Rakouský Hochfilzen má nové obyvatele. Alespoň na toto léto. Darja Domračevová a Ole Einar Bjørndalen si v tyrolské obci pronajali dům a společně s dcerou tu strávili červen a červenec. Trenérský dohled jim obstarával zkušený Alfred Eder.
Přechodný domov v Hochfilzenu
Ole Einar Bjørndalen a Rakousko, to už k sobě dlouhá léta patří. Vždyť Nor jednu dobu trvale bydlel v Obertilliachu. I když by pár mohl využít nově postavenou vilu na pokraji Minsku a moderní areál v Raubiči, tak padla volba na rakouský Hochfilzen.
„Rozhodli jsme se v létě zůstat déle na jednom místě a méně cestovat. Když máte spoustu věcí, dětskou vaničku, hračky, tak je cestování náročnější,“ vysvětluje Darja rozhodnutí zůstat na jednom místě.
A proč tedy právě Hochfilzen? Nádherná příroda, skvělé tréninkové zázemí, známé prostředí a taky příjemné počasí. „Po většinu času tu máme slunečno a příjemný chládek, ale pár dní bylo i velké horko, což je pak těžké,“ říká Ole.
Rodina, trénink, rodina, trénink, rodina
Bude těžké skloubit mateřství a kariéru, věděla Darja Domračevová. Na roli sportující maminky byla ale připravená a také mohla hledat inspiraci u Marie Dorinové Habertové, Seliny Gasparinové či Anastasii Kuzminové.
V určitém směru jí šel příkladem i její manžel. „Nejsem si jistá, jestli Ole pochytil něco ode mě, ale já se hodně naučila od něj. Má absolutní smysl pro organizaci a umí také dobře plánovat nejen naši přípravu, ale také život a vše kolem něj.“
Den norsko-běloruského plánu je tak dokonale naplánovaný od rána až do večera.
„Náš program je jednoduchý. Vstáváme spolu s Xenii kolem sedmé, pak snídáme a do 8:15 se snažíme být na stadionu. Začínáme střelbou a pak následuje fyzický trénink. Kolem 11:30 trénink obvykle končí a malá se vzbudí po dopoledním zdřímnutí. Obědváme, hrajeme si s Xenií, ona si jde zase zdřímnout a my odpočíváme před odpoledním tréninkem. Druhý trénink obvykle trvá kolem 1,5 až 2 hodin. Pak jdeme domů, večeříme, máme čas na rodinu, nějakou masáž a všichni jdeme brzy spát. Se spánkem nemáme problém,“ dává Domračevová zcela vyčerpávající popis toho, jak to u nich probíhá.
Pod křídly zkušeného kouče
Velkou oporou byl pro oba biatlonistky v Hochfilzenu Alfred Eder. Renomovaný rakouský trenér na Oleho a Darju dohlížel především na střelnici, kde zaznamenával každou jejich ránu. Pokud byla nepřesná, tak se vždy ujistil, že jeho svěřenci ví, kde udělali chybu. To se ale moc často nestávalo.
„Ole střílí rychle a skoro nechybuje. Dasha je trochu pomalejší, ale také se trefuje. Na trati je hodně silná, takže si těch pár sekund může dovolit,“ je si jistý Eder.
Fyzickou kondici Domračevové poznal Eder doslova na vlastní kůži. Absolvoval s ní třeba náročný cyklistický výjezd na skoro 2000 metrů vysoký Kitzbüheler Horn. Běloruska pak obdivovala kondici 63letého kouče.
Po dlouhém pobytu v Hochfilzenu se rodina vydala na chvíli „domů“ do Minsku. Nyní už hvězdný pár ladí svou formu v německém Oberhofu, kde Darja včera oslavila 31. narozeniny. A jak jinak než poctivým tréninkem v lyžařské hale.
Zdroj: Biathlonworld.com
Foto: Darja Domračevová (Autor: Martin Kaděrka)