Japonský biatlon jde do sezóny 2021/22 se zvýšenou kvótou a také s vidinou, že bude mít po 16 letech na olympiádě mužskou i ženskou štafetu.
BiatlonMag se před startem sezóny 2021/2022 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Japonsko.
Japonsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 80. Kōsuke Ozaki, 82. Tsukasa Kobonoki
- Pohár národů mužů: 22. místo (kvóta: 3)
- Pořadí SP žen: 64. Fujuko Tačizakiová, 93. Sari Maedaová
- Pohár národů žen: 17. místo (kvóta: 4)
Na startu
- V minulé sezóně mohli ve Světovém poháru startovat jen 2 japonští muži a 3 ženy, v té nadcházející se kvóta zvýší na 3+4.
- To zvyšuje naději, aby se Japonci i Japonky vešli v olympijském žebříčku do 20. místa a jeli na olympiádu ve čtyřech. Muži jsou zatím 22., ženy 17.
- Tým z pozice generálního manažera nadále vede pětasedmdesátiletý Ital Ubaldo Prucker.
- Stejně jako v sezóny 2020/21 bude japonský tým závodit v kombinézách české firmy Atex.
- Na mezinárodní scéně se v létě představila jen Sari Maedaová. Z letního MS v NMNM si odvezla mimo jiné 23. místo v supersprintu.
- Už na konci října se japonský tým vydal za přípravou do italského Livigna. Domů se vrátí až po pěti měsících.
いよいよこれから約5か月間の海外遠征が始まります!
— 日本バイアスロン連盟公式ツイッター (@biathlon_japan) October 26, 2021
イタリアでの合宿後、スウェーデンで今シーズンのワールドカップの火蓋が切って落とされます!
そして2月には北京オリンピックも!
Japan Biathlon Teamへの熱い応援をよろしくお願いします!! pic.twitter.com/aycDR33BwI
Čtyři položky
1) Jednička v krizi. Japonští fanoušci by se určitě nezlobili, kdyby si Fujuko Tačizakiová vzpomněla na sezónu 2017/18, během které se třikrát probojovala do elitní desítky. Od té doby ale na podobný výsledek nedosáhla a uplynulý ročník zakončila až na 64. příčce, nejníž od sezóny 2012/13. Dvaatřicetiletá biatlonistka v kalendářním roce 2021 ani jednou jednou nebodovala. Důvod? V každém závodě udělala minimálně dvě chyby.
2) Návrat mužské štafety na olympiádu? Mikito Tačizaki se před začátkem sezóny nechal slyšet, že udělá všechno pro to, aby se na olympiádu kvalifikovali čtyři japonští muži. To znamená, že by poprvé od roku 2006 sestavili štafetu. Stylově je k tomu může jako trenér dovést Tatsumi Kasahara, který tehdy přispěl v Turíně k 12. příčce. Šance Japonců jsou poměrně vysoké. V olympijském žebříčku jim sice patří 22. příčka a na kýženou 22. příčku ztrácí 104 bodů, ale ve třech se jim budou body sbírat mnohem lépe. Kōsuke Ozaki (24. ve vytrvalostním závodě v Antholzi) a Tsukasa Kobonoki (28. ve sprintu v Östersundu) navíc v minulé sezóně dosáhli na životní výsledky.
3) Přestárlý tým. To je věc, která Japonce hodně trápí. Většina sportovců už se přehoupla přes třicítku nebo se k ní rychle blíží. A pohled na výsledky juniorských šampionátů nevzbuzuje příliš nadějí. Nad všemi vyčnívá dvaadvacetiletý Jin Nakajima, ale ani v jeho případě asi nejde mluvit o zázračném talentu. Na letošním mistrovství světa juniorů si biatlonista ze Sappora dvakrát dojel pro 39. místo, předtím posbíral první body v IBU Cupu za 38. příčku. Dostal také příležitost ve štafetě na MS v Pokljuce, na posledním úseku se propadl z 16. příčky na 18.
4) Hlavní disciplína? Smíšené dvojice. Tady mají Japonci asi největší šanci uspět. Letos si manželský pár Tačizakiových dojel v Novém Městě na Moravě pro solidní 12. příčku a to už měla Fujuko v nohách smíšenou štafetu. Kombinace obou disciplín je pro oba docela běžná. A funguje. V závodě smíšených dvojic už dojeli Tačizakiovi šestkrát v elitní desítce, nejlépe byli osmí v Kontiolahti 2018.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Mikito Tačizaki
2. Tsukasa Kobonoki
3. Kōsuke Ozaki
4. Šohej Kodama
Ženy
1. Fujuku Tačizakiová
2. Sari Maedaová
3. Jurie Tanakaová
4. Asuka Hačisukaová
Cílová rovinka
Vyrovnané týmové výkony by měly dovést obě japonské štafety na olympiádu. Kvůli slabší běžecké výkonnosti ale nemůžeme od Japonců a Japonek očekávat víc než občasné bodové zisky.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroje: Yahoo.co.jp, Biathlon Japan