Jak již bylo zmíněno v našem preview, tak Antholz není úplně běžné biatlonové středisko, ba právě naopak. Jezdí se tu každý rok, je zde mnohem častěji hezčí počasí než třeba v Oberhofu, ale hlavně jsou zde nejvýše položené tratě z celého kolotoče Světového poháru. A právě vysoká nadmořská výška má velký vliv na závodníky, na některé více, na některé méně. Pojďme se zkusit podívat, komu by letos tato specifická lokalita mohla svědčit.
Zadaří se konečně Tiril Eckhoffové a bude zářit Bescondová s Jurlovovou-Perchtovou?
V ženské kategorii je v letošní sezóně pole velkých favoritek mnohem širší než v kategorii mužské. Dobře patrné to bylo i v posledním závodě s hromadným startem v německém Ruhpoldingu, kde se pořadí velmi rychle přelévalo a v první desítce výsledného pořadí nakonec figurovalo hned několik závodnic, které se nepohybují na úplné špici celkové klasifikace Světového poháru. Které závodnice by tedy mohly zazářit v Antholzi?
1) Konečně by se zde mohly závody podařit podle představ Tiril Eckhoffové z Norska. V přípravě před letošní sezónou byla téměř neporazitelná a velmi rychlá hlavně na lyžích. Těsně před novou sezónou ale přišla nemoc a rázem se z ní stala výsledkově průměrná závodnice, která měla opět velké problémy se střelbou. V posledním období se už ale opět začíná rozjíždět na trati a připomíná starou dobrou známou a hlavně rychlou Tiril. Občas už i některá ze střeleckých položek vyjde čistě, a jelikož v Antholzi nemívá problémy s nadmořskou výškou, dá se předpokládat, že poběží velmi dobře a například i s jednou chybou ve sprintu může pomýšlet na skvělý výsledek. Loni na těchto tratích vyhrála sprint a i v dalších závodech se jí zde v posledních letech dařilo.
2) Velmi často se v tomto středisku vede ruským závodníkům. Ruské ženy zatím v letošní sezóně nepatří v individuálních závodech mezi naprostou elitu, ale dokážou čas od času zajet skvělý výsledek. Například jako Jekatěrina Jurlovová-Perchtová, která už byla letos 3. v Hochfilzenu. V Antholzi nemívá výraznější problémy a jelikož má s tímto střediskem již dostatek zkušeností, je to právě ona, kterou vybíráme jako možnou favoritku. Ve své kariéře už zde vyhrála a přidala další dobrá umístění, tak není důvod, proč by je nemohla zopakovat.
3) Třetí do party je Anaïs Bescondová z Francie. Ta nezačala letošní sezónu určitě dle svých představ, ale postupně se zlepšuje a čím dál tím častěji začíná atakovat pozice na stupních vítězů. Stabilizovala střelbu a běžecká forma jde, zdá se, také nahoru. Na toto středisko má navíc jistě také převážně dobré vzpomínky. Už tu dokázala vyhrát individuální závod, přidala další skvělá umístění a již dvakrát slavila výhru se štafetou. Uvidíme tedy, jak se Francouzce ve výsledkově oblíbeném středisku vydaří závody letos.
Foto: Anaïs Bescondová (Autor: Petr Slavík)
Vyjde domácí SP konečně Italům a bude se tradičně dařit Rusům?
Samozřejmě se dá předpokládat, že v mužské kategorii bude největší favorit znovu jasný. J. T. Bø je letos trochu jiná liga a Antholz mu většinou také nedělal významné problémy. Kdo by ale mohl vystoupit z hloubi pole, a také bojovat o příčky nejvyšší?
Mezi hlavní adepty by jistě patřil Simon Schempp, který Antholz doslova miluje a zaznamenal tu suverénně nejvíce svých vítězství ze všech středisek ve Světovém poháru. Po zdravotních problémech a kolísavé formě je bohužel nominace Německa opět bez něj. Vrací se pouze Erik Lesser, kterému se zde ale také většinou daří. Velmi podobný „případ“ byl vždy Anton Šipulin, kterému se v tomto vysokohorském středisku také náramně dařilo. Ale jelikož již nezávodí a z Rusů se zde vždy někomu překvapivě výrazně zadaří (Alexandra Loginova už za překvapení považovat nemůžeme), musíme se zaměřit na jiné tváře.
Foto: Simon Schempp (Autor: Petr Zbranek)
1) Vybíráme tedy například Jevgenije Garaničeva, který zde také nemá výraznější problémy s nadmořskou výškou. Ve své kariéře tu již zajel několik skvělých výsledků, a to jak individuálních, tak se štafetou. V poslední době jde navíc jak jeho střelecká, tak i běžecká forma postupně nahoru. Je tedy předpoklad, že by forma mohla stoupat i v Itálii. Zazářit ale jistě může i někdo z dalších ruských závodníků. Ruský tým opět oživil sestavu a povolal například i Latypova a Povarnicyna z IBU Cupu.
2) Většinou se na domácí půdě příliš nedaří Italům. I přesto už však například Lukas Hofer svou výhru z tohoto střediska má. V sezóně 2013/2014 tu slavil ve sprintu společně s již zmíněným specialistou na Antholz Simonem Schemppem. Naopak Dominik Windisch tu na svou výhru stále čeká a co více, ještě zde nebyl ani v nejlepší šestici. Dominik je znám, na rozdíl od Hofera, svou nevyrovnanou formou. Loni zazářil na olympijských hrách, ale letos se mu v individuálních závodech zatím nedaří. Většinou se však může pochlubit dobrým během, a tak pokud konečně přidá i dobrou střelbu, může konečně doma uspět.
Foto: Dominik Windisch (Autor: Petr Slavík)
3) Výběr uzavíráme mladým Francouzem Émilienem Jacquelinem, který se ve Světovém poháru nepohybuje dlouho. Ale již loni naznačil, že by mu Antholz nemusel dělat problémy. Po nepovedených závodech v Oberhofu a Ruhpoldingu se rozjel v IBU Cupu na Arberu, kde bral stříbro a následně opět vlétnul do SP v Antholzi. Ve sprintu vybojoval 5. místo, ve stíhačce byl 6., a přestože se mu střelecky nevydařil závod s hromadným startem, tak mohl být se svým vystoupením nadmíru spokojený. Minulý týden podával velmi dobré výkony v Ruhpoldingu, a tak by mohl útočit na pozice nejvyšší.
A kdo by mohl být největším překvapením závodů v Antholzi podle vás, čtenářů? O své tipy se můžete podělit v komentářích.
Foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Petr Slavík)
Tandrevold,Eckhoff