Čeští biatlonisté získali v uplynulé sezóně dva bronzy na mistrovství světa a můžou doufat, že tím znovu nastartovali medailové žně. Pozitivní je také zástup mladých čekatelů na šanci ve Světovém poháru.
BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes jsou to Česká republika.
Česká republika v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 21. Michal Krčmář, 26. Ondřej Moravec, 54. Jakub Štvrtecký, 70. Adam Václavík, 84. Michal Šlesingr, 87. Tomáš Krupčík
- Pohár národů mužů: 9. místo (kvóta: 5)
- Pořadí SP žen: 14. Markéta Davidová, 27. Lucie Charvátová, 35. Eva Puskarčíková, 65. Jessica Jislová
- Pohár národů žen: 9. místo (kvóta: 5)
Stalo se před sezónou
- Kariéru ukončila dvojnásobná olympijská medailistka Veronika Vítková. Koncem roku čeká přírůstek do rodiny.
- Skončil i držitel kompletní medailové sady z mistrovství světa Michal Šlesingr.
- K českém mužům se jako trenér vrátil Ondřej Rybář, zároveň i nadále působí jako sportovní ředitel reprezentace.
- Asistentem Rybáře se stal Aleš Ligaun, který měl v minulé sezóně na starosti tým pro IBU Cup. Ten nyní převzal extrenér mužů Zdeněk Vítek.
- U žen zůstává trenérský tandem Egil Gjelland a Jiří Holubec.
- Lucie Charvátová se na konci srpna v Letohradu stala dvojnásobnou mistryní ČR. Mezi muži zvítězili Ondřej Moravec a Michal Krčmář.
- Markéta Davidová a Michal Krčmář zazářili na zářijové exhibici ve Wiesbadenu. Davidová skončila druhá za Francouzkou Simonovou, Krčmář zase třetí v obložení bratrů Bøových.
- Před sezónou se pozměnil servisní tým pro Světový pohár. Zůstal pouze Vojtěch Prášil, kterého v čele servisu doplní Milan Faltus. Prášil by měl být zodpovědný za testování a výběr lyží, Faltus za přípravu mázy. Doplní je nováčci David Tolar a Petr Kánský.
Čtyři položky
1) Přijdou medailové žně? Minulá sezóna byla pro český biatlon bezesporu úspěšná. Lucie Charvátová a smíšená štafeta se postaraly o dva bronzy na Mistrovství světa v Antholzi, další tři bronzy přidala Markéta Davidová ve Světovém poháru. V minulých letech ale byli fanoušci zvyklí na ještě větší přísun medailí. Může přijít i teď? Zmíněná Charvátová má určitě potenciál sbírat medaile častěji, ale musí zapracovat na nízké 68% úspěšnosti střelby. Ve 27 letech k tomu má stále dost prostoru. To platí i pro třiadvacetiletou Davidovou, která už ale v minulé sezóně střílela nejlépe v kariéře (úspěšnost 80 %). Navíc se pravidelně držela mezi 10 nejrychlejšími biatlonistkami. Mezi muži by zase mohl po medaili pokukovat Michal Krčmář, což naznačil čtvrtý místem v Novém Městě. Také on bude chtít zapracovat na 81% úspěšnosti střelby. Na exhibici ve Wiesbadenu prokázal, že dokáže střílet nejen přesně, ale i rychle.
2) Česko-norský systém v praxi. K mužům se vrátil Ondřej Rybář, u žen zůstal Egil Gjelland. Oba trenéři spolu trénink hodně diskutují. V přípravě všech týmů od dospělých po juniory se tak prolínají prvky českého a norského systému. Norský systém je založený na větším počtu pomalejších, ale o to delších tréninků a u českých žen evidentně zabral. Vedle toho Ondřej Moravec během přípravy poznamenal, že takový střelecký dril během své kariéry ještě nezažil. Výsledky fyzických testů ukázaly meziroční posun. Jakub Štvrtecký dokonce lámal absolutní rekordy.
3) Hledá se pátá žena. Nebo klidně juniorka. Po konci Veroniky Vítkové zbyly v A týmu jen čtyři biatlonistky, přičemž čeští trenéři jich můžou do závodů nasazovat pět. Nejblíž do Světového poháru mají Tereza Voborníková a Tereza Vinklárková, které s áčkem absolvovaly i některá soustředění. Teprve dvacetiletá Voborníková v minulé sezóně debutovala mezi juniorkami a na evropském šampionátu skončila dvakrát čtvrtá. Dostala také první příležitosti ve Světovém poháru. Ve sprintu v Oberhofu byla po třech chybách 84., v Ruhpoldingu 99. V tomto směru si vedla lépe Vinklárková, které bude v prosinci 22 let. Při svém debutu na Mistrovství světa v Anthozi udělala ve vytrvalostním závodě čtyři chyby a obsadila 62. příčku. S juniorskou kategorií se rozloučila pátým a šestým místem na mistrovství světa.
4) Junioři na prahu Světového poháru. Už v minulé sezóně dostal šanci mezi elitou Vítězslav Hornig a ze sprintu v Le Grand-Bornand málem proklouzl do stíhačky. Navíc nezapomeňme na jeho druhé místo na IBU Cupu v Osrblí. Podobný výkon ve Světovém poháru by mu jistě přinesl body. Další junioři můžou doufat v premiéru v elitním seriálu. Tomáš Mikyska na letním MČR rovnocenně bojoval s členy A týmu, byť je mu jen 20 let. I o rok starší Mikuláš Karlík pokukuje po Světovém poháru. Vždyť už ví, jaké je to skončit v elitní desítce závodu IBU Cupu.
Očekávané složení štafet
Muži
- Ondřej Moravec
- Jakub Štvrtecký
- Adam Václavík
- Michal Krčmář
Ženy
- Jessica Jislová
- Lucie Charvátová
- Markéta Davidová
- Eva Puskarčíková
Cílová rovinka
Třetí příprava absolvovaná pod Norem Egilem Gjellandem by měla české biatlonistky ještě víc posunout. Z toho bude těžit i štafeta, která skončila letos na mistrovství světa těsně čtvrtá. Muži asi budou mít k medailím dál, ale zkušené duo Krčmář a Moravec by mohl v atacích elitní desítky podpořit Štvrtecký.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Hlavní foto: Lucie Charvátová (Autor: Petr Slavík)