Home > Závody > Poláci si rozdali domácí tituly. Nyní je čeká trenérské zemětřesení

Poláci si rozdali domácí tituly. Nyní je čeká trenérské zemětřesení

Kamila Żuková

Ve středu a ve čtvrtek se v polských Jakuszycích konalo Mistrovství Polska. Hromadné starty a stíhací závody nabídly celkem čtyři různé vítěze, z nichž bylo nejpozoruhodnější jméno mladičké Kamily Żukové. Pro Poláky tak skončila nejhorší sezóna za poslední roky, po které dojde k trenérským změnám.

Hromadné starty patřily zkušeným

Potřetí v kariéře se Monika Hojniszová dočkala titulu mistryně Polska. Povedlo se jí to v hromadném startu, kde o skoro tři čtvrtě minuty porazila zkušenou Magdalenu Gwizdońovou. Vítězka chybovala čtyřikrát, druhá žena pětkrát. Dokonce šest chyb udělala třetí Weronika Nowakowská, která se vrací po narození dvojčat.

Mezi muži byl náskok vítěze Łukasze Szczurka ještě výraznější. Mohly za to jen tři chyby na střelnici oproti sedmi nepřesnostem Grzegorze Guzika. Ten na druhé příčce ztrácel 54 sekund. Na třetím místě skončil Mateusz Janik.

Výsledky závodů s hromadným startem

Stíhačka sedla mladým

Pro čtvrteční stíhací závody byl zvolen zvláštní formát. Startovalo se podle pořadí v hromadném startu, ale mezi jednotlivými pozicemi byly 5sekundové intervaly.

Středeční vítězka Monika Hojnisz tentokrát udělala jen dvě chyby, ale přesto byla poražena. Překvapivou vítězkou se stala teprve 19letá Kamila Żuková, která měla i po třech trestných okruzích na Hojniszovou náskok 20 sekund. Už přes dvě minuty ztrácela Anna Mąková.

Podobně jako Hojniszová, tak i Łukasz Szczurek musel jen na dvě trestná kola, ale stejně mu to na druhé zlato nestačilo. O jednu sekundu ho totiž zdolal Grzegorz Guzik, který chyboval čtyřikrát. Už skoro tři minuty ztrácel třetí Andrzej Nędza-Kubiniec.

Výsledky stíhacích závodů

Nový trenér

Kromě samotných závodů se řešila i otázka trenérů. Po nejhorší sezóně za poslední roky chystají naši sousedé logicky změny. V poslední den Mistrovství světa rezignoval na základě vlastního rozhodnutí hlavní kouč Adam Kołodziejczyk. Poté zůstalo vedení na jeho asistentovi Tomaszi Sikorovi. Není ale jasné, že bývalý úspěšný závodník u týmu zůstane. Nový trenérský tým by měl být oznámen v první polovině května.

Mezi muži letos ve Světovém poháru posbíral pár bodů, konkrétně 15, jen Grzegorz Guzik. Ženám vládla Magdalena Gwizdońová, ale byla v celkovém pořadí až 34. To je obrovské zklamání po tom, co v minulé sezóně vybojovala Krystyna Guzik historicky nejlepší umístění polské ženy – 10. místo. Konkrétně jí se ale letos po těžkém zranění a následné operaci ramene vůbec nevedlo. Polákům nepřidala ani mateřská pauza Weroniky Nowakowské.

Foto: Kamila Żuková © FB stránka Kamily Żukové)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *