Poslední body před světovým šampionátem se rozdají ve slovinské Pokljuce. Martin Fourcade přijíždí s velkým bodovým náskokem po vítězném německém tažení do střediska, kde nijak zásadně nedominuje. Tiril Eckhoffová bude hájit žlutý dres na místě, kde ještě na stupních nestála.
Jestli oba odjedou na mistrovství světa jako lídři poháru se rozhodne ve vytrvalostním a hromadném závodě. Vrací se suverén suverén minulé sezóny Johannes Thingnes Bø, ale ani dvě výhry by ho nedostaly zpátky do čela.
Šanci předvést se ve žlutém na domácí půdě má Dorothea Wiererová pokud Eckhoffovou v obou závodech výrazně porazí. Žádná další žena nemá ani teoretickou možnost dosáhnout na žlutý trikot.
Češi se pokusí ve svém téměř domácím středisku zlepšit v poslední době ne tak úspěšnou smíšenou štafetu, Markéta Davidová bude v nejdelším závodě obhajovat bronz.
Oblíbená destinace vysoko nad mořem
Od devadesátých let je malé středisko na severu Slovinska téměř pravidelnou součástí Světového poháru, v kalendáři se v minulém desetiletí neobjevilo dvakrát. V malebném prostředí Julských Alp nedaleko hlavního města Lublaně závodí biatlonisté obvykle v prosinci či v březnu.
Okolními lesy chráněná střelnice bývá klidná, ale umí i potrápit točícím se větrem. Vždy skvěle upravené tratě jsou náročnější, s prudkými výjezdy i sjezdy.
Největším strašákem je ale výška 1345 metrů nad mořem – je sice o 300 metrů níže než italský areál blížícího se mistrovství světa, ale 600 metrů nad úrovní Ruhpoldingu. A skok k nebesům ne každému favoritovi vyhovuje. Příští rok bude Pokljuka hostit mistrovství světa.

Ve Slovinsku vládne Finka
- V Julských Alpách absolvovala Kaisa Mäkäräinenová téměř pětinu závodů s vítězným koncem. S pěti zlaty (pěti stříbry a dvěma bronzy) je desátá žena poháru nejúspěšnějším aktivním závodníkem v tomto středisku.
- Již před 13 roky zde, poprvé v kariéře, stála Finka na stupních vítězů (2. ve sprintu), na zlato dosáhla v roce 2014. Loni ovládla sprint i stíhačku.

- Vedoucí muž SP Martin Fourcade má z dosud aktivních mužů ve Slovinsku nejvíc výher (3-3-3), na první zlato čekal ze všech biatlonových zastávek nejdéle.
- První bronz získal Francouz na začátku sezóny 2012/13, na pódiu alespoň jednoho závodu od té doby nikdy nechyběl. Až v prosinci 2016 dosáhl na kov nejcennější (ovládl sprint i stíhačku a finišoval ve zlaté štafetě).
- Loni ve vytrvalostním závodě získal jednu ze dvou sezónních zlatých medailí, nejdelší závod vyhrál i v této sezóně a do závodu vyjede ve žluto-červeném trikotu.

- Johannes Thingnes Bø má ze Slovinska medaile tři – ve sprintu v roce 2016 nestačil jen na francouzského biatlonistu, loni ovládl sprint a stíhačku.
- Se střediskem pojí rychlý Nor i svůj nejsmolnější závod – před pěti lety ve sprintu udělal nejvíc chyb. Mimo terč mířil pětkrát a skončil 64. Tehdy naposledy ve SP zůstal bez bodů.
- Dvě zlata získal v oblíbené vysoké nadmořské výšce Simon Schempp. Trápícího se Němce ale letošní výsledky na start nepustí, již v Ruhpoldingu ho nahradili úspěšnější kolegové.
- Celkem osm vítězství má na svém kontě Jakov Fak. V prosinci 2012 se mu otevřela zlatá brána po sprintu i v domovském středisku. Patnáctý muž SP skončil v masáku letos pátý, ve vytrvalostním závodě nebodoval.
Pokljuka: rodiště kariérních medailí
- Vytrvalostní závod na úvod loňské sezóny přinesl první (dosud jediné) zlato do sbírky Julije Džimové. Stříbrem z této disciplíny zahájila přesná Ukrajinka i probíhající sezónu.
- Rychlý reprezentant německého týmu Johannes Kühn naskočil do SP před osmi lety právě ve Slovinsku. Loni tu poprvé dosáhl na pódium. Od zlata Martina Fourcada byl ve dvacetikilometrovém závodě vzdálen pouze čtyři sekundy. V Östersundu skončil bez bodů.
- Deset let je stará první medaile Švýcara Benjamina Wegera. Ve vytrvalostním závodě tu bral stříbro. V úvodním dlouhém závodě probíhající sezóny skončil pátý za čtveřicí Francouzů.
- Rakušanka Katharina Innerhoferová, 27. žena SP, vyhrála první sprint po ZOH v Soči 2014. Žádný další cenný kov dosud nepřidala. V probíhající sezóně se třikrát podívala do TOP 10, poprvé právě od úspěšné Pokljuky.
- Na první kariérní stupně vítězů se v poolympijské stíhačce před šesti lety dostala bronzová Dorothea Wiererová. Loni tu Italka získala dvě stříbra.

- V prosinci 2016 zde začala medaile sbírat devátá žena poháru Justine Braisazová. Ve sprintu byla stříbrná, bronz přidala i v loňské sezóně. Do vytrvalostního závodu vyjede Francouzka s červeným startovním číslem.
- Po nucené dopingové pauze dosáhl v Pokljuce na první pódium v roce 2018 dvakrát bronzový Rus Alexandr Loginov. Do té doby jediný bronz získal v Oslu v roce 2013.
- Třetí, čtvrtá a šestá skončila na úvod loňské sezóny stříbrná žena stíhačky v Ruhpoldingu Paulína Fialková. Z Pokljuky odjížděla jako třetí nejlepší žena. Poprvé v kariéře se po všech závodech v jednom středisku účastnila květinového ceremoniálu.
- První kariérní medaile si ve středisku, které nazývají druhým domovem, vyjela v uplynulém desetiletí i čtveřice Čechů – vedle již nezávodící Gabriely Koukalové i Ondřej Moravec, Eva Kristejn Puskarčíková a Markéta Davidová.
Smíšené štafety měly v Pokljuce svůj šampionát
- Před patnácti lety měly smíšené štafety ve Světovém poháru premiéru, hned rok následující v nich uspořádala Pokljuka mistrovství světa. V závodě, který pamatuje jen nesmrtelná Finka (ale i řada současných trenérů), se žádný tým nevyvaroval trestných kol, vítězní Rusové absolvovali jen jedno, 17. Češi osm.
- V uplynulém desetiletí se smíšený závod ve Slovinsku odjel dvakrát. Před deseti lety zvítězili Švédi před Ukrajinci a Francouzi s Martinem Fourcadem v sestavě. Minulou sezónu francouzský mix zvítězil před Švýcary a Italy.
- Čechům se ve slovinském středisku mixy výrazně nedařily. Nejlepší výsledek zaznamenali loni – po dvou trestných kolech skončili 14., před deseti lety 18.
Český tým má na co navazovat
- Česká sestava přijíždí do Pokljuky bez svých nejmladších – Tereza Voborníková a Jakub Štvrtecký se přesouvají na mistrovství světa juniorů. Ve slovinském středisku, kde Češi často trénují, bude chybět i Veronika Vítková.
- Polovinu z deseti medailí českého týmu odvezla z Pokljuky Gabriela Koukalová. Celá třetina současného týmu zde dosáhla na kariérní pódium.
- Ondřej Moravec tu startoval poprvé v devatenácti letech – v roce 2004 skončil bez bodů. O osm let později pak z osmého místa ve sprintu poskočil až na své první stupně vítězů, když skončil ve stíhačce druhý.

- Před 16 lety zde první závody objel i Michal Šlesingr a ještě v juniorském věku získal 10 bodů ve sprintu. Nejblíže stupňům vítězů byl ve vytrvalostním závodě v roce 2009, když skončil čtvrtý. V posledních závodech před svým úspěšným šampionátem v taktéž vysoko položeném Antholzi 2007 skončil ve třetí desítce.
- Michal Krčmář před třemi roky pronikl ve dvou závodech do elitní desítky, desátý byl také v loňském sprintu. Patnáctý pak ve vytrvalostním závodě.
- Tomášovi Krupčíkovi výše položená střediska sice sedí, ale z Pokljuky odvezl jen tři body ze stíhačky 2016.
- V Ruhpoldingu nachlazená Eva Kristejn Puskarčíková má středisko obzvlášť v oblibě. Kromě úplně prvního startu (2014) tu skončila vždy na bodech, v sezóně 2015/16 poprvé ve SP nakoukla do TOP desítky a o rok později premiérově potěžkala cenný kov. Bronz uhájila o 0,1 sekundy ve stíhačce před favorizovanou Marie Dorinovou Habertovou.

- Její biatlonové dvojče Markéta Davidová po neoblíbených německých zastávkách přijíždí do střediska, kde poprvé v kariéře stála na stupních v úvodním individuálním závodě loňské sezóny. Navíc ve Slovinsku závodila mezi dospělými poprvé. Ve vytrvalostním závodě bude obhajovat bronz.
- Lucie Charvátová zakončila první třetinu sezóny 2015/16 v Pokljuce 17. (sprint) a 15. (stíhačka) místem. Poprvé v kariéře se stala i součástí elitní třicítky žen v masáku. V závodě, kde startoval kompletní český ženský tým, skončila 28. Hromadný start by jí neměl utéct ani letos.
- Jessica Jislová tu získala v uplynulé sezóně své první střediskové (a poslední sezónní) body. Ve sprintu byla 31.
- Adam Václavík, který po úspěšném účinkování v nižším poháru nahrazuje juniora Štvrteckého, startoval ve středisku pouze čtyřikrát, o první body bude usilovat.
Program
Program SP v Pokljuce | ||
---|---|---|
23. 1. | 14:15 | vytrvalostní závod mužů |
24. 1. | 14:15 | vytrvalostní závod žen |
25. 1. | 13:15 | smíšené dvojice |
25. 1. | 15:00 | smíšená štafeta |
26. 1. | 12:15 | hromadný start mužů |
26. 1. | 15:00 | hromadný start žen |
Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Prozradili trenéři KDO nahradí Voborníkovou??
Nebo poženou Puskarčíkovou po nemoci do štafety??
Marodka se děvčatům rozrůstá!!
Proč trenéři nepozvou Jurčovou nebo Tkadlecovou? IBU Cup má teď volno…