V minulé sezóně se smíšená dvojice Regina Ojaová a Rene Zahkna stříbrným písmem zapsala do historie estonského biatlonu. Podaří se jim na tento úspěch navázat? A přidají se i další?
BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Estonsko.
Estonsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 88. Kalev Ermits, 89. Rene Zahkna
- Pohár národů mužů: 18. místo (kvóta: 3)
- Pořadí SP žen: 54. Regina Ojaová, 72. Johanna Talihärmová, 77. Grete Gaimová
- Pohár národů žen: 16. místo (kvóta: 4)
Stalo se před sezónou
- Estonský tým se zúžil z 15 biatlonistů na 8. Ženskou polovinu tvoří Ojaová, Talihärmová, Tomingasová a Gaimová. Tu mužskou Zahkna, Ermits, Siimer a Ränkel
- Naopak došlo k rozšíření trenérského týmu. Na pozici hlavního trenéra zůstává Indrek Tobreluts. Jako analytička mu pomůže Karmen Reinpõldová, která dříve spolupracovala s Renem Zahknou. Silovou přípravu má na starosti Hanno Tikkerbär.
- Tituly mistrů Estonska na konci srpna v Otepää získali Johanna Talihärmová, Regina Ojaová, Raido Ränkel a Rene Zahkna.
Čtyři položky
1) Úspěšná smíšená dvojice. Z Reginy Ojaové a Reneho Zahkny se bez přehánění stali specialisté na tuto disciplínu. Jeli ji spolu pětkrát a jejich výsledky jsou následující: 2. místo, 5. místo, 8. místo, 12. místo a 15. místo. V lednu v Pokljuce vybojovali pro estonský biatlon vůbec první medaili od sezóny 2009/10. Oba umí velmi rychle střílet a na krátké trati tolik neztratí. Asi je trochu mrzí, že se smíšené dvojice pojedou v nadcházející sezóně jen třikrát.

2) Ženy na vzestupu. Alespoň podle trenéra Indreka Tobrelutse. „Ženy výrazně zvýšily rychlost oproti loňsku. Každá udělala aspoň malý krok vpřed,“ řekl estonský kouč v televizi ERR. Uplynulá sezóna nebyla z individuálního hlediska příliš dobrá. Hodnocení vylepšila Regina Ojaová, když bodovala ve čtyřech posledních závodech. V Novém Městě na Moravě si čtyřiadvacetiletá biatlonistka dokonce zajela životní 20. místo. Nutno podotknout, že se Ojaová meziročně ve střelbě zhoršila o 5 %, takže ani zdaleka nenaplnila svůj potenciál. To se dá říct i o pětadvacetileté Tuuli Tomingasové. Sezóna 2018/19 pro ni byla životní, ve Světovém poháru skončila dvakrát 14. V dalším ročníku se nedostala na body ani jednou.

3) Naučí se Ränkel střílet? Třicetiletý Raido Ränkel přešel před minulou sezónou od běhu na lyžích k biatlonu. Na nový sport si teprve zvykal, o čemž svědčí katastrofická 47% úspěšnost střelby. Z pravidelných účastníků Světového poháru nestřílel nikdo hůř. Nejlépe zastřílel na závěr sezóny v Kontiolahti. Ve sprintu udělal jen jednu chybu a skončil 64. V případě čisté střelby to nemusí mít daleko na body, které jsou teď pro estonské muže nedostatkovým zbožím. Kalev Ermits a Rene Zahkna jich v sezóně 2019/20 získali shodně šest. Proto také spadla estonská kvóta ze čtyř míst na tři.
4) Nadějný juniorský tým. Estonci obsadili letos v Poháru národů IBU Junior Cupu 12. místo, což je na poměry pobaltského státu velmi dobrý výsledek. Největší příslib představuje jednadvacetiletý Kristo Siimer, v juniorském seriálu celkově 13. a na juniorském světovém šampionátu 14. Má za sebou už i premiéru ve Světovém poháru, kde je jeho maximem 80. místo. Naopak na premiérovou pozvánku mezi elitu čeká taktéž jednadvacetiletý Marten Aolaid, který na závěr sezóny 2019/20 dojel v IBU Junior Cupu pátý.
Očekávané složení štafet
Muži
- Rene Zahkna
- Kalev Ermits
- Kristo Siimer
- Raido Ränkel
Ženy
- Regina Ojaová
- Tuuli Tomingasová
- Johanna Talihärmová
- Grete Gaimová
Cílová rovinka
Medailový potenciál má v Estonsku pouze smíšená dvojice. V ženském týmu se ale formují čtyři biatlonistky, které jsou schopné zajet k 20. místo. To by mohla být velmi dobrá zpráva pro štafetu. Muži naopak budou rádi za každý bod.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Hlavní foto: Regina Ojaová (Autor: Petr Slavík)
Cituji:
„Každá udělala aspoň malý krok vpřed,“ řekl estonský kouř v televizi ERR.
Dodávám:
…estonský kouř? Asi dobrej matroš 😉