Home > Novinky > Porazit Fourcada? Potřebuji ještě rok, říká Johannes Thingnes Bø

Porazit Fourcada? Potřebuji ještě rok, říká Johannes Thingnes Bø

Johannes Thingnes Bø

Scénář je v posledních letech pořád stejný. Norové a další vyhlašují před sezónou útok na Martina Fourcada, ale už první závody ukazují, že to zase nevyjde. S tím se pochopitelně nechtějí smířit třikrát za Francouzem druhý Emil Hegle Svendsen a Johannes Thingnes Bø, který byl před dvěma lety v celkovém hodnocení druhý a minulý ročník zakončil jako třetí.

Střelba? Hračka

Je to právě Johannes Thingnes Bø, do nějž Norové vkládají největší naděje. Právem. V květnu mu bylo teprve 24 let a už je trojnásobným mistrem světa. Co víc, jeho výkonnost se stále zvedá.

Hlavně na střelnici, kde měl v posledních letech problémy. Před minulou sezónou ale k norskému týmu přišel Siegfried Mazet, bývalý kouč Francouzů, a hned se dostavily výsledky. Bø vyšvihl svou do té doby 85% střeleckou úspěšnost na 89 %.

Ani tohle číslo ale nemusí být konečné. „V tréninku teď střílím extrémně dobře. Na stojce skoro nechybuji. Je to fantastický pocit a doufám, že si ho přenesu i do zimy. Teď mi to připadá jako hračka,“ těší Johannese.

Mladý Nor zároveň moc dobře ví, kdo má na jeho zlepšení největší podíl. „Siegfried je nepochybně nejlepším střeleckým trenérem na světě. Snažíme se, aby v Norsku zůstal natrvalo.“

Musíme ho porazit

Po 6 letech panování krále Martina se stále hlasitěji ozývá otázka: Kdy ho porazíte? Netýká se to jen  Johannese Bøho, ale třeba také Emila Hegleho Svendsena.

Vždyť to byl právě on, kdo v sezóně 2009/2010 získal velký křišťálový glóbus a byl považován za nástupce Oleho Einara Bjørndalena. Pak ale skončil „jen“ čtyřikrát v řadě druhý a následně se i vinou zdravotních problémů do bojů o žlutý trikot nezapojil.

„Lidé už jsou unavení posloucháním řečí o tom, že Fourcada porazíme a přitom skutek utek. Musíme s tím něco udělat. Každý den makáme naplno, aby se to podařilo,“ říká odhodlaně Svendsen.

Jedním dechem ale dodává, že to nebude tak snadné. „Brzo už se to musí povést a pokud to bude tento rok, tak to bude slušné. Ale je těžké něco garantovat, protože on taky trénuje hodně dobře.“

Dejte mi ještě rok

Následující sezóna bude specifická v tom, že se velká část biatlonového světa bude soustředit především na Olympiádu. Svendsen už má ve své sbírce dvě individuální zlaté medaile, Johannes Bø svůj debut v Soči v cenný kov neproměnil.

Jiní by řekli, že by byli šťastní, kdyby se jim podařilo vybojovat jednu kýženou medaili. Tradičně ambiciózní Bø odpověděl na otázku reportéra norské televize TV2 jasně: „Cílem je zlato.“

Vzhledem k tak vysoké metě možná překvapivá následující slova mladšího z bratrského dua. „Je hloupé to říct před olympijskou sezónou, ale budu potřebovat ještě rok na to, abych stabilizoval střelbu. Když si to srovnám v hlavě, tak se můžu začít soustředit na běh,“ říká Johannes s tím, že pak bude rychlý a přesný střelec a zároveň nejrychlejší běžec.

Je to troufalé? Ano. Ale možná ne nereálné. Minimálně v běhu už Johannes Thingnes Bø Fourcadovi delší dobu zatápí. A s roustoucí střeleckou úspěšností… Uvidíme.

Zdroj: TV2.no, NRK.no
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *