Český trenér Tomáš Kos má před sebou další velkou výzvu: Zvedne střelecky sestry Fialkovy? A bude z této spolupráci těžit i trio mužů, které zůstalo v Kosově tréninkové skupině?
BiatlonMag se před startem sezóny 2021/2022 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Slovensko.
Slovensko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 66. Michal Šima, 101. Šimon Bartko
- Pohár národů mužů: 18. místo (kvóta: 3)
- Pořadí SP žen: 52. Paulína Fialková, 61. Ivona Fialková
- Pohár národů žen: 18. místo (kvóta: 3)
Na startu
- Sestry Fialkovy ukončily dlouholetou spolupráci s trenérkou Annou Murínovou. Nyní je vede dosavadní trenér slovenských mužů Tomáš Kos.
- V tréninkové skupině českého kouče zůstalo i trio Michal Šima, Šimon Bartko a Matej Baloga. K týmu se připojil i běžecký a kondiční trenér Fialkových Jakub Leščinský.
- Druhou tréninkovou skupinu vede Lukáš Daubner a jsou v ní sestry Júlia a Veronika Machyniakovy, Henrieta Horvátová, Lukáš Ottlinger a Tomáš Sklenárik.
- Tomáš Hasilla se připravuje individuálně ve spolupráci s Danielem Kuzminem.
- Aneta Smerčiaková ukončila ve 24 letech kariéru.
- Vedení slovenského biatlonu se pro sezónu 2021/22 podařilo zajistit nejvyšší finanční podporu v historii, a to jak pro áčko, tak pro mládež.
- Na letním MS v NMNM získali Slováci dvě medaile. Matej Baloga nestačil ve sprintu mužů jen na Michala Krčmáře, Tomáš Sklenárik byl zase ve sprintu juniorů třetí.
- Paulína Fialková a Michal Šima si ve Vysočina Areně dvakrát dojeli pro páté místo.
Čtyři položky
1) Zafunguje spojení Fialkovy + Kos? Český trenér, který v minulosti spolupracoval s Jakovem Fakem či Anastasií Kuzminovou, byl pro sestry Fialkovy první volbou. Očekávají, že vylepší jejich střelbu. Ta byla v minulé sezóně podprůměrná. Paulína se zhoršila z 83 % na 74 %, Ivona byla dokonce na 71 %. Obě sestry na začátku sezóny zastavil koronavirus, s jehož následky bojovaly dlouhé týdny. Na konci sezóny se ale blížily své ideální běžecké formě, což naznačuje, že spolupráce s kondičním trenérem Leščinským funguje. Ivona skončila ve stíhačce v Östersundu sedmá, Paulína se v závěru dvakrát probojovala do elitní desítky. To jim může dodávat optimismus.
2) Muži se můžou vytáhnout. Trio Šima, Bartko a Baloga uvítalo, že se může připravovat spolu se Fialkovými. Navíc to znamená, že mají kromě Kosa k dispozici i zmíněného kondičního kouče Leščinského. Výsledky Slováků na letním světovém šampionátu byly poměrně zajímavé, víc ale ukáže až samotná zima. Ta minulá byla životní pro devětadvacetiletého Michala Šimu, který si v Oberhofu dojel pro 25. a 27. místo. První bod získal v NMNM i pětadvacetiletý Šimon Bartko. Ten má největší běžecký potenciál, ale dlouhodobě ho sráží nízká úspěšnost střelby, v minulé sezóně jen 64%. Na střelbě by měl zapracovat i čtyřiadvacetiletý Baloga (74 %). To bude velký úkol pro Tomáše Kosa.
3) Úspěšná mládež. Z letošního mistrovství světa juniorů si tým vedený Peterem Kazárem odvezl dva cenné kovy. O ten první se postarala osmnáctiletá Ema Kapustová, když ve vytrvalostním závodě dorostenek zastřílela čistě a získala bronz. Dokonce stříbro pak na nejdelší distanci vybojovala Henrieta Horvátová. Vedle sester Fialkových byla dvaadvacetiletá biatlonistka zároveň nejblíž bodům ve Světovém poháru. Ve vytrvalostním závodě v Antholzi brala po dvou chybách 53. příčku. O pozici mezi elitou by se v nadcházející sezóně měla prát s Márii Remeňovou. Ta zase podala ve 21 letech sympatické výkony ve štafetě a smíšených dvojicích v Novém Městě na Moravě.
4) Zase jenom ve třech. Ani mužům, ani ženám se nepodařilo v minulé sezóně rozšířit kvótu startujících ve Světovém poháru. Muži i ženy skončili v Poháru národů na 18. příčce, na čtyři startující mají přitom nárok jen země do 17. místa. To by měl být velký cíl pro nadcházející sezónu, aby především za sestrami Fialkovými mohly sbírat zkušenosti talentované juniorky. Lépe to zatím vypadá s možností poslat čtyři sportovce na olympiádu. Ženy jsou v žebříčku 18., muži 19. Štafetu v Pekingu sestaví první dvacítka.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Michal Šíma
2. Tomáš Hasilla
3. Šimon Bartko
4. Matej Baloga
Ženy
1. Ivona Fialková
2. Paulína Fialková
3. Mária Remeňová
4. Henrieta Horvátová
Cílová rovinka
Sestry Fialkovy pravidelně v elitní desítce a muži pravidelně na bodech. Tenhle scénář je reálný a na Slovensku by v takovém případě měli být spokojení.
Podívejte se i na preview dalších týmů