Francouzům po loňské sezóně odešel dlouholetý tahoun a biatlonová ikona Martin Fourcade. Francouzští muži si i tak dělají zálusk na zisk velkého křišťálového glóbu. Oproti tomu Francouzky se letos pokusí o reparát za minulou sezónu.
BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Francie.
Francie v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 2. Martin Fourcade, 3. Quentin Fillon Maillet, 5. Émilien Jacquelin, 6. Simon Desthieux, 19. Fabien Claude, 27. Antonin Guigonnat
- Pořadí národů mužů: 2. místo (kvóta: 6)
- Pořadí SP žen: 8. Julia Simonová, 9. Justine Braisazová, 15. Anaïs Bescondová, 28. Célia Aymonierová, 53. Chloé Chevalierová, 69. Caroline Colombová
- Pořadí národů žen: 3. místo (kvóta: 6)
Stalo se před sezónou
- S biatlonem se v březnu rozloučila největší hvězda posledních let, Martin Fourcade. Francouzi se tak nyní budou muset obejít bez svého lídra, který byl zároveň velkým hnacím motorem pro své mladší kolegy.
- Svým rozhodnutím šokovala biatlonový svět Célia Aymonierová. Ta ve svých 29 letech skončila s biatlonem. Vrcholový sport už ji totiž nenaplňoval.
- Dobrou zprávou pro Francii je naopak návrat Anaïs Chevalierové-Bouchetové, která loňský ročník vynechala kvůli narození dcery.
- Po dvou nepříliš vydařených sezónách se k francouzským ženám vrací střelecký kouč Jean-Paul Giachino, který na postu vystřídá Francka Badioua.
- Ve Francii se konal domácí šampionát. Na něm si tituly rozdělili Anaïs Bescondová, Anaïs Chevalierová-Bouchetová, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux a Émilien Jacquelin.
- Francouzi zazářili na tradiční exhibici ve Wiesbadenu. První místo vybojovala Julia Simonová, mezi muži patřilo prvenství Fillonovi Mailletovi.
- Ve francouzském A týmu se po odchodu Martina Fourcada objevila nová tvář. Přípravu s elitním týmem premiérově absolvoval Martin Perrillat Bottonet.
Čtyři položky
1) Francouzi si budou muset poradit bez Martina Fourcada. Deset let sbíral Fourcade medaile, vyhrál vše, co se dalo, a nesmazatelně se zapsal do dějin světového biatlonu. Této éře je nyní konec a Francouzům tak nastávají nové časy. Již loňské dva ročníky však naznačily, že ani bez Fourcada nejsou závodníci ze země galského kohouta bez šance. Právě s Francouzi se dokonce počítá jako s hlavními vyzyvateli Johannese Thingnese Bøho. Velmi stabilně jezdí Simon Desthieux, skvěle našlápnuto má Émilien Jacquelin, který v Antholzi bral čtyři medaile, sezónu zakončil ziskem glóbu za stíhačky. Velkým sokem Fourcada či Bøho byl loni Quentin Fillon Maillet, který se netají tím, že by na glóbus rád zaútočil již letos. Podaří se po dvouleté odmlce přivézt velký glóbus zpět do Francie i bez Martina Fourcada?
2) Nestabilní ženský tým. Velkým zklamáním byl pro francouzský tým výkon biatlonistek na Mistrovství světa v Antholzi, odkud si neodvezly ani jednu medaili. I během sezóny podávaly Francouzky nevyrovnané výkony. Braisazová-Bouchetová, Simonová či Bescondová jsou biatlonistkami, které dokážou být mezi nejlepšími, zároveň však zaznamenaly několik nepovedených závodů mimo bodované pozice, především kvůli střeleckým zaváháním. Právě s tím by jim v následující sezóně mělo pomoci obnovení spolupráce s Jeanem-Paulem Giachinem, který v minulosti slavil s ženským francouzským týmem několik úspěchů.
3) Návrat Anaïs Chevalierové-Bouchetové. Vzpruhou by pro Francouzky mohl být návrat jejich jedničky. Chevalierová-Bouchetová již ve své kariéře dokázala zvítězit ve Světovém poháru, má medaile ze světových šampionátů i olympijských her. Její návrat by mohl být velkým oživením štafet, ve kterých loni Francouzky zaostávaly. Chyběly jim čtyři stabilní členky. Štafeta ve složení Bescondová, Chevalierová-Bouchetová, Braisazová a Simonová budí respekt a má ambice poprat se o vítězství.
4) Francie, nebo Norsko? Poslední sezóna byla v mužské části o souboji právě těchto dvou velmocí. Jen výjimečně do této bitvy promluvil zástupce jiné země. Jak Francouzi, tak i Norové se již na pokračování tohoto souboje velmi těší a chtějí ukázat, že právě jejich tým je ten lepší. Oproti dřívějším letům mají Francouzi podobně jako Norové několik závodníků v úzké světové špičce. Francouzský tým má navíc letos motivaci navíc: Ukázat, že mají na to Nory potrápit i bez Martina Fourcada.
Očekávané složení štafet
Muži
- Antonin Guigonnat
- Émilien Jacquelin
- Simon Desthieux
- Quentin Fillon Maillet
Ženy
- Anaïs Bescondová
- Julia Simonová
- Anaïs Chevalierová-Bouchetová
- Justine Braisazová
Cílová rovinka
Na francouzský výběr jsou i po odchodu velikána Martina Fourcada kladeny vysoké nároky a počítají se pouze medailové pozice. Ženy i muži mají hned několik kandidátů na přední příčky a myslí i na triumf v celkovém hodnocení Světového poháru.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Hlavní foto: Rozlučka s Martinem Fourcadem (Autor: Petr Slavík)
Pro Francouze mám slabost a vždy mě těšilo, že na rozdíl od našich dělají nominace na závody naprosto striktně podle výsledků. Teď mě ale nepříjemně překvapili tím, že do A týmu vzali Martina Perrillat Bottoneta, ačkoli v závodech před sezónou byl lepší Emilien Claude a pravidla byla nastavena tak, že do áčka půjde ten nejlepší z B týmu. I pro samotného Emiliena to byl docela šok, protože počítal s tím, že si vyjel postup do A týmu a že tam půjde. Není nemocný, v karanténě ani z formy, zajel lepší výsledky a přesto šel do A týmu Martin, nikde nebylo vysvětleno proč, média pouze psala o tom, že se Francouzi rozhodli opačně. Martin je o něco starší než Emilien, ale to právě pro Francouze nikdy nebyl relevanntní důvod, vždy řešili jen výkonnost. Nevím, je to zklamání. Snad Emilien dostane šanci v průběhu sezony, navíc by bylo hezké pro všechny 3 bratry, kdyby se mohli potkávat v závodech Svěťáku. Formu na to akutálně mají všichni tři.
Bez Martina pro mě už nebude biatlon jako dřív, ale život jde dál, tak doufám že je kolegové z Francii svedou s Nory pořádnou bitvu a třeba se zapojí i jiné národy.