Home > Preview > Preview MS v letním biatlonu 2019: K favoritům patří týmy z východu, uspět můžou i mladí Češi

Preview MS v letním biatlonu 2019: K favoritům patří týmy z východu, uspět můžou i mladí Češi

V pátek začíná v běloruském Raubiči 24. Mistrovství světa v letním biatlonu. Zúčastní se ho i 16 českých reprezentantů, kteří poměří síly se silnými týmy Ruska, Ukrajiny či domácího Běloruska. Víkendové závody dospělých odvysílá živě ČT sport.

Kde se závodí?

Raubiči rozhodně není nováčkem na mapě biatlonových středisek. V areálu vzdáleném zhruba 20 kilometrů od Minsku se konalo Mistrovství světa v roce 1974.

Zdejšímu sportovnímu komplexu se kvůli okolní krajině přezdívá běloruské Švýcarsko. Leží zhruba ve 200 metrech nad mořem a nabízí ideální podmínky k tréninku na velmi širokých asfaltových tratích.

Po rekonstrukci se zde konalo Mistrovství světa juniorů v roce 2015 a Mistrovství Evropy v roce 2019. Pro rok 2022 je v plánu návrat Světového poháru.

Více o středisku Raubiči

Jak se závodí?

Od roku 2010 do roku 2018 byl program mistrovství světa v letním biatlonu neměnný. Dospělí a junioři závodili ve smíšených štafetách, sprintech a stíhacích závodech.

Pro letošní rok nahradil smíšenou štafetu supersprint. V rámci něj pojedou biatlonisté nejprve kvalifikaci na 3 km a 2 střelby. Nejlepší třicítka postoupí do finále na 5 km a 4 střelby.

Nově byly také zkráceny zbylé dvě disciplíny. Muži a junioři pojedou sprint na 7,5 km a stíhací závod na 10 km. Ženy čeká sprint na 6 km a stíhací závod na 7,5 km.

Čeští junioři
Foto: Zlatí čeští junioři na MS v letním biatlonu v NMNM (Autor: Jaroslav Svoboda)

Favorité

Podle celkového umístění ve Světovém poháru by měl být největším favoritem Lotyš Andrejs Rastorgujevs. Ale například loni se mu v Novém Městě na Moravě příliš nedařilo, skončil 18. a 21.

Na letních šampionátech se naopak tradičně vede Rusům. Petr Paščenko, Semjon Sučilov, Eduard Latypov, Sergej Korastylev i Alexandr Povarnicyn mají zkušenosti ze Světového poháru. Zdaleka jich ale nemají tolik jako Serhij Semenov, který bude jediným zástupcem ukrajinských mužů.

Foto: Andrejs Rastorgujevs (Autor: Petr Slavík)

V Bělorusku by neměl chybět šestinásobný medailista z letního MS a také mistr Evropy z Raubiči z letošního roku Bulhar Krasimir Anev. Evropský šampionát na domácí půdě vyšel i Sergeji Bočarnikovovi a Antonu Smolskému, kteří by měli patřit k největším nadějím běloruského týmu. Představí se také zkušený Rus v korejských službách Timofej Lapšin.

Čeští trenéři vyšlou do závodů Adama Václavíka a Milana Žemličku. Václavík bude obhajovat 9. a 18. místo z Nového Města na Moravě. Mohl by si vzpomenout na MSJ v Raubiči v roce 2015, kdy byl ve všech závodech v elitní desítce.

Foto: Adam Václavík (Autor: Petr Slavík)

Favoritky

Závody žen budou o poznání lépe obsazené než ty mužské a je to zásluha především Ukrajinek. Na startu bude již legendární sesterské duo Vita a Valj Semerenkovy, které dohromady posbíralo z letních světových šampionátů 26 medailí.

Ještě větší šance ale možná mají jejich mladší krajanky. Anastasija Merkušynová se může pochlubit 8 cennými kovy z letního MS, Julija Žuravoková zase skvělými výsledky v Raubiči. Letos tu získala evropské stříbro a před čtyřmi lety se stala juniorskou mistryní světa. Darja Blašková na MSJ v roce 2015 triumfovala mezi dorostenkami.

Foto: Vita Semerenková (Autor: Petr Slavík)

Podle papírových předpokladů je favoritkou číslo jedna domácí Iryna Kryuková, 15. žena Světového poháru. Je otázkou, jak se popasuje s očekávanou bouřlivou kulisou, podobně jako Dzinara Alimbekavová či sestry Irina a Jelena Kručinkinovy.

Mezi kandidátky na cenné kovy bude patřit i trio Rusek Viktorija Slivková, Larisa Kuklinová a Jekatěrina Glazyrinová. Další Ruska Anna Frolinová bude reprezentovat Jižní Koreu, pro kterou získala v roce 2016 dvě medaile.

Ze známých jmen nesmíme opomenout Lotyšku Baibu Bendikovou a pak také trio Češek. Největší šance má Lucie Charvátová, jejíž maximem z letního MS je 12. příčka. Stejný výsledek si odvezla i z letošního ME v Raubiči. Na zmíněném šampionátu byla ve vytrvalostním závodě 19. Anna Tkadlecová, která bude spoléhat na přesnou střelbu. Ludmila Horká by zase měla patřit mezi nejrychlejší běžkyně, ale zřejmě i mezi nejméně přesné střelkyně.

Lucie Charvátová
Foto: Lucie Charvátová (Autor: Petr Slavík)

Juniorské kategorie

K juniorským kategoriím se vážou největší české naděje. Vítězslav Hornig bude v Raubiči obhajovat tři cenné kovy. Respektive zlato ze smíšené štafety, která vypadla z programu, už obhájit nemůže. Stejně jako Tereza Voborníková a Petra Suchá.

Zvlášť Voborníkovou ale můžeme řadit mezi aspirantky na medaili i v individuálních závodech. Letos se v Osrblí stala dvojnásobnou dorosteneckou vicemistryní světa a začala se prosazovat i v IBU Cupu mezi dospělými. Tam se dařilo také Hornigovi či Mikuláši Karlíkovi, který v Martellu šokoval osmým místem.

Foto: Tereza Voborníková (Autor: Jaroslav Svoboda)

Nutno říct, že konkurence mezi juniory i juniorkami je velká. V Raubiči má závodit pětinásobný juniorský mistr světa Igor Malinovskij z Ruska či velmi rychlý Bělorus Dzmitry Lazuski.

Voborníková a spol. budou čelit úřadující dvojnásobné juniorské mistryni světa Ukrajince Jekatěrině Bechové či Rusce Valeriji Vasněcovové, která obhajuje zlato a bronz a už sbíra zkušenosti ve Světovém poháru.

Foto: Valerija Vasněcovová (Autor: Petr Slavík)

Program + TV přenosy

Šampionát odstartuje v pátek supersprinty a pokračuje o víkendu sprinty a stíhacími závody. Víkendové závody dospělých odvysílá živě ČT sport a Eurovision Sports TV.

Program TV přenosů

Program MS v letním biatlonu Raubiči
23. 8. 9:40 kvalifikace supersprintu juniorů
23. 8. 10:15 kvalifikace supersprintu juniorek
23. 8. 12:00 kvalifikace supersprintu mužů
23. 8. 12:35 kvalifikace supersprintu žen
23. 8. 14:10 finále supersprintu juniorů
23. 8. 14:40 finále supersprintu juniorek
23. 8. 16:10 finále supersprintu mužů
23. 8. 16:40 finále supersprintu žen
24. 8. 9:45 sprint juniorů
24. 8. 12:15 sprint juniorek
24. 8. 15:00 sprint mužů
24. 8. 17:00 sprint žen
25. 8. 10:15 stíhací závod juniorů
25. 8. 12:15 stíhací závod juniorek
25. 8. 14:45 stíhací závod mužů
25. 8. 16:30 stíhací závod žen

Hlavní foto: Vítězslav Hornig (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *