Letošní předposlední zastávka Světového poháru připadla na finský areál Kontiolahti. Po závodech v Novém Městě na Moravě, kde tribuny zely naprostou prázdnotou, se fanoušci opět dočkají možnosti vidět biatlonovou elitu z bezprostřední blízkosti. Na programu jsou sprinty, stíhačky, smíšená štafeta a smíšené dvojice.
V obklopení hustých lesů a jezer
Ve finském biatlonovém areálu elita Světového poháru poprvé soutěžila v sezóně 1989/1990 a od té doby se zde představila ještě dvanáctkrát. Počínaje sezónou 2003/2004 do Kontiolahti přijíždí biatlonové hvězdy téměř pravidelně, každý druhý rok. Pořadatelé ze země tisíců jezer a místní fanoušci už navíc několikrát zažili, jaké to je, pořádat mistrovství světa, mistrovství světa juniorů či mistrovství Evropy.
Nejčastěji sem biatlonisté putují v březnu, a ani letošní třináctý ročník není výjimkou. A tak se i v této sezóně ponese třetí měsíc v roce ve znamení jedné z nejobtížnějších biatlonových tratí, jejíž stoupání přezdívané zeď je strašákem kde koho. Navíc ani střelnice nedopřeje závodníkům trochu klidu, jelikož časté poryvy větru zde dokáží pěkně potrápit.
V následujících dvou letech je ve Finsku naplánovaný tzv. „Season Opening“, tedy úvodní závody elity před klasickou první zastávkou ve švédském Östersundu. Přesný program ještě není známý, ve hře však budou body do hodnocení Světového poháru.

Kdo získá malý křišťálový glóbus?
- V pátek se uprostřed hustých finských lesů bude rozhodovat o vlastníkovi malého křišťálového glóbu za smíšené štafety.
- V celkovém hodnocení disciplín zatím okupuje první příčku Norsko, se ztrátou 35 bodů na ně však dotírá druhá Francie a ani třetí Německo nemusí být ze hry úplně venku.
- Favorizovaný norský tým však v letošní sezóně zaváhal jen jednou, a to v Pokljuce ve smíšené štafetě dvojic, kde skončil až na desátém místě.
- Smíšená štafeta se v Kontiolahti jela poprvé v sezóně 2009/2010.
- Na světovém šampionátu v roce 2015 zde závod nejlépe zajelo kvarteto ve složení Veronika Vítková, Gabriela Koukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. Čeští biatlonisté se toho roku mohli pyšnit titulem mistrů světa.

- Posední smíšenou štafetu zde ovládla reprezentace Itálie. Stejná biatlonová jména se na startovní listině pravděpodobně objeví i letos, a to Dorothea Wiererová, Lisa Vittozziová, Dominik Windisch a Lukas Hofer.
- Smíšené dvojice se v Kontiolahti jely dvakrát. Jednou zvítězilo Rakousko před USA a Itálií. Podruhé se z vítězství radovala Francie před Rakouskem a Norskem.
Pokračování souboje Bø versus Fourcade
- Celkem devět medailí ze zastávek ve Finsku vlastní Martin Fourcade a čtyři z nich jsou ty nejcennější. Dvakrát zde vyhrál sprint, jednou stíhačku a jednou, na světovém šampionátu v roce 2015, vytrvalostní závod.
- V sezóně 2013/2014 byl v Kontiolahti Johannes Thingnes Bø neporazitelný. V tomto ročníku Světového poháru poprvé okusil, jaké to je mezi elitou triumfovat a na vítězství v Le Grand-Bornand navázal tehdy dvacetiletý biatlonista i ve Finsku, kde opanoval všechny tři individuální závody. Poslední zlato z tohoto areálu získal v roce 2015 na mistrovství světa ve sprintu mužů.
- Johannes Thingnes Bø na Martina Fourcada v celkovém hodnocení aktuálně ztrácí 43 bodů, po odpočtu dvou nejhorších výsledků má ale náskok 13 bodů.

- Julian Eberhard získal poslední zlatou medaili právě předloni ve Finsku, kde ovládl závod s hromadným startem.
- Andrejs Rastrogujevs se v Kontiolahti v sezóně 2017/2018 podruhé v kariéře umístil na stříbrné příčce, což je ve Světovém poháru jeho maximum.
- V sezóně 2011/2012 si ve Finsku dojel pro nejlepší umístění ve Světovém poháru Timofej Lapšin. Tehdy bral stříbro.
Vittozziová by se mohla vrátit na úspěšnou vlnu
- Vedoucí žena Světového poháru Dorothea Wiererová má na svém kontě 35 individuálních medailí. Ve Finsku se však na stupně vítězů postavila zatím pouze s kolegy ze štafety. Jejím maximem je zde čtvrtá příčka ve vytrvalostním závodě.
- Na Wiererovou budou dotírat soupeřky, které na konci sezóny neodečtou žádné body. Tiril Eckhoffová tak virtuálně ztrácí na Italku jen 34 bodů a Hanna Öbergová 36. Eckhoffová už v Kontiolahti jednou vyhrála, Öbergová tu byla nejlépe pátá.
- Marte Olsbuová Røiselandová bude scházet i v Kontiolahti, což jí možná ani tolik nevadí, jelikož tento areál nepatří k jejím oblíbeným. Na rozšířeném pódiu se zde ocitla jen jednou, když byla v roce 2017 šestá v závodě s hromadným startem.
- Domácí hvězda Kaisa Mäkäräinenová startuje v Kontiolahti pravidelně od sezóny 2005/2006. Za tu dobu se zúčastnila celkem 25 závodů, z toho bylo 20 individuálních. Šestkrát se zde umístila na stupních vítězů, čtyřikrát brala zlato. Když se tady jel naposledy Světový pohár v sezóně 2017/2018, jejím nejlepším výsledkem byla čtvrtá příčka ze závodu s hromadným startem.

- Italce Lise Vittozziové se v letošní sezóně nedaří, v tomto areálu však získala téměř čtvrtinu individuálních medailí. V sezóně 2017/2018 obsadila ve sprintu třetí místo a v závodu s hromadným startem obohatila svoji medailovou sbírku o stříbro. O rok dříve si v tomto areálu navíc vyjela své první umístění na stupních vítězů v kariéře. Tehdy brala bronz ve stíhačce.
- Pro životní výsledek si ve Finsku dojela Vanessa Hinzová. V roce 2018 zde ovládla závod s hromadným startem.
- První výhru mezi elitou zažila v Kontiolahti Jekatěrina Jurlovová-Perchtová.
Z Čechů posbíral ve Finsku nejvíce medailí Moravec
- Ondřej Moravec stál ve Světovém poháru na stupních vítězů celkem čtrnáctkrát, z toho čtyři cenné kovy vlastní právě z Kontiolahti. Nejvíce se mu dařilo na Mistrovství světa v roce 2015, kde získal stříbro v závodě s hromadným startem a bronz ve vytrvalostním závodě. V sezóně 2013/2014 byl třetí ve sprintu a v téže disciplíně obsadil o tři roky později druhou příčku.
- Maximem Michala Krčmáře je ve finském areálu osmé místo ze závodu s hromadným startem. Z osmi závodů zde pětkrát dojel mimo bodované pozice.
- Pětadvacetiletá Jessica Jislová si v sezóně 2017/2018 dojela v Kontiolahti pro své třetí nejlepší umístění ve Světovém poháru. Ve sprintu se zásluhou čisté střelby umístila na 22. příčce.
- Ve Světovém poháru se Eva Kristejn Puskarčíková postavila v Kontiolahti na start individuálních disciplín celkem šestkrát. Jejím nejlepším výsledkem je 24. místo z vytrvalostního závodu v sezóně 2014/2015. Ve všech ostatních kláních skončila mimo bodované příčky.

- Lucie Charvátová startovala ve Finsku jen v sezóně 2016/2017. Ve sprintu jí body unikly, ve stíhačce se ale o ně už připravit nenechala.
- Ve dvou sprintech zde startoval Adam Václavík. Ani v jednom případě nedojel na bodované příčce.
- Pro Markétu Davidovou a Jakuba Štvrteckého se bude jednat o premiéru. Ve finském areálu mezi elitou ještě nestartovali.
- Michal Šlesingr v Novém Městě na Moravě ukončil kariéru a do tohoto střediska už nezavítá. V minulosti zde však dosáhl výborných výsledků. Na světovém šampionátu v roce 2015 byl ve sprintu sedmý a ve stíhačce mu jen o dvě vteřiny unikla bronzová medaile. Výborně zajel i závod s hromadným startem, kde se umístil na pátém místě.
Program
Program SP v Kontiolahti | ||
---|---|---|
12. 3. | 15:30 | sprint mužů |
13. 3. | 15:30 | sprint žen |
14. 3. | 13:45 | stíhací závod mužů |
14. 3. | 15:45 | stíhací závod žen |
15. 3. | 13:15 | smíšené dvojice |
15. 3. | 15:15 | smíšená štafeta |
Hlavní foto: Střelnice v Kontiolahti (Autor: Petr Slavík)