Home > Preview > Preview Blinkfestivalen: Češi se utkají s domácími Nory, Francouzi, Italy či Švédy

Preview Blinkfestivalen: Češi se utkají s domácími Nory, Francouzi, Italy či Švédy

Veronika Vítková

Řadu lákadel přináší čtrnáctý ročník Blinkfestivalenu. Od středy do soboty se v norském Lysebotnu a Sandnesu utkají světové hvězdy biatlonu a běhu na lyžích. Na co se těšit?

Třeba na souboj Johannese Thingnese Bøho s Martinem Fourcadem. Nebo na výkony Kaisy Mäkäräinenové a Anastasii Kuzminové, která se i po ohlášeném konci kariéry udržuje ve formě. A v neposlední řadě se těšme na premiérovou účast české biatlonové reprezentace.

Biatlonisté půjdou do boje poprvé ve čtvrtek, kdy poměří síly s běžci v 7,5 km dlouhém výjezdu kopce z Lysebotnu. V pátek absolvují prolog, střelecké duely a hromadné starty. Program uzavřou sobotní supersprinty.

A kdo všechno bude závodit?

Preview muži

Johannes Thingnes Bø, Tarjei Bø a Martin Fourcade už v minulosti na Blinkfestivalenu vyhráli a mezi favority budou patřit i letos. Velkou výzvou pro Johannese by mohl být hned úvodní výjezd kopce. Zatím ho totiž vyhrávali jen běžci na lyžích (v mužské kategorii). Táhlé stoupání ale nebudou zdolávat všichni biatlonisté, třeba Fourcade na seznamu přihlášených chybí.

Ale pojďme k biatlonu. Mezi velké favority bude patřit Vetle Christiansen, který už třikrát v řadě na Blinkfestivalenu ovládl supersprint. Vítězství ve střeleckých duelech zase obhajuje jeho krajan Erlend Bjøntegaard. Na stupně vítězů už se v Sandnesu prosadili Francouzi Simon Desthieux a Antonin Guigonnat, teď by se k nim rád přidal Quentin Fillon Maillet.

Ze známých jmen budou dále na startu Sebastian Samuelsson, Dominik Windisch či Lukas Hofer. O překvapení se při premiéře na Blinkfestivalenu pokusí Češi v sestavě Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Jakub Štvrtecký, Adam Václavík a Milan Žemlička. Ondřej Moravec kvůli tréninkovému výpadku případně nastoupí jen do střeleckých duelů.

Michal Krčmář
Foto: Michal Krčmář (Autor: Jaroslav Svoboda)

Preview ženy

Pořadatelé Blinkfestivalenu se můžou pochlubit tím, že přilákali na start pět nejvýše postavených biatlonistek Světového poháru. Uvidíme tak další souboj Italek Dorothey Wiererové a Lisy Vittozziové, i když asi až v pátek. Wiererová totiž není mezi přihlášenými na výjezd kopce v Lysebotnu. Určitě by ale neměla chybět ve střeleckých duelech, kde je klíčová rychlost střelby. V roce 2015 Wiererová tuto disciplínu ovládla, loni se překvapivě z vítězství radovala mladá Švédka Elvira Öbergová.

Velkou favoritkou bude Marte Olsbuová Røiselandová, která v posledních letech na Blinkfestivalenu pravidelně okupovala nejvyšší příčky. To platí i pro Francouzku Justine Braisazovou. Do Norska ráda cestuje i Kaisa Mäkäräinenová, která je dosud jedinou biatlonistkou, které se podařilo zvítězit ve výjezdu kopce (v roce 2013).

Menší neznámou bude forma Anastasii Kuzminové, která již ukončila kariéru a momentálně zvažuje, zda bude nadále startovat alespoň ve štafetách. Nyní si vyzkouší, jak na tom je. Mezi favoritky můžeme zařadit ještě Švédky Hannu Öbergovou a Monu Brorssonovou, domácí Tiril Eckhofovou a Ingrid Tandrevoldovou, Rusku Jekatěrinu Jurlovovou-Perchtovou a snad také Markétu Davidovou, které by mohl vyhovovat těžký kopec. Podobně jako bývalé běžkyni na lyžích Ludmile Horké.

Veronika Vítková by zase mohla prodat rychlou a přesnou střelbu, a to nejen ve střeleckých duelech. Startovat budou také Eva Puskarčíková, Jessica Jislová a Lucie Charvátová.

Markéta Davidová
Foto: Markéta Davidová (Autor: Jaroslav Svoboda)

Program

Páteční a sobotní závody bude možné sledovat živě na webu ČT a na ČT sport, na norské televizi NRK (online na www.nrk.no/sport) a na slovenské Dvojce.

Páteční přenos na NRK začíná v 19:30, na Dvojce v 18:55. ČT sport uvede záznam ve 20:20. V sobotu vysílá NRK přenosy od 16:40 a od 19:35, ČT sport od 20:10 a Dvojka od 20:25.

Program Blinkfestivalenu
1. 8. 13:50 výjezd 7,5 km žen
1. 8. 15:30 výjezd 7,5 km mužů
2. 8. 16:00 střelecké duely
2. 8. 17:10 prolog mužů a žen
2. 8. 18:55 hromadný start mužů a žen
3. 8. 16:15 ČF supersprintu mužů a žen
3. 8. 19:20 SF supersprintu mužů a žen
3. 8. 20:25 F supersprintu mužů a žen

Hlavní foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *