Mezi elitou se pohybuje tři roky, ale i za tak krátkou dobu stihla vyhrát olympijské hry a mistrovství světa. Má Švédka Hanna Öbergová šanci získat v nadcházející sezóně i velký křišťálový glóbus? Pojďme se podívat, co na to říkají statistiky.
Poslední chybějící úspěch
Hanna Öbergová naskočila do Světového poháru poprvé v sezóně 2016/17 a zakončila ji s cenou Rookie of the Year pro nejlepší debutující biatlonistku. O rok později si na krk ve svých dvaadvaceti letech pověsila senzační zlatou medaili ze Zimních olympijských her v Pchjongčchangu. V uplynulé sezóně z 25 závodů startovala ve 20, z toho se šestkrát umístila na rozšířeném pódiu a šestkrát mezi nejlepšími třemi. Vyhrála závěrečný hromadný start v Oslu a získala malý křišťálový glóbus za celkové vítězství v této disciplíně. Ve sbírce úspěchů jí chybí poslední: Zisk velkého křišťálového glóbu.
Oproti sezóně 2016/2017, kdy se poprvé objevila ve Světovém poháru, zapracovala Öbergová především na své střelbě. Ze 79 % se dostala v následujích dvou letech na 87 %. V loňské sezóně sestřelila 372 terčů z 428, z toho na ležce dosáhla 89% úspěšnosti a na stojce 84%. V porovnání s Dorotheou Wiererovou, vítězkou velkého křišťálového glóbu, měla Öbergová střelbu o 1,5 % lepší. A nezaostává ani v rychlosti střelby. Třikrát jí patřil druhý nejrychlejší čas, průměrně pak třináctý.
,,Co se týká mého vývoje, poslední roky byly skvělé. Udělala jsem velké pokroky, ale i navzdory tomu, že jsem získala tu nejcennější medaili, jakou si můžu sportovec přát, stále mám na čem pracovat, abych se stala ještě lepší biatlonistkou. To je něco, na co se soustředím každý den.“
Hanna Öbergová
Menší slabina: Běh
Wiererové v loňské sezóně k celkovému vítězství stačilo 904 bodů. Hanna Öbergová na páté pozici získala bodů 741. Za svými přemožitelkami zaostávala především v rychlosti běhu.
Italky Wiererová a Vitozziová dosahovaly běžeckých časů o 3 % lepších než byl medián (čas biatlonistky přesně uprostřed), Olsbuová Røiselandová -4 % a Kuzminová dokonce -5 %. Švédka dosahovala průměrně na -2 %. Nejlépe jela v úvodním závodě sezóny v Pokljuce, kdy byla ve vytrvalostním závodě sedmá nejrychlejší. Se svou průměrnou rychlostí běhu se loni umístila na šestnácté příčce. Od svých začátků mezi elitou však Öbergová na lyžích výrazně přidala, v sezóně 2016/2017 dosáhla pouze 0 %.
V porovnání se sezónou 2017/2018 se počet bodů na první příčce nepatrně navýšil, Kaise Makäräinenové tehdy stačilo bodů pouze 822. Ty tam jsou však časy Laury Dahlmeierové a Gabriely Koukalové, které se pyšnily více než tisíci body. Startovní pole závodnic je teď mnohem vyrovnanější.
Hanna Öbergová podávala stabilní výkony téměř celou sezónu, jen dvakrát se jí závod příliš nepovedl. Ve sprintu v Hochfilzenu skončila 35. a v italském Antholzi se rovněž ve sprintu umístila na 34. příčce. I v tomto ohledu nebyla zas tak daleko od nejlepších. Wiererová dojela nejhůře na 22. a 24. místě, Vittozziová na 27. a 68.
A pozor, je tu ještě jedna hodně zajímavá statistika. Öbergová vynechala během minulé sezóny pět závodů a když sestavíme žebříček podle průměrného bodového zisku na závod, tak se Švédka rázem vyhoupne na první příčku.
Pořadí SP 2018/19 podle bodů na závod | |
---|---|
Hanna Öbergová | 37,1 b |
Laura Dahlmeierová | 36,9 b |
Lisa Vittozziová | 36,8 b |
Dorothea Wiererová | 36,2 b |
Anastasia Kuzminová | 34,8 b |
Marte Olsbuová Røiselandová | 34,2 b |
Závěr
Hanna Öbergová už v minulých dvou sezónách dokázala, že umí stabilně střílet rychle a přesně. Právě čistou střelbou si dopomohla ke zlatým medailím z olympiády a mistrovství světa. Umí zvládat těžké momenty.
Pokud kvalitní střelbu podpoří ještě o trochu lepším během, tak bude pro soupeřky těžkým soustem. Tak či tak bude velkou kandidátkou na zisk velkého křišťálového glóbu. Možná by už zdobil její poličku, kdyby se v minulé sezóně nesoustředila výhradně na světový šampionát v domácím prostředí a kdyby nevynechala tolik závodů. Ale kdyby (nebyly) chyby.
Hlavní foto: Hanna Öbergová s malým křišťálovým glóbem (Autor: Petr Slavík)