Byl to hořkosladký závěr sezóny pro švédský tým. Linn Perssonová protnula cílovou pásku hromadného startu jako čtvrtá, o desetinu sekundy před svou krajankou Elvirou Öbergovou. A právě tahle desetina nakonec mladší ze sesterského dua stála malý křišťálový glóbus.
Tím, že Justine Braisazová-Bouchetová vyhrála, potřebovala Elvira Öbergová dojet právě na čtvrtém místě.
Někteří „fanoušci“ pak Linn Perssonové vyčítali, že svou krajanku v závěrečném finiši o čtvrté místo a tím i glóbus připravila. Že snad nechtěla, aby Elvira uspěla. „Je smutné, že si to o mně lidé myslí, protože to tak vůbec není,“ mrzelo Perssonovou.
V rozhovoru pro švédskou televizi SVT přiznala, že jí přišla spousta „hnusných zpráv“. Co se v nich psalo? „Že jsem udělala chybu. Asi nejtěžší pro mě bylo číst, že jsem Elviře nepřála vítězství, protože jsem jí ho opravdu přála.“
Pro pořádek: Linn Perssonová obdržela také spoustu pozitivních zpráv a gratulací. Jen se teď naplno střetla s tím, co si zažili i někteří čeští biatlonisté. S rostoucí popularitou jejich sportu roste i počet negativních zpráv.
Navíc Perssonová v tom byla opravdu nevinně. Věděla, že Öbergová bojuje o křišťálový glóbus, ale měla za to, že tou hlavní soupeřkou je Italka Wiererová. A ta byla za oběma Švédkami.
„Nevěděla jsem, že to byla bitva o vítězství. Nedostaly jsme informace. Asi to bylo jednodušší vidět z gauče, kde máte informace a čas si to spočítat. Ale když závodíme, nemůžeme udělat nic,“ poznamenala Perssonová.
Pak je tu tedy hypotetická otázka: Co kdyby ty informace měla? „To by byla úplně jiná otázka,“ zamýšlí se švédská biatlonistka. „Jestli máte jet za tým, což jsme nikdy předtím nedělali. Chceme tímhle směrem jít? Děje se to v jiných sportech. Biatlon takhle nefunguje a je otázkou, jestli chceme jít směrem jiných sportů. To je mnohem větší otázka, na kterou nedokážu odpovědět.“
Elvira Öbergová byla do dojezdu hromadného startu viditelně zklamaná. Nikoliv však naštvaná na svou parťačku. „Obě víme, jak to v závodech chodí. Rozumím tomu, že je zklamaná z toho, že nevyhrála ten finiš. Zároveň ale víme, že každý dělá, co může. Není mezi námi žádné napětí, je to v klidu,“ dodala Perssonová.
Vraťme se ještě k otázce, na kterou nedokázala Švédka odpovědět. O svůj pohled se na Twitteru podělil novinář Petr Paseka: „Osobně jsem rád, že se do biatlonu týmová strategie (podobně jako například do Formule 1 či do cyklistiky) zatím nedostává.“
Ten, kdo sleduje F1 i biatlon, mu dá asi za pravdu. Mezi fanoušky královny motorsportu už se stala kultovní hláška „Valtteri, tady James“, po které obvykle Valtteri Bottas dostal od svého týmu pokyn, aby před sebe pustil týmového kolegu Lewise Hamiltona. Týmová režie většinou vzbuzovala posměch i zlou krev v týmu.V biatlonu jsme dosud nic takového nesledovali. Při současné dominanci Norů nebo Francouzů si ale lze reálně představit situaci, kdy by například Johannes Thingnes Bø bojoval o velký křišťálový glóbus, chyběly by mu k němu dvě pozice a před ním jeli dva krajané.
Co už si moc nejde představit, že by biatlonisté během závodů dostali od realizačního týmu u trati přímý pokyn, aby pustili svého parťáka před sebe. Dalo by se pochopit, pokud by sami neměli motivaci kamaráda porazit.
Nejčistší způsob nám v neděli ukázal právě švédský tým. Perssonové (ať už úmyslně, či neúmyslně) informace ani žádné pokyny nedal a rozhodovalo se na trati. A tak by to mělo zůstat.
Zdroj: SVT