Home > Téma > Přetlak u českých mužů: Na 10 startovních míst bude 14 aspirantů

Přetlak u českých mužů: Na 10 startovních míst bude 14 aspirantů

Ondřej Šantora

U českých mužů bude v příští sezóně nebývalý přetlak, možná vůbec největší v historii. O 5 míst ve Světovém poháru a v IBU Cupu se bude prát hned 14 biatlonistů. Příčinou je přechod tří úspěšných juniorů mezi dospělé. Jak se s tím trenéři vypořádají?

Kdo má jistotu?

V minulé sezóně měli Michael Málek a Aleš Ligaun v A týmu 6 mužů. A minimálně polovina áčka může zůstat v klidu. Pozice Ondřeje Moravce, Michala Krčmáře a Michala Šlesingra je díky dobrým výsledkům neohrožená.

Vzhledem ke svému věku (23 let) a stále rostoucí běžecké výkonnosti má dobrou pozici i Adam Václavík. To u zbývajících členů áčka už taková jistota není. Jaroslav Soukup se po většinu uplynulého ročníku spíše trápil. Bodoval jen čtyřikrát a zvlášť jeho běžecké výkony byly velkým zklamáním.

O něco lépe mohl hodnotit sezónu Tomáš Krupčík, ve Světovém poháru si totiž dojel pro životní 19. příčku. Od téměř 30letého biatlonisty už se ovšem čeká pravidelnější přísun kvalitních výsledků. Výraznější progres chybí. A je jasné, že občasná výsledková zaváhání trenéři spíše odpustí méně zkušeným závodníkům. To platí i pro 34letého Soukupa.

Jaroslav SoukupFoto: Jaroslav Soukup (Autor: Jiří Zaňát)

Záloha z IBU Cupu

Asi nejblíž má ke Světovému poháru z členů B týmu Lukáš Kristejn. V IBU Cupu se mu vedlo solidně, jednou byl čtvrtý. I vinou zdravotních problémů ale stále nemůže prodat svůj potenciál.

Pak tu jsou dva biatlonisté, kteří stále čekají na premiérovou šanci ve Světovém poháru. Tomáš Vojík i Matěj Krupčík zajíždějí v IBU Cupu poměrně stabilní výsledky, navíc mají stále velkou část kariéry před sebou (24 a 25 let).

Teď už jsme na 9 jménech a zbývá potenciální poslední místečko v IBU Cupu. O to se v minulé sezóně většinou dělili Ondřej Hošek a Jan Burian, kteří přešli z juniorů k dospělým. Oba se adaptovali celkem dobře, Hošek už byl 19. a Burian, který se potýkal se zdravotními problémy, 27.

Ondřej HošekFoto: Ondřej Hošek (Autor: Jiří Zaňát)

Nové tváře

Nyní ale trenéry Marka Lejska a Tomáše Kašpara čeká mnohem těžší rozhodování. Z juniorské kategorie přichází úspěšné trio Milan Žemlička, Ondřej Šantora a Jakub Procházka.

Zvlášť Žemlička má jako juniorský mistr Evropy a pátý a šestý muž z Mistrovství světa juniorů velkou šanci na to, aby pravidelně startoval v IBU Cupu. I Šantora s Procházkou si však mezi svými vrstevníky vedli velmi dobře a příležitost by si jistě zasloužili.

Rozhodně není českým trenérům co závidět.

Hlavní foto: Ondřej Šantora (Autor: Jiří Zaňát)

One thought on “Přetlak u českých mužů: Na 10 startovních míst bude 14 aspirantů

  1. Řešení by mělo být snad jasné. Vzhledem ke stagnaci nebo dokonce poklesu výsledků by v reprezentaci měli skončit Soukup, Kristejn a pravděpodobně i oba Krupčíkové. Těžko budou zajíždět takové výsledky, které by za něco stály. Navíc živit nevýkonné biatlonisty je poněkud drahá sranda a peníze by se daly vynaložit efektivněji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *