V porovnání s ročníkem 2018/19 si Švédsko v Poháru národů mužů i žen v minulé sezóně o jednu příčku polepšilo a o další postup výš se budou jeho reprezentanti snažit i letos. Do A týmu se dostali dva nováčci, jedničkou i nadále zůstává Hanna Öbergová s ambicí zaútočit na velký křišťálový glóbus.
BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Švédsko.
Švédsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 28. Sebastian Samuelsson, 31. Jesper Nelin, 33. Martin Ponsiluoma, 46. Peppe Femling, 95. Torstein Stenersen
- Pohár národů mužů: 6. místo (kvóta: 5)
- Pořadí SP žen: 4. Hanna Öbergová, 19. Linn Perssonová, 20. Mona Brorssonová, 24. Elvira Öbergová, 45. Johanna Skottheimová, 64. Anna Magnussonová, 84. Ingela Anderssonová, 88. Elisabeth Högbergová, 93. Emma Nilssonová
- Pohár národů žen: 4. místo (kvóta: 6)
Stalo se před sezónou
- Olympijská vítězka v běhu na lyžích Stina Nilssonová se rozhodla přestoupit k biatlonu a byla přímo zařazena do reprezentačního A týmu. Kdy se však mezi elitou představí, je stále ještě otázkou. Premiéra hned v úvodu sezóny ve hře není.
- Sportovní kariéru ukončil Torstein Stenersen. Jeho nejlepším umístěním ve Světovém poháru byla 7. příčka ve vytrvalostním závodě v sezóně 2015/16. Místo něj se v áčku této skandinávské země představí Malte Stefansson.
- V srpnu na domácím šampionátu dvakrát triumfovala Hanna Öbergová. Ovládla závod s hromadným startem a čistě běžecký závod. Ve sprintu brala zlato Linn Perssonová.
- Co se týče mužů, dvojnásobným šampionem ve sprintu a v závodu s hromadným startem se stal Sebastian Samuelsson. V běžeckém závodě se prosadil Martin Ponsiluoma.
- Velkou posilou se pro švédský reprezentační tým stal trenér Ola Ravald. V minulosti trénoval například švédské sprintery či norské biatlonisty. Hanně Öbergové a jejím kolegyním a kolegům by měl pomoci především s technikou běhu.
- Na pozici trenéra střelby doplnil Johanna Hagströma Švýcar Jean-Marc Chabloz.
- Novou sportovní ředitelkou švédské reprezentace se stala Anna-Maria Uusitalová, která nahradila Anderse Byströma. Ten přešel k běžcům na lyžích.
Čtyři položky
1) Zabojuje Hanna Öbergová o velký křišťálový glóbus? Pětadvacetiletá Švédka je olympijskou šampionkou i mistryní světa. Vlastní dva malé křišťálové glóby a tou poslední trofejí, která jí ještě schází, je velký křišťálový glóbus pro nejlepší biatlonistku sezóny. I k němu se však pomalými krůčky blíží. V uplynulém ročníku se umístila na čtvrté příčce, kdy na vítězku Dorotheu Wiererovou ztratila 52 bodů. Pokud přes léto zapracovala především na střelbě vestoje, kde šla její výkonnost v loňské sezóně dolů, a dostala by se letos zpět na více jak 80% úspěšnost, mohl by to být ten finální krok, díky němuž by se dostala na vrchol.
2) Získá Sebastian Samuelsson zpět ztracené sebevědomí? Stejně jako od Hanny Öbergové, tak také od Sebastiana Samuelssona očekávali fanoušci po zisku ocenění nováček sezóny 2016/17 velké výsledky. Zpočátku vypadalo, že se své role zhostí stejně dobře jako jeho reprezentační kolegyně, vždyť se na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu stal vlastníkem stříbrné medaile ze stíhačky. Sezóna 2019/20 mu však vůbec nevyšla. Do Top 10 se dostal pouze jednou, když se v Antholzi ve vytrvalostním závodě umístil na jejím chvostu. Mladý Švéd je však ve svých třiadvaceti letech stále na začátku své kariéry a nová sezóna by mu mohla posloužit jako odrazový můstek k lepším výsledkům.
3) Jak si povede Stina Nilssonová? Velkým přínosem pro švédský biatlon by se mohla stát Stina Nilssonová. Tato sedmadvacetiletá olympijská šampionka ze sprintu v běhu na lyžích po nevydařené sezóně ohlásila, že chce ve své kariéře pokračovat nejenom s lyžemi, ale také s malorážkou. Ačkoliv byla zařazena rovnou do A týmu, na její závody mezi elitou si ještě počkáme. Stina nejdříve potřebuje získat biatlonové zkušenosti, stabilizovat střelbu a až poté naskočí do Světového poháru. K jejím výsledkům budou upírány oči nejednoho fanouška.
4) Letos bez zastávky v Östersundu. Švédský Östersund je tradičním dějištěm Světového poháru a v posledních letech se právě v tomto středisku pravidelně uskutečňovaly první otvírací závody nového ročníku. Letos tomu tak nebude kvůli vládním opatřením. Naposledy Östersund na seznamu nebyl v sezóně 2003/04. Domácím biatlonistům to však tentokrát možná nebude tolik vadit, jelikož zde strávili podstatnou část letní přípravy.
Očekávané složení štafet
Muži
- Sebastian Samuelsson
- Peppe Femling
- Jesper Nelin
- Martin Ponsiluoma
Ženy
- Elvira Öbergová
- Linn Perssonová
- Mona Brorssonová
- Hanna Öbergová
Cílová rovinka
Ačkoliv bude pod největším drobnohledem fanoušků Hanna Öbergová, bude zajímavé sledovat i další švédské příběhy mimo těch zmíněných výše. Jeden z nich může psát také mladší sestra Öbergové Elvira, která si v minulé sezóně odbyla debut mezi elitou a nejlépe se umístila ve sprintu v Novém Městě na Moravě na 9. místě. Ve svých jednadvaceti letech má rozhodně ambice pomýšlet výše.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Hlavní foto: Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)