O udržení žlutých čísel budou v rakouském Hochfilzenu bojovat Johannes Thingnes Bø a Hanna Öbergová. Na rychlých tratích nedaleko sjezdařského centra Kitzbühel se bude závodit již po osmnácté v řadě.
Ve středisku, kde je více než jinde třeba přesně střílet, čeká biatlonisty dvojitá porce sprintů a stíhacích závodů, štafety a první hromadné závody. Kromě již známých korona-opatření, pravidelného testování a prázdných tribun si Hochfilzen připravil překvapení. Nečekaně málo sněhu.
Středisko Norům zaslíbené
- Žlutý Johannes Thingnes Bø je v Hochfilzenu s šesti zlaty a třemi stříbry nejúspěšnějším činným biatlonistou. Loni vyhrál sprint i stíhačku, první skončila i přes trestné kolo norská štafeta. O 50. kariérní zlato bude bojovat ve svém druhém nejúspěšnějším středisku.
- Nejvíce zlatých si odsud odvezl i starší Tarjei Bø, pátý muž Světového poháru. Vedle trojice vítězství z let 2010 a 2011 má odsud i stříbro a dva bronzy, naposledy z roku 2015. Loni byl dvakrát šestý.
- 35 bodů ztrácí na žlutého Nora třiadvacetiletý Sebastian Samuelsson, který tyrolskému středisku zatím na chuť nepřišel. Ze sedmi startů bodoval pouze dvakrát v roce 2018. Tehdy také zlatí Švédi porazili Nory ve štafetě.
- Naopak Slovinec Jakov Fak získal v Hochfilzenu svoje první ryze pohárové vítězství (2012, stíhačka) i zatím poslední medaile (2017). Do Rakouska přijíždí jako třetí muž Světového poháru.
- Střediskovou premiéru si odbyde norské překvapení z Kontiolahti Sturla Lægreid. To lze konstatovat o zatím čtvrtém muži SP až do zastávky v Novém Městě.
- Jediným domácím medailistou je Simon Eder, 27. muž SP. Loni zastávku promarodil. Felix Leitner si zde loni doběhl pro třetí nejlepší výsledek v kariéře – 8. místo. Ve štafetách končili Rakušané v uplynulé dekádě nejčastěji čtvrtí, v roce 2009 vyhráli.
- Štafety v posledním desetiletí šestkrát ovládlo Norsko, třikrát Rusko, jednou Švédsko. Statisticky je pro letošek kandidát na stupínek nejvyšší jasný. Norové vyhráli i štafetu v Kontiolahti.
Ženy se na pódiu střídají, nejčastěji na něj vstupovala Wiererová
- Po odchodu Kaisy Mäkäiräinenové, historicky největší sběratelky medailí (3-5-3), bude Hochfilzen hledat novou vládkyni. Více než jedno zlato zde má pouze devátá žena Světového poháru Dorothea Wiererová. Zvítězila tu dvakrát, dvakrát byla bronzová.
- V Kontiolahti suverénní Hanna Öbergová dosáhla na stříbro v Hochfilzenu loni ve stíhačce.
- Tento závod před rokem ovládla poprvé v kariéře s 20 trefami Tiril Eckhoffová. Začala tak spanilou jízdu za malým glóbem. V červeném pojede i v Tyrolsku.
- Druhá žena celkového pořadí Marte Olsbuová Røiselandová na cenný kov u našich jižních sousedů dosud nedosáhla, loni byla 7. a 17.
- Premiéru si v Hochfilzenu odbude třetí žena SP Johanna Skottheimová, nejpřesnější žena startovního pole.
- Již sedm let má ve sbírce zlato z Rakouska Švýcarka Selina Gasparinová. Start sezóny se ale dvojnásobné mamince a nejstarší ženě startovního pole nevydařil, je celkově 44.
- Po vynucené koronavirové pauze se do závodů zapojí sestry Fialkovy, které trénovaly minulý týden v nedalekém zasněženém Obertiliachu. Paulína má z Tyrolska stříbro, loni byla 4. a 5.
- Pravidelně zařazený štafetový závod žen na rozdíl od mužských protějšků jasné favoritky nemá. Čtyřikrát tu v posledním desetiletí zvítězily Němky, třikrát Norky (včetně loňské sezóny), dvakrát Italky, jednou Ukrajinky.
Davidová Hochfilzen nemusí, Charvátová v něm září
Na start se v Hochfilzenu postaví stejná sestava mužů a i žen jako v Kontiolahti. Pouze Tomáše Mikysku druhý týden vystřídá Milan Žemlička. V plánu je start obou juniorek – Terezy Voborníkové i Elišky Teplé. Muži budou usilovat o udržení šestého místa mezi národy, ženy ztrácejí na 10. pozici, zaručující kvótu pěti startujících, 61 bodů. Na start masáku by se nyní mohli postavit Michal Krčmář, Ondřej Moravec a Markéta Davidová. Zbytek týmu musí předvést nadstandardní výkony.
- První body z Hochfilzenu se budou snažit získat všichni čtyři nováčci českého A týmu.
- Teprve loni se to povedlo Markétě Davidové (24. a 35.) a Jessice Jislové, která dosáhla 17. místem na druhé nejlepší umístění kariéry.
- Totéž platí pro Jakuba Štvrteckého, v loňském sprintu byl jako 29. nejlepším z českých mužů.
- Páté místo ve sprintu 2015 je druhým nejlepším kariérním výsledkem i pro Lucii Charvátovou. Loni byla v této disciplíně šestá.
- Eva Puskarčíková je v druhých kolech SP bodově úspěšná, loni zde byla ve stíhačce osmá a dosáhla na nejlepší sezónní výsledek. V Kontiolahti se jí nepodařilo získat žádný bod především kvůli pouze 60% úspěšnosti střelby vleže.
- Stříbro zde získal Ondřej Moravec na Mistrovství světa ve vytrvalostním závodě a Michal Krčmář tu dosáhl na své nejlepší umístění na mistrovství světa (5. ve VZ 2017).
- Michal Šlesingr, Michal Krčmář, Adam Václavík a Jakub Štvrtecký zajeli loni pátým místem nejlepší výsledek štafety v sezóně. Ženy byly v obvyklém složení šesté.
Program závodů
11. 12. – 11:30 – sprint žen
11. 12. – 14:20 – sprint mužů
12. 12. – 11:45 – štafeta žen
12. 12. – 14:45 – stíhací závod mužů
13. 12. – 11:45 – stíhací závod žen
13. 12. – 14:00 – štafeta mužů
17. 12. – 11:30 – sprint mužů
18. 12. – 14:20 – sprint žen
19. 12. – 11:30 – stíhací závod mužů
19. 12. – 14:20 – stíhací závod žen
20. 12. – 11:30 – hromadný start mužů
20. 12. – 14:20 – hromadný start žen
Hlavní foto: Biatlonistky v Hochfilzenu (Autor: Petr Slavík)