Jako již tradičně hostí poslední lednové kolo Světového poháru italský Antholz. Na závodníky čeká náročný program v podobě vytrvalostních závodů, štafet a hromadných startů.
Antholz je místem, bez kterého by si Světový pohár v biatlonu dokázal představit asi jen málo kdo. Vždyť nejvyšší biatlonová soutěž se zde jela poprvé již v roce 1978. Naposledy sem kolotoč Světového poháru nezavítal v sezóně 1988/1989. Tato italská zastávka bývá štědrá i k českým reprezentantům.
Slunečný areál v Antholzi nikdy nebyl z těch, kde by si závodníci stěžovali na nedostatek sněhu. Jinak tomu není ani letos. Větší starosti zde biatlonistům dělá vysoká nadmořská výška (přes 1600 m n. m) a nevyzpytatelný vítr. Udržet si zde vedení ve Světovém poháru i pro následující Mistrovství světa v Pokljuce budou chtít Marte Olsbuová Røiselandová a Johannes Thingnes Bø.
Olsbuová Røiselandová a Wiererová se vracejí na místo činu
- Nejbohatší medailovou sbírku z tohoto střediska má z aktivních biatlonistek domácí hrdinka Dorothea Wiererová. Italka zde v individuálních závodech získala již sedm cenných kovů (3x zlato, 2x stříbro a 1x bronz), v žádném z posledních 10 závodů nechyběla v první desítce.
- Historii zde loni přepsala vedoucí žena Světového poháru Marte Olsbuová Røiselandová když během mistrovství světa získala medaili v každé ze 7 disciplín. V závodech jednotlivců vybojovala 2 zlaté a 2 bronzové medaile. O rok dříve dosáhla na bronz ve sprintu.
- Kromě výše zmíněných závodnic se zde již vítězství dočkaly Tiril Eckhoffová, Markéta Davidová a Anaïs Bescondová. Tyto závodnice zde v minulosti dokázaly ovládnout sprint. Zdejší trať a střelnici má v oblibě také Vanessa Hinzová. Tato Němka má na svém kontě zatím tři individuální stupně vítězů, dvakrát se přitom z cenného kovu radovala právě tady.
- Jedinou závodnicí z první čtveřice Světového poháru, která na prvenství odsud stále čeká, je Hanna Öbergová. Jejím nejlepším umístěním z Antholze je třetí místo z loňského závodu s hromadným startem. Dzinara Alimbekavová je pak jedinou biatlonistkou z elitní desítky Světového poháru, která zde ještě nebodovala.
- Dalším šesti aktivním biatlonistkám se zde jednou podařilo vystoupat na stupně vítězů (Denise Herrmannové, Susan Dunkleeové, Lucii Charvátové, Lise Vittozziové, Anaïs Bouchetové-Chevalierové a Selině Gasparinové).
- Štafety zde v poslední dekádě nejlépe jezdí Němky, které ovládly 3 ze 7 posledních štafet, dvakrát uspěly Francouzky. Triumf z loňského roku pak obhajují Norky.
Mezi muži vládne Johannes Bø, daří se zde i Němcům a Francouzům
- První muž celkového hodnocení Světového poháru Johannes Thingnes Bø v Südtirol aréně již šestkrát vyhrál, třikrát bral druhé místo, jednou skončil bronzový. Z aktivních biatlonistů má tak suverénně nejlepší bilanci.
- Johannes Bø tento týden neoblékne červený trikot. Ve vytrvalostním závodě jej ponese Sturla Lægreid, pořadí hromadných startů vévodí Tarjei Bø.
- Své první vítězství před dvěma lety oslavil Quentin Fillon Maillet. V tomto středisku si Francouz navíc pověsil na krk další 4 medaile. Jedno ze svých 11 prvenství zde oslavil velezkušený Arnd Peiffer. Chuť domácí výhry před 7 lety okusil Lukas Hofer, který má mimořádnou formu.
- Titul mistra světa a bronz k tomu během loňského šampionátu shodně vybojovali Emilien Jacquelin a Alaxandr Loginov.
- Nejbližší pronásledovatel Johannese Bøho Sturla Lægreid v Antholzi dosud nezávodil. Třetí muž Světového poháru, Tarjei Bø, má na vysokohorský areál hořké vzpomínky. Loni na Mistrovství světa marně dobýval medailové příčky, do své bohaté sbírky 44 umístění na stupňů vítězů zde přispěl „pouze“ dvakrát.
- Na své poměry se zde štafety nedaří Norům, kteří v tomto areálu ovládli jen dva závody za posledních 20 let. Naposledy v roce 2015, předtím v roce 2002. To úřadujícím mistrům světa z Francie zdejší podmínky sedí, 4 z posledních 8 štafet v Antholzi ovládli právě oni.
Češi již 6 let neodjeli z Itálie medailově naprázdno
V české nominaci je oproti Oberhofu několik změn. V kádru zůstává Ondřej Moravec a Jakub Štvrtecký, po vynucené pauze se do Světového poháru vrací Tomáš Krupčík a Milan Žemlička.
Ve čtyřech nastoupí také biatlonistky. V Antholzi se představí Markéta Davidová, Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová a Jessica Jislová. Tereza Vinklárková, Mikuláš Karlík a Jonáš Mareček absolvují závody v IBU Cupu.
- Češi odsud pokaždé od sezóny 2014/2015 přivezli alespoň jednu medaili (dvakrát ženská štafeta a Markéta Davidová, jednou Gabriela Koukalová, Veronika Vítková, Lucie Charvátová a smíšená štafeta).
- Předloni se ve sprintu z prvního vítězství radovala Markéta Davidová, v hromadném startu navíc vybojovala druhé místo.
- Český tým uspěl i při loňském šampionátu, který Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář odstartovali bronzem ve smíšené štafetě. Na úspěch svých reprezentačních kolegů navázala ve sprintu bronzem i Lucie Charvátová. Pro Charvátovou se jedná o nejlepší výsledek kariéry a zatím jediné individuální pódium.
- Jessica Jislová je další českou biatlonistkou, která má osobák z Antholze. Před třemi lety skončila 15. ve sprintu.
- Před dvěma lety svůj druhý nejlepší závod kariéry zajel ve stíhačce Tomáš Krupčík, který se tehdy vůbec poprvé kvalifikoval do závodu s hromadným startem. Nakonec však ze zdravotních důvodů nenastoupil.
- Jakub Štvrtecký si odsud bude chtít odvézt první body. Loni byl nejlépe 47.
- Ve štafetě v Antholzi naposledy stanuly české reprezentantky na stupních vítězů v roce 2016, loni si zde 4. místem zajely sezónní maximum.
- Mužům se štafety v tomto areálu v posledních letech příliš nedaří. Od roku 2016 se nedostali do první desítky, naposledy český tým vybojoval pódiové umístění v roce 2001.
Program závodů
21.1. – 14:15 – vytrvalostní závod žen
22.1. – 13:15 – vytrvalostní závod mužů
23.1. – 13:10 – hromadný start žen
23.1. – 15:05 – štafeta mužů
24.1. – 12:45 – štafeta žen
24.1. – 15:05 – hromadný start mužů