Polští biatlonisté se v minulém ročníku výsledkově výrazně propadli. Hned v březnu rezignovali trenéři Michael Greis a Anders Bratli, místo nich nastoupil Adam Kołodziejczyk. Složí pod jeho dohledem Poláci v olympijské sezóně reparát?
BiatlonMag se před startem sezóny 2021/2022 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Polsko.
Polsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 96. Grzegorz Guzik, 100. Andrzej Nędza-Kubiniec
- Pohár národů mužů: 23. (kvóta: 4)
- Pořadí SP žen: 33. Monika Hojniszová-Staręgová, 65. Kamila Żuková, 82. Anna Mąkaová, 89. Kinga Zbylutová
- Pohár národů žen: 13. (kvóta: 4)
Na startu
- Loňská sezóna se polskému týmu nepovedla. Muži se v Poháru národů propadli ze 17. na 23. místo a jen díky pravidlu, které IBU loni v reakci na koronavirovou pandemii zavedla, nepřišli o kvótu čtyř závodníků.
- V reakci na loňské polské výkony rezignovali v březnu oba zahraniční trenéři, Michael Greis a Anders Bratli. Staronovým hlavním koučem Poláků se stal Adam Kołodziejczyk, který již národní tým trénoval mezi lety 2011 a 2017. Asistentkou trenéra se stala Agnieszka Cylová.
- Všem nadšencům zimních sportů je jistě velmi dobře známé jméno Justyna Kowalczyková. Právě tato legenda běhu na lyžích nově vstoupila do světa biatlonu. V březnu se stala sportovní ředitelkou polského biatlonového svazu.
- V polském A týmu figuruje sedm biatlonistů, z toho pět žen a dva muži (Monika Hojniszová-Staręgová, Kamila Żuková, Anna Mąkaová, Kinga Zbylutová, Joanna Jakiełová, Grzegorz Guzik a Andrzej Nędza-Kubiniec.
- Pět biatlonistů a pět biatlonistek, včetně Magdaleny Gwizdońové, pak tvoří B tým a připravuje se pod dohledem Adama Jakieły.
- Letní polský šampionát zcela ovládli Monika Hojniszová-Staręgová a Przemysław Pancerz, kteří vybojovali zlato ve sprintu i následující stíhačce.
- Monika Hojniszová-Staręgová se v létě představila i na mezinárodních akcích. Během letního šampionátu v Novém Městě na Moravě získala zlato ve sprintu, na exhibici ve Wiesbadenu dojela pátá, stejně jako na Martin Fourcade Nordic Festivalu.
Čtyři položky
1) Polští muži nebodují. Od listopadu do března urvali polští biatlonisté celkem jen tři body. Grzegorz Guzik byl 39. ve stíhačce v Hochfilzenu, Andrzej Nędza-Kubiniec bral jeden bod za individuál v Antholzi žádné další body již Poláci v uplynulé sezóně nepřidali. To v sezóně 2019/20 posbírali Poláci 32 bodů. V minulém ročníku jim chyběl především přínos bodů od Guzika, který si v celkovém hodnocení pohoršil ze 72. na 96. místo. Náladu si nezlepšili ani ve štafetách. Z šesti závodů nebyla jejich štafeta stažena jen ve dvou případech. Ani IBU Cup Polákům bodové žně nepřinesl, nejlépe si vedl celkově 122. dorostenec Jan Guńka.

2) Propad Hojniszové-Staręgové. Sezónu 2018/19 zakončila Monika Hojniszová-Staręgová poprvé v kariéře v elitní desítce celkového hodnocení Světového poháru. Prožívala životní formu a dokonce se po šesti letech vyšplhala podruhé v kariéře na stupně vítězů. O rok později v Antholzi bojovala s Hannou Öbergovou o bronzovou medaili a v celkovém hodnocení opět útočila na první desítku. Loňský ročník však přinesl sešup dolů. Hojniszová-Staręgová se propadla na celkovou 33. příčku, jen v jednom závodě skončila mezi nejlepšími deseti, březnových kol Světového poháru se ani nezúčastnila. Náplastí jí bylo zlato, které vybojovala na domácím evropském šampionátu. Podobně na tom byla i naděje polského biatlonu a velká soupeřka Markéty Davidové z juniorských kategorií Kamila Żuková, která v celkovém hodnocení klesla o 27 míst na 65. pozici. Nejsvětlejším momentem polské sezóny tak bylo šesté místo ženské štafety v Pokljuce.
3) Slibné mládí. I přes všechny nezdary může Poláky těšit jedna věc: nadějní mladí biatlonisté. Polští dorostenci si z juniorského šampionátu přivezli tři medaile. O všechny tři cenné kovy se postarali muži. Ve sprintu si pro bronz dojel Jan Guńka, ve stíhačce jej na stupních vítězů nahradil stříbrný Marcin Zawół. Zlatou tečku za úspěšným šampionátem pak Poláci udělali ve štafetě, když vytřeli zrak ostatním favoritům a radovali se ze zlata. Mezi nejrychlejší juniorky zase na šampionátu patřila Joanna Jakiełová. Dvakrát jí to dalo na umístění v elitní desítce.

4) Staronový kouč Adam Kołodziejczyk. Po čtyřech letech se budou Poláci opět připravovat pod dohledem Adama Kołodziejczyka. Kołodziejczyk byl hlavním polským trenérem mezi lety 2011 až 2017 a byl tak u významných úspěchů především polských žen. V roce 2013 si Polky odvezly z Nového Města na Moravě stříbro (Krystyna Guziková) a bronz (Monika Hojniszová-Staręgová), o dva roky později v Kontiolahti se pro změnu dařilo Weronice Nowakowské-Ziemniakové, která odjížděla ze šampionátu se stříbrem a bronzem. Od té doby vyšel polský biatlon na vrcholné akci vždy medailově naprázdno. Jestli se Kołodziejczykovi i tentokrát podaří medailově oživit polský biatlon, je zatím ve hvězdách. Jak ale on sám přiznává, převzít roli trenéra v olympijském roce je pro něj velkou výzvou a ani on sám s něčím takovým nepočítal. Po výkonech z předešlé sezóny je však jisté, že je před ním i před celým týmem velký kus práce.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Andrzej Nędza-Kubiniec
2. Grzegorz Guzik
3. Tomasz Jakieła
4. Przemysław Pancerz
Ženy
1. Kinga Zbylutová
2. Anna Mąkaová
3. Kamila Żuková
4. Monika Hojniszová-Staręgová

Cílová rovinka
Po loňském neúspěchu má před sebou nově příchozí trenér Adam Kołodziejczyk hned několik úkolů. Nepromarnit talent Kamily Żukové, navrátit Moniku Hojniszovou-Staręgovou zpět k elitní desítce a dostat polské muže zpátky na body.
Podívejte se i na preview dalších týmů