Home > Doporučujeme > PREVIEW: Čínští biatlonisté budou chtít pod vedením Bjørndalena potvrdit vzestup

PREVIEW: Čínští biatlonisté budou chtít pod vedením Bjørndalena potvrdit vzestup

Pandemie hodně zkomplikovala týmu Oleho Einara Bjørndalena práci, přesto by čínští biatlonisté mohli v nadcházející sezóně atakovat elitní desítku.

BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Začínáme Čínou.

Čína v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 53. Čcheng Fang-ming
 • Pohár národů mužů: 23. místo (kvóta: 3)
 • Pořadí SP žen: 63. Tchang Ťia-lin, 80. Ču Čen-jü, 92. Meng Fan-čchi
 • Pohár národů žen: 17. místo (kvóta: 4)

Stalo se před sezónou

 • Hlavní trenér čínské reprezentace Ole Einar Bjørndalen v květnu na vlastní pěst odcestoval do Číny za svými svěřenci. Dostal se k nim až po čtrnáctidenní karanténě na hotelovém pokoji.
 • Bjørndalen zůstal v Číně tři měsíce v kuse. Až později se k němu připojili asistenti Tobias Torgersen a Erik Kulstad, střelecký trenér Jean-Pierre Amat a trenérka žen a zároveň Oleho manželka Darja Domračevová.
 • Trenérský tým opustil další Nor Anders Bratli, který se stal trenérem polských mužů.
 • Číňané strávili celou přípravu doma, mohli se však připravovat i ve vyšších polohách.
 • Do Evropy se čínská reprezentace chystá až 16. listopadu, 10 dní před prvními závody.
Foto: Ole Einar Bjørndalen a Darja Domračevová (Autor: Petr Slavík)

Čtyři položky

1) Číňané můžou těžit z Oleho oddanosti biatlonu. Ole Einar Bjørndalen na jaře nemusel za svými svěřenci jezdit, stačilo poslat tréninkové plány čínským pomocníkům. Nor to ale viděl jinak. „Čínští sportovci jsou šťastní, když mají u sebe trenéra. Je tu jiná filozofie než v Norsku. Siegfried Mazet se nemusí obávat toho, že by nechal své sportovce několik měsíců o samotě,“ vysvětloval Bjørndalen televizi TV2, proč se vydal na náročnou cestu do Číny. Později si v rozhovoru pro adressa.no pochvaloval, jak mu čtvrt roku v cizí zemi pomohlo k pochopení tamní kultury. „Systém je úplně jiný, než jaký jsem kdy zažil. Ale když ho pochopíte, naskytnou se vám až neuvěřitelné možnosti.“ Z nich by čínský tým mohl těžit.

2) Čcheng Fang-ming na cestě mezi elitu. Šestadvacetiletý Číňan byl jedním z největších překvapení uplynulé sezóny. Na mezinárodní scénu se vrátil po čtyřech letech, jeho nejlepším výsledkem ve Světovém poháru bylo 80. místo. Hned v prvním závodě v Östersundu ovšem skončil 22. a v Novém Městě na Moravě si maximum ještě o 6 příček vylepšil. Postaral se o nejlepší výsledek čínského muže od sezóny 2007/08. Byla na něm znát určitá taktická nevyzrálost. Třeba když se na prvním úseku štafety v Hochfilzenu dral do vedení a pak nezvládl stojku. Nebo když ve zmiňovaném Novém Městě postupně během sprintu zpomaloval a neudržel 10. místo po stojce. I těmito závody ale naznačil, že ho můžeme častěji vídat v popředí.

Foto: Čcheng Fang-ming (Autor: Petr Slavík)

3) Kdo z mladých závodníků vystřelí nahoru? Díky dobrým výkonům v minulé sezóně se čínským mužům i ženám zvýšila kvóta, a tak můžou dostat víc prostoru talentovaní biatlonisté. A že mají v Číně kde brát. Zajímavé bude sledovat Čchu Jüan-meng, které bude v listopadu teprve 21 let, ale už se třikrát dostala ve Světovém poháru na body. To se letos povedlo i dvaadvacetileté Meng Fan-čchi, juniorské mistryni světa z roku 2019. V IBU Cupu získával v uplynulé sezóně zkušenosti i body dvacetiletý Ču Čen-jü. Jeho 19. místo z Osrblí je příslibem do budoucna.

Fanqi Mengová
Foto: Meng Fan-čchi (Autor: Petr Slavík)

4) Nejsilnější štafety za poslední roky. Muži dosáhli letos v Oberhofu na 16. příčku, což je nejlepší výsledek od roku 2013. Vzhledem k tomu, že Číňané zatím spíše sbírali zkušenosti mezi elitou, se dá očekávat další zlepšení. A třeba i přiblížení se historickému maximu, kterým je 12. příčka. Ženy asi zatím nenavážou na medailové úspěchy z minulého desetiletí, ale i ony zaznamenaly zlepšení. Jejich 9. pozice z Ruhpoldingu byla dokonce nejlepším výsledkem od roku 2010.

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Čcheng Fang-ming
 2. Jen Sing-jüan
 3. Tchang Ťin-le
 4. Ču Čen-jü

Ženy

 1. Čchu Jüan-meng
 2. Tchang Ťia-lin
 3. Meng Fan-čchi
 4. Čang Jen

Cílová rovinka

V minulé sezóně jsme mohli sledovat, co udělala s čínskými biatlonisty jedna příprava pod vedením špičkových trenérů. Čchenga Fang-minga opravňují jeho výkony k myšlenkám na elitní desítku a podobné ambice by měla mít i ženská štafeta. Nadcházející sezóna v podání Číňanů nám napoví, jak reálný je jejich sen o medaili na olympiádě v Pekingu.

Hlavní foto: Jen Sing-jüan a Čcheng Fang-ming (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *