Sprint, stíhací závod a štafety jsou na programu druhé lednové zastávky Světového poháru, která je již tradičně svázána s Ruhpoldingem. Bavorská Chiemgau Arena na jihu Německa hostí biatlonisty od prvopočátku a po klimaticky vášnivém Oberhofu bývá pro biatlonisty klidnou oázou. Tedy co se podmínek na střelnici i složitostí trati týče. Fanouškovská atmosféra v Chiemgau Areně je naopak bouřlivá a tribuny neobyčejně blízko.
V bavorském středisku se začíná už ve středu. Dorothea Wiererová bude hájit devítibodový náskok před nečekaně přesnou Tiril Eckhoffovou, která od 15. prosince opustila jedinkrát pódium. Martin Fourcade se bude snažit ve svém druhém nejúspěšnějším středisku utéct nepřítomnému Johannesovi Bøovi o dvojcifernou porci bodů. Češi se pokusí složit reparát. Loňským Ruhpoldingem se po mnoha úspěšných letech protrápili.
Fourcade sbíra v Ruhpoldingu medaile už deset let
- Martin Fourcade ve žlutém stál v Chiemgau Areně na stupních 16krát, 10krát na stupínku nejvyšším, 6krát byl stříbrný. Sbírku zahájil v sezóně 2010/11 třemi stříbry.
- Před osmi lety tady třemi výhrami ze čtyř možných ovládl mistrovství světa. Loni byl dvakrát čtvrtý.
- Dvakrát přijížděl Fourcade do bavorského střediska po dvou výhrách v Oberhofu. V roce 2015 pak skončil v Ruhpoldingu ve sprintu i masáku ve třetí desítce, v roce 2018 bral zlato a stříbro.

- Johannes Thingnes Bø, toho času na otcovské dovolené, triumfoval v Bavorsku pětkrát, jednou byl bronzový. Jeho starší bratr Tarjei, čtvrtý muž poháru, tu byl dvakrát stříbrný.
- Sprinty v posledním desetiletí neměly jiného vítěze (z dosud aktivních mužů) než výše uvedeného Francouze a Nora.
- Na nejvyšším stupínku stanul v uplynulém desetiletí v Ruhpoldingu už jen Slovinec Jakov Fak (MS 2012, vytrvalostní závod), Němci Simon Schempp a Erik Lesser (masák 2015, resp. 2016) a Rakušan Simon Eder (stíhačka 2016).
- Na „místo činu“ se vrací šestý muž poháru Quentin Fillon Maillet. Před pěti lety tu po fotofiniši stříbrem v masáku zahájil svou medailovou sbírku. Bronzový v něm byl i před rokem.

- Ve středisku se příliš nedaří Rusům, na individuální zlato čekají od roku 1996. Naposledy byl na stupních (jedinkrát v kariéře) před 4 lety Anton Šipulin. Štafetu vyhráli před 10 lety.
- Týmové závody v Ruhpoldingu posledních pět let ovládají jen letošní suveréni z Norska. I bez bratrů Bøových. Před šesti lety skončili po třech trestných kolech Johannese na prvním úseku až devátí.
- Vedle Rusů byli v uplynulém desetiletí zlatí jen muži z Francie (2013) a Rakouska (2014), ti o pouhou desetinu před Němci.
Finka odvezla z Ruhpoldingu nejvíce medailí
- Sedmá žena poháru Kaisa Mäkäräinenová tu má výhry tři, stříbra dvě a šestkrát byla bronzová. První stříbro čerstvé sedmatřicátnice je 12 let staré, zlatá byla před dvěma roky. Při všech vítězstvích (2017 a 2018) byla na bedně ve společnosti jedné z českých žen.
- Jedinou další aktivní biatlonistkou, která má z tradičního střediska více než jedno zlato, je Dorothea Wiererová. V letech 2016 a 2018 zde ovládla vytrvalostní závody.
- Domácí Franziska Preußová, vracející se po zdravotní pauze, si loni v hromadném závodě vyjela životní vítězství. Třetí žena poháru Ingrid Tandrevoldová z Norska první pódium.

- Jednu ze svých dvou zlatých medailí získala v Ruhpoldingu druhá Franziska německého týmu, Hildebrandová, která o 0,3 sekundy ve sprintu 2016 porazila Gabrielu Koukalovou. Loni celkově patnáctá žena prožívá velkou krizi, na bodech skončila jen jednou a je až 72.
- V životní formě se nacházející Tiril Eckhoffová byla ve středisku dvakrát bronzová (2015 a 16). Po dvou vítězstvích vede stíhací závody a bude usilovat o třetí zlato.
- Štafety se v posledním desetiletí staly čtyřikrát kořistí domácího týmu, tu loňskou vyhrála Francie. Jednou kralovaly Ukrajinky, Češky, Švédky a před sedmi lety v sezóně dosud neporažené Norky.
Oblíbené české středisko
- Čeští biatlonisté budou v Ruhpoldingu závodit ve stejné sestavě jako v Oberhofu. A mají po loňsku co napravovat. Ženy loni opustily středisko bez bodů, nejlepším umístěním bylo 15. místo Ondřeje Moravce v masáku. Bodoval již jen Michal Krčmář (18. a 25.). Přitom středisko Čechům dlouhodobě sedí.
- Češi stáli v uplynulém desetiletí na bavorských stupních 19krát (4-6-9), z toho osmkrát cenný kov přebírala Gabriela Koukalová, historicky čtvrtá nejúspěšnější žena Chiemgau Areny.
- Medailovou šňůru tohoto tisíciletí odstartoval bronzem Jaroslav Soukup na šampionátu v roce 2012. Přetržena byla až loni.
- Zřejmě největším (nejen) střediskovým šokem byl bronz ženské štafety v roce 2013 s devatenáctiletou Kristýnou Černou na třetím úseku. Finišmanku Veroniku Zvařičovou v cíli Veronika Vítková a Gabriela Koukalová neobjaly. S pódiem nepočítaly a po závodě se vyjížděly.
- To se zlatem o dva roky později se již tak trochu počítalo. České ženy o minutu a čtvrt porazily lépe střílející Bělorusky způsobem start-cíl.
- Ve formě přijíždí do svého nejúspěšnějšího střediska Michal Krčmář. Před třemi lety po strhujícím finiši předběhl ve stíhačce Antona Šipulina a doběhl si pro první – bronzové – pódium ve SP.

- Také druhé nejlepší umístění Krčmáře se pojí s Ruhpoldingem. V roce 2016 byl pátý v masáku, o dva roky později ve vytrvalostním závodě.
- Stříbra ve stejných letech i závodech získal Ondřej Moravec. Při květinovém ceremoniálu se ale potkal s Krčmářem jen před dvěma lety. V roce 2016 se totiž jely masáky dva, protože středisko zaskakovalo za Oberhof.
- Poslední náboje v Chiemgau Areně vystřelí dvakrát bronzový Michal Šlesingr. Až cílová fotografie rozhodla v hromadném závodě 2015 o rozdělení pódia. Radoval se Simon Schempp, na Čecha zbyl třetí stupínek. O rok později stál na tomtéž stupínku po stíhačce.
- Druhým nejúspěšnějším střediskem je Ruhpolding pro stále absentující Veroniku Vítkovou (třikrát bronz).
- Na druhý nejlepší kariérní výsledek (6. místo) tu dosáhla Eva Kristejn Puskarčíková, u jejíhož startuje je kvůli nachlazení otazník.

- Klidná střelnice by měla vyhovovat Markétě Davidové, která v Bavorsku před třemi roky získala úplně první body ve SP za 28. místo ve sprintu. Zastávku nemá podle svých slov ráda.
- Historické je místo i pro Lucii Charvátovou, která zde v roce 2016 zaznamenala největší posun ve stíhačce oproti sprintu. Ze 42. místa se dostala až na 20.
- Zbytek Čechů bude o první body usilovat. Nejblíže k nim měl loni 44. Jakub Štvrtecký, když poprvé zastřílel v závodě SP čistě (podruhé, v předvánoční Francii, z toho bylo 16. místo).
- Čeští muži mají šanci být pátým nejúspěšnějším národem, na Švédy ztrácejí jen 9 bodů. Hodně záleží na výsledku štafety, která byla v Oberhofu i před rokem v Ruhpoldingu osmá. Nejlépe pátí tu byli naši biatlonisté před ZOH v Soči 2014.
- V Poháru národů jsou Češky deváté, devátá skončila i loňská štafeta. V Ruhpoldingu v uplynulém desetiletí byly nejčastěji šesté, dvakrát stály na stupních.
Program
Program SP Ruhpolding | ||
---|---|---|
15. 1. | 14:30 | sprint žen |
16. 1. | 14:30 | sprint mužů |
17. 1. | 14:30 | štafeta žen |
18. 1. | 14:15 | štafeta mužů |
19. 1. | 12:15 | stíhací závod žen |
19. 1. | 14:30 | stíhací závod mužů |
Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)