Sprint, hromadné starty a poslední sezónní štafety otevřou závěrečný trimestr Světového poháru. Biatlonová elita se v srdci Českomoravské vrchoviny představí pošesté. Premiérově v březnovém termínu a v biatlonové historii poprvé před nuceně prázdnými tribunami.
Zhusta diskutované, leč konečné, rozhodnutí členů vlády o preventivním opatření proti šíření koronaviru připravilo o povolený doping českou reprezentaci a Michala Šlesingra o poslední poklonění plným tribunám.
V nezvyklé atmosféře krajiny ticha budou o udržení žlutých čísel bojovat několikanásobní medailisté z Nového Města i proběhlého šampionátu Dorothea Wiererová a Martin Fourcade. V uplynulých letech se tu dařilo i jejich největším konkurentům.
O středisku
Nové Město na Moravě je místem zaslíbeným běžeckému lyžování, v předchozí dekádě se ale stalo především českou biatlonovou perlou. Areál ležící ve výšce 620 metrů nad mořem ve Žďárských vrších nejprve převzal po Jablonci nad Nisou hostitelství závodů IBU Cupu, po rozsáhlé rekonstrukci se novoměstský areál v roce 2012 stal poprvé hostitelem závodů Světového poháru.
V jeho pořadatelském portfoliu nechybí žádná vrcholná akce. V letech 2008 a 2014 v NMNM proběhlo mistrovství Evropy, v roce 2013 se tu dekorovali mistři světa. Světové i evropské medaile tu získávali i junioři. Dvakrát hostila Vysočina Arena letní šampionát. Tratě jsou řazeny ve SP k náročnějším, komplikované bývají i podmínky na střelnici, často se biatlonisté trefují pod září světelných reflektorů.
NMNM se pyšnilo největší návštěvou ze všech světových zastávek. Umožnila to především mobilními tribunami navyšovaná kapacita stadionu, která dovoluje sportovní prožitek až 20 tisícům diváků. Podél trati se o bouřlivou atmosféru staralo dalších deset tisíc fanoušků. Právě díky nim se biatlonisté napříč národy do Česka rádi vracejí.
V NMNM se daří Fourcadovi
- Šestice z čela mužského pořadí již dosáhla na Vysočině na medaili. Pouze pátý Simon Desthieux ji získal jako junior. V roce 2011 se tu ale stal juniorským šampiónem, loni byl ve stíhačce bramborový.
- Za velmi oblíbené středisko označuje novoměstský areál Martin Fourcade. Již v prvních českých závodech SP získal stříbro a bronz, na následujícím šampionátu v roce 2013 první ze svých čtyř zlatých kovů ve vytrvalostním závodě.
- Před čtyřmi roky byl v Čechách stoprocentně úspěšný, zlato získal ve všech třech individuálních závodech.
- Teprve minulou sezónu svou českou medailovou sbírku (4-3-2) neobohatil a poprvé od roku 2011 nebodoval ve sprintu.
- Dalším mužem se zlatým hattrickem v NMNM je Johannes Thingnes Bø. Na první medaile čekal až do minulé sezóny.
- Dva individuální závody ze dvou možných ovládl v roce 2015 Slovinec Jakov Fak. O dva roky dříve na šampionátu stanul po sprintu na bronzovém stupínku.
- Svou kariéru v elitním seriálu na Vysočině zahájil Nor Johannes Dale, devátý muž hodnocení SP.
- Zatímco u žen je jasno, mezi čerstvými šampiony z Francie a Nory se rozhodne o držiteli malého glóbu za štafety. Jely se zde pouze na mistrovství světa. Zlato se tehdy stalo jasnou záležitostí pro Nory s Tarjei Bøem v sestavě, Francouzi skončili stříbrní.
Letos bez nejúspěšnější ženy
- Marte Olsbuová Røiselandová v minulé sezóně dosáhla na Vysočině na své první kariérní vítězství ve SP. Zlato brala ve sprintu i stíhačce. V roce 2014 se tu stala ve sprintu mistryní Evropy. Letos bude ale chybět.
- Dorothea Wiererová dobyla Nové Město jako juniorka, šampionát v roce 2011 pro ni skončil zlatým hattrickem. Na mistrovství světa o dva roky později získala v Česku poprvé v kariéře mistrovskou medaili mezi dospělými jako členka bronzové štafety. Před čtyřmi lety dosáhla na stříbro a bronz, loni byla druhá ve stíhačce.
- Druhá žena celkového pořadí Švédka Hanna Öbergová získala v roce 2018 v NMNM první – bronzovou – medaili ve Světovém poháru.
- Čerstvá vicemistryně Evropy Ukrajinka Olena Pidhrušná se zde na mistrovství světa stala šampiónkou ve sprintu a bronzovou ve stíhačce. Se štafetou získala stříbro. Z jiného střediska mistrovskou medaili nemá.
- Totéž platí i pro 13. ženu celkového hodnocení Polku Moniku Hojniszovou Staręgovou, která byla na tomtéž šampionátu bronzová v masáku.
- Své první zlato (ze dvou) ve vytrvalostním závodě tu slavila v roce 2012 Kaisa Mäkäräinenová, o tři roky později přidala stříbro ze stíhačky. V minulé sezóně přijížděla do NMNM jako o fous druhá žena pořadí, ale po nevydařených startech spadla na čtvrtou pozici. Letos je dvanáctá.
- Divácká kulisa s téměř rodným jazykem bude chybět sedmé ženě poháru Slovence Paulíně Fialkové, v minulé sezóně tu stála na stříbrném a bronzovém stupínku.
Z Čechů na startu byl doma nejúspěšnější Ondřej Moravec
- V domácím prostředí dokázaly individuální medaile získat pouze Gabriela Koukalová (zlato 2016) a Veronika Vítková (bronz 2015).
- Ondřej Moravec si bouřlivou atmosféru vyhlašování medailistů prožil dvakrát s českými parťáky – s mix štafetou získal na domácím šampionátu bronz a (spolu s Michalem Šlesingrem) stříbro v roce 2015 v závodě SP.
- Největší český sběratel cenných kovů neměl na Vysočině štěstí na své straně v závodech individuálních. Na šampionátu skončil dvakrát čtvrtý a tento nejlepší mužský výsledek na domácí půdě zopakoval i v hromadném startu v roce 2016. Loni skončil v této disciplíně osmý.
- Domácí mistrovství světa odstartovalo pohárové štafetové účinkování Michala Krčmáře. Do cíle ji dovezl na šestém místě. Individuálně byl nejlépe desátý, naposledy loni v hromadném startu.
- Teprve třetí start v rámci SP čeká Markétu Davidovou a druhý čerstvého vicemistra Evropy Adama Václavíka. Dosud zůstali bez bodů.
- Oba byli zároveň úspěšnými juniory domácího mistrovství Evropy. Davidová byla v roce 2017 dvakrát zlatá a jednou bronzová, Václavík bral o tři roky dříve stříbro a bronz.
- Lucie Charvátová a Jakub Štvrtecký se představili domácímu publiku ve dvou závodech v minulé sezóně. Medailistka z MS v Antholzi ve sprintu i stíhačce dosáhla na body, český benjamínek nikoliv.
- Poprvé se na start v NMNM ve SP postaví Jessica Jislová.
- Nejlepší výsledek nejzkušenější Češky Evy Kristejn Puskarčíkové je pět let starý, ve stíhacím závodě skončila 13.
Michal Šlesingr se po dvaceti letech s biatlonem rozloučí
Český matador se rok po zisku stříbra a bronzu na mistrovství světa v Antholzi 2007 stal medailistou i na mistrovství Evropy. Před tehdy ještě prořídlými tribunami přebíral v Novém Městě stříbrnou a bronzovou medaili po vytrvalostním závodě a sprintu, třetí skončil i se štafetou. Od zařazení Nového Města do kalendáře Světového poháru byl nejlépe pátý v roce 2015.
Minulou sezónu ho na start nepustil zlomený obratel, v době konání Mistrovství světa 2013 se potýkal s virózou, nenastoupil do stíhačky ani do nakonec bronzové mix štafety. A vládní „virové“ rozhodnutí ho tento rok připraví o hlubokou úklonu vděčných fanoušků po jeho posledních sestřelených terčích a posledním proběhnutí cílovou páskou.
Hlavní foto: Vysočina Arena (Autor: Petr Slavík)
Chudák Boušek… To je k na……….
Ale i tak mu mnohokrát ze ❤ děkujeme.