Home > Doporučujeme > PREVIEW: Bulharský biatlon zasáhl bouřlivý konec Aneva. Nadějí je Todorovová

PREVIEW: Bulharský biatlon zasáhl bouřlivý konec Aneva. Nadějí je Todorovová

Krasimir Anev

Bulharský tým v posledních sezónách spoléhal především na dvojici Krasimir Anev a Vladimir Iliev. Prvně jmenovaný ale po neshodách s vedením svazu skončil. A náhrada je v nedohlednu.

BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Bulharsko.

Bulharsko v minulé sezóně

  • Pořadí SP mužů: 35. Vladimir Iliev, 40. Krasimir Anev
  • Pohár národů mužů: 15. místo (kvóta: 4)
  • Pořadí SP žen: 47. Milena Todorovová, 91. Daniela Kadevová
  • Pohár národů žen: 22. místo (kvóta: 3)

Stalo se před sezónou

  • U týmu skončili oba bulharští trenéři, jak kouč mužů Nikolaj Zacharov, tak kouč Michajl Klečerov.
  • Sjednocený tým mužů a žen vede osobní trenér Rus Alexandr Kasperovič, osobní trenér Alexandra Loginova. K ruce má svého krajana Vitalije Noricyna.
  • Dlouholetý reprezentant Krasimir Anev ukončil kvůli neshodám s vedením svazu kariéru. Nebylo mu umožněno připravovat se nadále individuálně.
  • Prezidentka svazu Jekatěrina Dafovská, proti které se Anev ostře vymezil, byla říjnu znovuzvolena do své funkce.
  • Po roční mateřské přestávce se vrací Desislava Stojanovová.

Čtyři položky

1) Konec Aneva bude Bulhary bolet. A to hodně. Krasimir Anev předváděl dlouhodobě spolehlivé výkony, v posledních 10 sezónách Světového poháru figuroval celkově vždy mezi 26. a 43. místem. V uplynulém ročníku kromě něj a Vladimira Ilieva nebodoval další bulharský muž. Už teď je jasné, že do štafety bude muset jít biatlonista bez zkušeností ze Světového poháru. Buď čtyřiadvacetiletý Vladimir Orjaškov, jehož maximem v IBU Cupu je 59. místo, nebo devatenáctiletý Blagoj Todev. Ten byl v IBU Cupu nejlépe 63. Pryč jsou tak zřejmě doby, kdy Bulhaři ve štafetách bojovali o elitní desítku.

2) Co ještě můžeme čekat od Vladimira Ilieva? Momentálně jasné bulharské jedničce bude na konci sezóny 2020/21 už 34 let. Spoléhá hlavně na kvalitní běh, byť v posledních třech sezónách mírně zpomaluje. Což je s přibývajícím věkem logické. Zároveň se nedá očekávat, že by Iliev „na stará“ kolena výrazně vylepšil střelbu, ve které se jen v jedné sezóně dostal nad úspěšnost 80 %. Minulý ročník začal nadějným 10. místem v Östersundu, ve zbytku zimy už ale nebyl lepší než 18. Éra dvou bulharských mohykánů se postupně blíží ke konci.

Simon Desthieux a Vladimir Iliev
Foto: Simon Desthieux a Vladimir Iliev (Autor: Petr Slavík)

3) Rodí se nová bulharská hvězda? Dvaadvacetiletá Milena Todorovová má hodně nadějně rozjetou kariéru. Mezi svými věkovými vrstevnice běžecky vyniká, díky tomu letos na Mistrovství světa juniorů v Lenzerheide získala stříbro a dva bronzy. Přítelkyně Vladimira Ilieva uspěla i dospěláckém šampionátu, z Antholze si odvezla 17. a 18. příčku. Střeleckou úspěšnost během jednoho roku posunula ze 73 % na 81 %. V Bulharsku by teď mohly převzít otěže ženy. Vedle Todorovové vypadá nadějně i její věková vrstevnice Maria Zdravkovová, šestá z letošního mistrovství Evropy juniorů.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

🥰❤❄

Příspěvek sdílený Milena Todorova (@milena_todorova),

4) Motivace pro ruské trenéry. Alexandr Kasperovič v minulosti vedl jako šéftrenér ruskou reprezentaci, Vitalij Noricyn měl v uplynulých dvou sezónách na starosti ženy. Ani s jedním už ale nové vedení svazu nepočítalo. Proto není překvapením, že oba kývli na dobře placenou práci v Bulharsku. Zároveň můžou ukázat, že byli přehlíženi neprávem. Zvlášť pro Noricyna by bylo velkým zadostiučiněním, kdyby Todorovová za sebou nechávala jeho bývalé svěřenkyně.

Očekávané složení štafet

Muži
1. Dimitar Gerdžikov
2. Anton Sinapov
3. Blagoj Todev
4. Vladimir Iliev

Ženy
1. Milena Todorovová
2. Desislava Stojanovová
3. Maria Zdravkovová
4. Daniela Kadevová

Cílová rovinka

Po dlouhých letech se můžeme dočkat toho, že budou mít v Bulharsku navrch ženy. O rok zkušenější Milena Todorovová bude dotírat na první desítku v individuálních závodech a možná i ve štafetě, která má perspektivu.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Foto: Krasimir Anev (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *