Home > Novinky > Poslední princova sezóna? Emil Hegle Svendsen připouští konec kariéry

Poslední princova sezóna? Emil Hegle Svendsen připouští konec kariéry

Emil Hegle Svendsen

Emil Hegle Svendsen

Foto: Emil Hegle Svendsen (Autor: Martin Kaděrka)

Jeden z nejlepších biatlonistů posledních let Nor Emil Hegle Svendsen připouští možný konec kariéry. Teď se sice tvrdě připravuje na domácí Mistrovství světa, ale není si jistý, že bude mít i potom dostatek motivace.

Motivace

Od roku 2010, kdy získal své první olympijské zlato, převzal Emil Hegle Svendsen pomyslnou roli norské biatlonové jedničky. Právem si získal vedle krále Oleho přezdívku korunní princ biatlonu.

Nyní ho čeká první Mistrovství světa na domácí půdě na Holmenkollenu. Pak nastane otázka, jestli už toho nemá dost.

„Vše záleží na motivaci a chuti. Musíte je mít 100%. Nesmí chybět jiskra a radost. Uvidíme po Mistrovství světa, jestli budu mít pořád dostatek motivace a budu mít tu jiskru jako teď.“

Ultimátum

Svendsen je přesvědčený, že se myšlenky na bilancování kariéry objevily po neuspokojivé minulé sezóně. Bojoval s motivací a dal si sám sobě ultimátum.

„Byl jsem dlouho nahoře a zažil jsem toho hodně, i když je mi teprve 30 let. Buď dostanu nový impuls, nebo pověsím lyže na hřebík.“

V tuto chvíli se Svendsen soustředí jen na nadcházející sezónu. Po zlatu ze Soči přečkal sezónu, kde neměl tak velkou motivaci. Teď je situace kvůli domácímu šampionátu jiná.

Na přímou otázku, zda může nadcházející sezóna být jeho poslední, Svendsen odpověděl takto: „Ano, ale není to něco, na co bych myslel. Teď se strašně těším na Mistrovství světa a celkově na nadcházející sezónu.“

Velké zklamání pro Nory

Pro Nory by odchod Svendsena byl o to větší ranou, že už dopředu avizoval konec kariéry po domácím Mistrovství světa Ole Einar Bjørndalen.

ƒ„Pro norský biatlon by to bylo velké zklamání. Oba jsou jedny z největších postav biatlonu. Mužská reprezentace samozřejmě má další kvalitní závodníky, jako jsou bratři Bøovi. Ale zejména Emil byl v poslední době velkou oporou a je pro tým nesmírně důležitý,“ myslí si bývalý norský reprezentant Halvard Hanevold, nyní expert televize NRK.

Další z bývalých hvězd norského biatlonu ve službách veřejnoprávní televize Liv Grete Skjelbreidová myšlenky Svendsena chápe. Uvědomuje si, že motivace musí být 100% a že je k úspěchu na Mistrovství světa potřeba hodně věcí obětovat: „Ať se po Mistrovství světa stane cokoliv, tak doufám, že mladí závodníci budou Emila následovat a uvidí, jak tvrdě musí pracovat.“

Zdroj: NRK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *