Některá místa ve Světovém poháru nefigurují každý rok. To ale není případ italského areálu Antholz-Anterselva. Vysokohorské středisko je na programu s jedinou výjimkou pokaždé od premiérové sezony 1977/78. Jinak tomu nebude ani letos. Tento týden jsou v Itálii na programu sprinty, stíhací závody a hromadné starty. Kdo uspěje na poslední zastávce před odletem do zámoří?
Krásný výhled na Alpy, sluneční paprsky, ale také výška přes 1600 metrů nad mořem. Tím vším je středisko Antholz, chcete-li italsky Anterselva, typické. A právě nadmořská výška ne všem biatlonistům a biatlonistkám sedne. Loni zde s únavou bojovala třeba Veronika Vítková. Výsledkově se tu tolik nedaří například Martinu Fourcadovi, který se zde dočkal vítězství po dlouhých 7 letech.
Foto: Trať v Antholzi (Autor: Petr Slavík)
Muži: Johannes Bø zaútočí na další hattrick
V Oberhofu o jedno zlato přišel, v Ruhpoldingu opět vládl. V celkovém hodnocení znovu zvýšil svůj náskok. Johannes Thingnes Bø dominoval zatím všem zastávkám a podle svého vyjádření má stále dost sil. Z 12 dosavadních závodů neovládl Bø jen 3. Dvě výhry si připsal Martin Fourcade, jednu Alexandr Loginov. Jak se v předchozích sezonách v Itálii dařilo (nejen) těmto závodníkům?
- Johannes Bø bude obhajovat dvě loňská vítězství – ze sprintu a stíhacího závodu. Medaile mu vinou pěti trestných kol unikla v hromadném startu, přesto nechyběl na malém pódiu (6.) Naopak jako jediný bezchybný střelec v celém startovním poli si dojel pro vítězství v sezoně 2016/17.
- Martin Fourcade skončil loni ve sprintu a stíhačce pokaždé druhý. Výhry se dočkal v hromadném startu. Ze zlaté medaile se tak v Antholzi radoval po dlouhých 7 letech (od hromadného startu v roce 2011). Pokud nepočítáme loňskou sezonu, tak od roku 2011 si Francouz odvezl z Itálie jen 3 medaile (stříbro a dva bronzy).
- Alexandr Loginov zde loni závodil poprvé. A rozhodně je co zlepšovat – ve sprintu byl Rus až 42., ve stíhacím závodě 32., v hromadném startu 18.
- Na medaile v tomto středisku čekají i další favorité jako Julian Eberhard (nejlépe 7.) nebo Benedikt Doll (nejlépe 4.). Naopak jiní už odtud medaile mají, například Quentin Fillon Maillet (stříbro), Tarjei Bø (stříbro, bronz) či Simon Eder (stříbro).
- Úctyhodnou bilanci má v tomto středisku Simon Schempp. Nyní se Němec v závodech trápí (a proto Antholz vynechává), od sezony 2013/14 si ale v 8 závodech dojel pro 4 zlaté a 2 stříbrné medaile. Ve zbylých dvou byl pátý a sedmý.
- Pod tlakem očekávání domácích fanoušků jsou zřejmě Dominik Windisch a Lukas Hofer. Loni byl Windisch nejlépe 8., bylo to zároveň jeho nejlepší umístění v Antholzi. Nejblíže první desítce byl v sezoně 2016/17 (12.). To Hofer se do desítky podíval už v sezoně 2013/14, a nejen to, dokonce zvítězil. Od té doby šly jeho výkony strmě dolů – téměř vždy tu dojel ve druhé až třetí desítce.
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Jaroslav Svoboda)
Ženy: Odveze si žlutý trikot jedna z Italek, nebo má šanci i Slovenka?
Italští muži letos takové výsledky nemají, v ženských závodech mohou domácí fanoušci spoléhat na dvě favoritky. Vedoucí závodnicí hodnocení je stále Dorothea Wiererová. Ta ale v Německu medaili nezískala, na rozdíl od své kolegyně Lisy Vittozziové. Tato Italka dva závody vyhrála, v jednom byla druhá. Díky lepším výsledkům tak snížila rozdíl a na první místo ztrácí jen 18 bodů. Bodově tolik nezaostává ani třetí Paulína Fialková, která se v Ruhpoldingu opět vrátila na stupně vítězů. Od Wiererové ji dělí 49 bodů, od Vittozziové 31. A kdo patří mezi další favoritky? Dvě medaile v Německu získaly Anastasia Kuzminová, Anaïs Chevalierová a Hanna Öbergová. Na první výhru ve Světovém poháru bude chtít navázat Franziska Preußová. Obhajovat více než jednu medaili bude další Němka, Laura Dahlmeierová. Po údajně vyřešených problémech se střelbou bude chtít uspět Kaisa Mäkäräinenová.
- Z aktivních biatlonistek je to právě Kaisa Mäkäräinenová, která má z Antholze nejvíce medailí. Pětkrát byla stříbrná, třikrát bronzová. Na premiérovou výhru tu Finka stále čeká.
- Druhou nejlepší bilanci má Laura Dahlmeierová, která už tu zvítězila. Letos obhajuje druhé místo ze sprintu a vítězství ze stíhacího závodu. Je držitelkou dalších tří medailí (zlato, stříbro, bronz) z předchozích sezon.
- Jak v této destinaci chutná vítězství, si ze sprintu 2013 pamatuje i Anastasia Kuzminová. Slovenka má i stříbro ze sprintu 2011 a hromadného startu 2012. Další stříbro přidala loni v závodě s hromadným startem.
- Dorothea Wiererová na domácí výhru čeká. Loni byla druhá ve stíhacím závodě, v roce 2016 brala stříbro ze sprintu a bronz z následné stíhačky. Kromě ní má medaili ještě jedna italská závodnice, Alexia Runggaldierová (bronz z individuálního závodu 2017). Lisa Vittozziová zde byla nejlépe 9.
- Další aktivní biatlonistky, které se mohou chlubit triumfem v tomto středisku jsou Tiril Eckhoffová (sprint 2017/18), Nadine Horchlerová (hromadný start 2016/17), Jekatěrina Jurlovová Perchtová (stíhací závod 2015/16) a Anaïs Bescondová (sprint 2013/14).
Foto: Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)
Češi: Třetí obhajoba medaile v řadě a další změny v mužském týmu
V Ruhpoldingu se Češky trápily. Svědčil o tom už úvodní sprint, kdy se ani jedna z pěti závodnic nevyvarovala chyb na střelnici. Výsledkem pak byly nebodované pozice. I ve druhém hromadném startu žen jsme se tak museli obejít bez české účasti. Ani u mužů to žádná sláva nebyla. V hromadném startu jsme měli dvojnásobné zastoupení. Ondřej Moravec sice zvládl zastřílet čistě, běžecky ale nestačil a dojel 15. Podobně na tom byl Michal Krčmář, s jediným omylem skončil 18.
Do Itálie jedou ženy opět v plné sestavě, změny nastaly u mužů. Stejně jako v Ruhpoldingu uvidíme Ondřeje Moravce, Michala Krčmáře a Tomáše Krupčíka. Z IBU Cupu se vrací Adam Václavík. Michal Šlesingr měl původně v Antholzi startovat také, ale ještě není stoprocentně připravený a znovu se bude rozjíždět v IBU Cupu. Jakub Štvrtecký odcestoval do Osrblie, kde se od 26. ledna koná Mistrovství světa juniorů.
A jak na tom Češi v Itálii byli dosud? I v tady Veronika Vítková obhajuje bronz, který loni získala ve sprintu. Ten se Vítkové povedl, v dalších závodech zápasila s únavou, dojela 7. a v hromadném závodu dokonce 27. Životní výsledek tu loni zajela Jessica Jislová (15. místo ve sprintu). Eva Puskarčíková byla ve sprintu 23., ve stíhačce 30., vyšla jí tu ale sezóna 2016/17 – 13. ve vytrvalostním závodě, 11. v hromadném startu. Markéta Davidová si loni odbyla italskou premiéru 46. a 39. místem.
Ondřej Moravec loni 10. místem ze sprintu vyrovnal svůj nejlepší výsledek v tomto středisku (10. dojel i v sezoně 2014/15). V hromadném startu byl 14. Špatný sprint zde loni prožil Michal Krčmář (62. místo). Do první desítky se probojoval v sezoně 2016/17 (8. místo v závodě na 20 km). Adam Václavík předvedl minulý rok povedenou stíhačku, když z 58. startovací pozice dojel 34. To Tomáš Krupčík se do Itálie vrací po třech letech. Naposledy zde startoval v sezoně 2015/16. Výsledkem bylo 38. a 25. místo.
Foto: Veronika Vítková loni v Antholzi
Česká nominace pro Světový pohár v Antholzi
Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Adam Václavík
Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková
Program
Program SP v Antholzi | ||
---|---|---|
24. 1. | 14:30 | Sprint žen |
25. 1. | 14:30 | Sprint mužů |
26. 1. | 13:30 | Stíhací závod žen |
26. 1. | 15:30 | Stíhací závod mužů |
27. 1. | 12:45 | Hromadný start žen |
27. 1. | 15:30 | Hromadný start mužů |
Hlavní foto: Stadion v Antholzi (Autor: Petr Slavík)
Fuj… blbý článek!
Od “kolegů” ze Slovenska, kteří vlastní článek sepsat neumí a raději ty naše blbé články kradou, si tento komentář opravdu beru k srdci 🙂 Ale zkuste napsat další komentář s jinou přezdívkou 🙂
Opravdu nevím o čem mluvíte…
jaká Jekatěrina Jurlovová? Správně je Ekaterina Yurlova-Percht.
ale obecně články jsou v pohodě…
Pokud bychom chtěli být přesní, tak je správně Екатери́на Ви́кторовна Ю́рлова-Перхт a nikoliv anglický přepis jejího jména. Ale děkujeme za upozornění, pane Beláčku. Jedno upozornění máme i pro Vás: I když používáte více e-mailových adres a přezdívek, tak IP adresa je pořád stejná. Příště tedy nemusíte negativní komentáře psát anonymně, ale rovnou pod svým jménem.
Děkujeme za Váš velký zájem o náš web, který se projevuje mimo jiné odcizováním článků a vydáváním je za své.
A to má být zas kdo?