingr, kterého 45. a 69. místo nemohlo uspokojit. Běžecky na tom však není zle, jen je třeba stabilizovat střelbu.

To platí dvojnásob pro Adama Václavíka. Na trati se pohyboval velmi rychle, ale minul každý třetí terč. Je otázkou, zda mu trenéři znovu dají důvěru, nebo sáhnou po Jaroslavu Soukupovi. Jeho forma je ale velkou neznámou.

Michal Krčmář a Jevgenij GaraničevFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Zbranek)

Kdo dál?

Medaile zatím v Pchjongčchangu získalo 10 zemí, což svědčí o tom, že i štafety budou hodně otevřené. Velmi dobře je na tom italský tým v čele s bronzovým ze sprintu Dominikem Windischem, Lukasem Hoferem, Dorotheou Wiererovou a Lisou Vittozziovou.

Excelentní výkony podávali Švýcaři a Švýcarky, Benjamin Weger či Irene Cadurischová to neměli příliš daleko k medaili.

Benjamin WegerFoto: Benjamin Weger (Autor: Petr Zbranek)

Především pro štafetu žen musíme počítat s Běloruskem v čele s Darjou Domračevovou a se Slovenskem, které potáhne nyní již trojnásobná olympijská vítězka Anastasia Kuzminová.

Kaisa Mäkäräinenová se bude soustředit hlavně na smíšenou štafetu, kde by mohla mít díky zlepšeným výkonům mužů poslední šanci získat olympijskou medaili.

Jeden bronz má na hrách zásluhou Dominika Landertingera Rakousko. V individuálních závodech se celkem vedlo i Simonu Ederovi a Julianu Eberhardovi, a tak třeba společně ve štafetě zaútočí na třetí cenný kov v řadě. Ve Vancouveru byli druzí, v Soči třetí.

Hlavní foto: Michal Krčmář (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *