Home > Novinky > České tažení proti dopingu? Podle Besseberga je za tím politika

České tažení proti dopingu? Podle Besseberga je za tím politika

Jiří Hamza

Šéf Mezinárodní biatlonové unie (IBU) Anders Besseberg byl pořádně zaskočen, když mu po sprintu v Oslu nepodala Gabriela Koukalová ruku. Podle něj ale jen nemá dostatek informací. Navíc viní Český svaz biatlonu z toho, že za jeho tažením proti dopingu stojí zklamání z volby pořadatele Mistrovství světa 2021.

Nepodaná ruka kvůli nedostatku informací?

Češi otevřeně kritizují IBU kvůli laxnímu přístupu k dopingu už delší dobu. Výraznější emoce rozbouřila právě situace z minulého týdne. Gabriela Koukalová vybojovala ve sprintu v Oslu malý křišťálový glóbus. Při jeho předávání ale odmítla podat ruku Andersi Bessebergovi.

Bylo to její gesto nesouhlasu. „Ten člověk ve své funkci dávno nemá co dělat. Kdyby měl sebereflexi, odešel by. Jemu už nejde o sportovce, o naše práva ani o to, abychom měli férové podmínky. Jemu jde už výhradně jen o sebe. S čímž nemohu souhlasit,“ řekla pro iDNES Koukalová.

Viditelně zaskočený Besseberg později pro norskou TV2 reagoval. „Pro mě to není nic, čím bych se měl zabývat. Uvědomil jsem si, že jen nevěděla všechno to, co víme my. Vysvětlil jsem jí to a myslím, že porozuměla naší situaci lépe.“

Společný rozhovor ale česká biatlonistka rozhodně nechápe jako porozumění. Alespoň podle toho, co řekla v rozhovoru Tomáši Mackovi na serveru iDNES: „On už má ty své odpovědi hrozně naučené. Nepřipustí ani zlomek toho, že by někdo jiný mohl mít taky pravdu. Protiargumenty smete ze stolu. Nevím, co všechno za tím z jeho strany je, a nechci si to raději ani domýšlet. Ale chci věřit, že na lidi, kteří se férově nechovají, se už ta voda vaří a je jen otázka času, kdy to vše dostanou zpět.“

Chybí hmatatelné důkazy

Boss světového biatlonu ve své argumentaci poukazuje především na nedostatečné důkazy. „Problém s dokumentem McLarena je ten, že je tam jen málo hmatatelných důkazů. Pro ty, kteří četli jen zkrácenou verzi, je samozřejmě lehké volat po odstranění ruských biatlonistů. Ale není to lehké pro ty, kteří potřebují mít na stole skutečná fakta.“

V tomto dává Bessebergovi alespoň trochu za pravdu Jiří Hamza. Podle něj je jasné, že s vzorky ruských sportovců bylo manipulováno. Zároveň ale není dostatečně „právně nabito“, jak poznamenenal v rozhovoru pro ČT sport.

„Rozumím IBU, že se nechce pustit do žádných složitých právních sporů, to není naším cílem. Je potřeba se k tomu postavit čelem a je jasné, že to řešení bude pro všechny nepříjemné. Nikdo si nepřeje, aby byli potrestáni čistí sportovci. Jako federace jsme se k tomu měli postavit dříve a příměji,“ myslí si šéf českého biatlonu.

Podle Besseberga je za vším politika

Tažení českého biatlonu proti dopingu a s ním spojené útoky na IBU podle jejího šéfa nijak nepoškozují samotný sport. „Neřekl bych, že dělají něco špatného. Je to jen proto, že nemají dost informací. Navíc o tom nerozhoduje jen prezident. Máme kontrolní proces, výbor. Není to one-man-show,“ poukazuje Besseberg na demokratické principy.

Anders Besseberg ale v rozhovoru pro TV2 přece jen trochu upustil od diplomatických frází a opřel se do Českého svazu biatlonu. „Je tu něco, co je jen mým osobním názorem. Je to jen spekulace, ale pravděpodobně je za vším politika. Český svaz je nešťastný, že nedostal Mistrovství světa, to vám můžu říct. Není to tajemství.“

Tajemstvím ale není ani fakt, že Češi už o šampionát konaný v roce 2021 nestojí.

„Pokud bude volba otevřená, určitě kandidovat nebudeme. Pokud by se řeklo, že musí kandidovat jen ti, co kandidovali předtím, tak je to potom složité. Ale myslím si, že i tak bychom zkrátka do toho nešli. Rozhodnutí vedení celé české federace je, že kandidovat nechceme,“ řekl rezolutně pro ČT sport Jiří Hamza.

Celé tahanice ohledně dopingu zřejmě jen tak neskončí.

„Je to komplikované. Máme také zodpovědnost za ochranu čistých sportovců. Musíme mít dost důkazů, abychom mohli něco podniknout. Mnoho jiných federací je ve stejné pozici. Bude trvat týdny nebo dokonce měsíce, než se vše objasní,“ uzavřel rozhovor pro norskou televizi Anders Besseberg.

Zdroje: TV2.no, iDNES.cz, ČT sport
Foto: Jiří Hamza (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *