Francouzský biatlon zažívá v posledních letech zlatou éru, která ani zdaleka nekončí. Quentin Fillon Maillet, Emilien Jacquelin nebo Julia Simonová se můžou oprávněně hlásit do boje o velký křišťálový glóbus a za nimi roste další skvělá generace biatlonistů.
BiatlonMag se před startem sezóny 2021/2022 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Francie.
Francie v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 3. Quentin Fillon Maillet, 7. Emilien Jacquelin, 9. Simon Desthieux, 19. Fabien Claude, 20. Antonin Guigonnat, 86. Emilien Claude
- Pohár národů mužů: 2. místo (kvóta: 6)
- Pořadí SP žen: 9. Anaïs Chevalierová-Bouchetová, 13. Julia Simonová, 15. Justine Braisazová-Bouchetová, 18. Anaïs Bescondová, 40. Chloé Chevalierová, 56. Caroline Colombová, 72. Lou Jeanmonnotová
- Pohár národů žen: 4. místo (kvóta: 6)
Na startu
- Už do čtvrté sezóny povede muže Vincent Vittoz spolu se střeleckým trenérem Patrickem Favrem. U žen pokračuje Frédéric Jean se střeleckým trenérem Franckem Badiouem.
- Složení reprezentace zůstalo takřka beze změn. Jen elitní tým doplnila Chloé Chevalierová, čímž srovnala počet mužů a žen na pět.
- V srpnu si Francouzi zazávodili poprvé proti Norům na Blinkfestivalenu. Quentin Fillon Maillet byl nejlepším z biatlonistů při výjezdu kopce, Julia Simonová zase zdolala norské soupeřky v supersprintu.
- Emilien Jacquelin spadl na soustředění v Norsku z kola, zlomil si zápěstí a musel na operaci. To ho na několik týdnů vyřadilo z přípravy.
- V září a říjnu následovala série čtyř závodů Summer Tour. Dvě výhry slavili Julia Simonová a Quentin Fillon Maillet, po jedné výhře Anaïs Bescondová, Anaïs Chevalierová-Bouchetová, Simon Desthieux a Emilien Claude.
- Druhé měření sil s Nory proběhlo dva týdny před startem sezóny v Sjusjøenu. Opět se dařilo Julii Simonové, která vyhrála sprint. Čtvrtá v něm byla Chloé Chevalierová, která si pak v hromadném startu polepšila na druhou příčku. Mezi muži zabrali Quentin Fillon Maillet a Emilien Jacquelin v hromadném startu druhou a třetí pozici.
Čtyři položky
1) Francouzští muži vs. norští muži. Už pětkrát v řadě skončili francouzští biatlonisté v Poháru národů druzí, čtyřikrát je porazili Norové. V minulé sezóně jim nevyšel start, po Hochfilzenu byli až čtvrtí a na Nory ztráceli skoro 500 bodů. I proto francouzský tým lehce upravil závěrečnou přípravu a v Sjusjøenu vypadal velmi dobře. Quentin Fillon Maillet skončil třikrát v řadě v celkovém hodnocení Světového poháru třetí, navíc se k němu přibližuje Emilien Jacquelin. Oba patří k nejrychlejším běžcům i střelcům, zároveň se i trefují (nad 87 %). Ideální kombinace. Je tu ještě vždy spolehlivý Simon Desthieux, který se letos konečně dočkal výhry ve Světovém poháru (později ještě druhé). Norský tým je neuvěřitelně silný, ale Francouzi by měli být důstojnými konkurenty.
2) Ženy hledají superstar. V uplynulé sezóně byla nejvýše postavenou Francouzkou ve Světovém poháru Anaïs Chevalierová-Bouchetová, která zároveň získala stříbro a bronz na mistrovství světa. Její kolegyně se na Pokljuce individuálně neprosadily, ale Julia Simonová slavila spolu s Antoninem Guigonnatem zlato v závodě smíšených dvojic. Pětadvacetiletá Simonová zažila povedenou přípravu a pravděpodobně bude patřit k nejrychlejším běžkyním ve Světovém poháru. Pokud by se ale chtěla zamotat do boje o velký křišťálový glóbus, bude muset výrazně vylepšit 75,5% úspěšnost střelby. Velmi podobně je na tom Justine Braisazová-Bouchetová, která po raketovém nástupu do Světového poháru před pěti lety spíše stagnuje.
3) Bude Chloé Chevalierová kometou sezóny? Šestadvacetiletá biatlonistka byla zatím známá spíš jako mladší sestra úspěšnější Anaïs. Už v minulé sezóně na sebe ale začala upozorňovat zlepšujícími se běžeckými výkony, díky kterým spolehlivě bodovala a jednou se podívala do elitní desítky. To, co předvedla na předsezónních závodech v Sjusjøenu, ale bylo z úplně jiné dimenze. Se svými běžeckými časy se vyrovnala krajankám a navíc ze 30 ran jen dvakrát minula. Druhé a čtvrté místo v konkurenci Norek má velkou váhu.
4) Výborná práce s mládeží. Na letošním mistrovství světa juniorů získala Francie tři ze čtyř štafetových výher. „Pokazili“ to jen stříbrní dorostenci. Vítězný double ve sprintu a stíhačce vybojoval Emilien Claude, který už zároveň dokázal bodovat ve Světovém poháru a ve 22 letech by se mohl stát jeho pevnou součástí. O místo v nabitém francouzském áčku se může poprat rovněž teprve dvacetiletý Eric Perrot, který byl na MSJ ve sprintu druhý právě za Claudem. Mezi ženami už začala sbírat body ve Světovém poháru třiadvacetiletá Lou Jeanmonnotová a za ní čeká na premiérovou šanci jednadvacetiletá Camille Benedová. Té se povedla naprosto ojedinělá věc. Na čtyřech po sobě jdoucích juniorských světových šampionátech byla součástí zlaté štafety a na začátku března bude mít šanci ještě na páté zlato. S výčtem talentů bychom mohli dlouho pokračovat, pro ilustraci kvality francouzské základy ale vyřčená jména stačí.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Antonin Guigonnat
2. Quentin Fillon Maillet
3. Simon Desthieux
4. Emilien Jacquelin
Ženy
1. Anaïs Bescondová
2. Justine Braisaz-Bouchet
3. Chloé Chevalierová
4. Julia Simonová
Cílová rovinka
Francouzští biatlonisté budou v nadcházející sezóně čelit jedinému riziku. Aby to nepřehnali s oslavami. Ale teď vážně. Quentin Fillon Maillet a Emilien Jacquelin musí mít ty nejvyšší ambice. Budou je mít i ženy v čele s Julií Simonovou a Justine Braisazovou-Bouchetovou, pokud alespoň trochu stabilizují svou střelbou. Pokud někdo může ukončit nadvládu Norska, je to Francie. A pokud se to nepovede v nadcházející sezóně, přijdou díky velké líhni talentů další šance.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroje: FFS, nordicmag.info