Český biatlon v čele s Markétou Davidovou neprožil špatný olympijský cyklus, ale zdaleka ne všechno bylo ideální. Na startu další čtyřletky proto došlo k poměrně velkým změnám.
BiatlonMag se před startem sezóny 2022/2023 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Česko.
Česko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 28. Michal Krčmář, 53. Adam Václavík, 58. Jakub Štvrtecký, 100. Mikuláš Karlík
- Pohár národů mužů: 9. místo (kvóta: 5)
- Pořadí SP žen: 10. Markéta Davidová, 17. Jessica Jislová, 66. Tereza Voborníková, 73. Lucie Charvátová, 75. Eva Puskarčíková, 94. Tereza Vinklárková, 102. Eliška Václavíková
- Pohár národů žen: 5. místo (kvóta: 6)
Na startu
- Muži v minulé sezóně uhájili kvótu pěti startujících, byť až díky absenci ukrajinských a běloruských biatlonistů v závěru sezóny. Ženy dokonce poskočily na kvótu šesti startujících, kterou ale spíše nevyužijí.
- Kariéru ukončili dlouholetí reprezentanti Eva Puskarčíková a Tomáš Krupčík, z mladších ročníků Milan Žemlička, Natálie Jurčová, Gabriela Masaříková a Zuzana Doležalová.
- Novým trenérem mužů se stal Michael Málek, spolupracovat bude se střeleckým trenérem Mattem Emmonsem. Ondřej Rybář zůstává dál v pozici sportovního ředitele.
- Už do páté sezóny povede české biatlonistky norský trenér Egil Gjelland, opět s asistentem Jiřím Holubcem.
- A tým žen tvoří Markéta Davidová, Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Lucie Charvátová a Eliška Václavíková (za svobodna Teplá).
- V A týmu mužů figurují Michal Krčmář, Adam Václavík, Jakub Štvrtecký, Mikuláš Karlík a Jonáš Mareček.
- Trenér B týmu Aleš Ligaun má na starosti kvarteto Vítězslav Hornig, Tomáš Mikyska, Kristýna Otcovská a Tereza Vinklárková.
- Novým šéfem servisního týmu se stal zkušený Nor Ole Bjørn Tretterud, za struktury lyží bude zodpovědný Rakušan Benjamin Eder.
- Markéta Davidová ovládla na prestižním Blinkfestivalu v Norsku supersprint, Jessica Jislová byla v konkurenci Norek a Francouzek osmá. V hromadném startu skončila Davidová pátá a Jislová desátá.
- Ještě víc se českému týmu dařilo na letním mistrovství světa v Ruhpoldingu. Jonáš Mareček a Tomáš Mikyska si v kategorii juniorů prohodili první a druhou příčku, Markéta Davidová získala stříbro a bronz, bronzovou tečku za šampionátem pak udělala naposledy jako juniorka Tereza Voborníková.
- Davidová podtrhla úspěšné léto vítězstvím na exhibici Martina Fourcada. Hromadný start v Annecy vyšel i pátému Michalu Krčmářovi.
- Při absenci českých jedniček na domácím šampionátu dvakrát triumfoval Vítězslav Hornig. Zvítězili i Jonáš Mareček, Lucie Charvátová, Tereza Voborníková a Natálie Jurčová.
- Jakub Štvrtecký zase získal kompletní medailovou sadu na MČR v běhu na kolečkových lyžích.
- Jiří Hamza byl v září znovuzvolen viceprezidentem Mezinárodní biatlonové unie. Obdržel 46 z 46 možných hlasů.
- V předsezónních závodech ve švédském Idre uspěli čtvrtý Jakub Štvrtecký a pátý Michal Krčmář. Markéta Davidová byla po čtyřech chybách v krátkém individuálu devátá.
Čtyři položky
1) Markéta Davidová mezi favoritkami. Uplynulý ročník odstartovala česká reprezentantka vítězstvím. Forma Davidové pak během zimy kolísala, ale i tak v celkovém hodnocení obsadila cennou 10. příčku. Podle statistik šla nepatrně dolů její běžecká výkonnost, naopak opět posunula střeleckou úspěšnost z 83 na 85 %. V létě sbírala jeden úspěch za druhým a co je důležité, dařilo se jí střílet podstatně rychleji než kdy dřív. I vzhledem k problémům či absenci některých favoritek by Davidová mohla ve světovém žebříčku hodně vystoupat.
2) Pomůžou mužům noví trenéři? Michal Krčmář, Adam Václavík i Mikuláš Karlík se v minulé sezóně alespoň v jednom závodě dostali mezi 10 nejrychlejších běžců, jen těsně se to nepovedlo Jakubu Štvrteckému. Fyzická příprava se pod vedením nového trenéra Michaela Málka příliš nezměnila a předsezónní konfrontace se Švédy a Francouzi dopadla dobře. Klíčovým faktorem tak bude střelba, jejíž úspěšnost se v minulé sezóny u českých biatlonistů pohybovala kolem hranice 70 %. S výjimkou Michala Krčmáře, který trefil 84 % terčů. I on ale pamatuje lepší časy. Nelze čekat, že se hned naplno projeví práce střeleckého trenéra Matta Emmonse. Dílčí úspěchy ale budou důležité pro to, aby čeští muži uvěřili, že jdou správným směrem.
3) Nejlepší junioři světa. Málokterý tým se může pochlubit tím, že má v týmu dva juniorské mistry světa, v případě Terezy Voborníkové dokonce dvojnásobnou šampionku. Dvaadvacetiletá naděje se nově posunula do ženské kategorie, ale vlastně se toho pro ni moc nemění. Už letos dokázala třikrát bodovat ve Světovém poháru a pro Egila Gjellanda bude nepostradatelnou členkou štafety. Jonáš Mareček by ještě mohl závodit mezi juniory, spíš ho ale očekávejme mezi elitou. Že tam patří, potvrdil letos V Otepää. Při svém prvním individuálním startu ve Světovém poháru atakoval body, s jednou chybou skončil ve sprintu 48. Na jednadvacetiletého mladíka velmi slušný počin a příslib do budoucna.
4) Zcela nový servisní tým. Chce se říct, kdy jindy než teď by to mělo českým biatlonistům dobře odjíždět? Šéfem servisu se stal zkušený Nor Ole Bjørn Tretterud, který mimo jiné připravoval lyže i norským běžcům na lyžích. Možná ještě větším trumfem by mohl být Rakušan Benjamin Eder, který platí za jednoho z největších odborníků na struktury lyží. Z jeho práce v minulých sezónách viditelně těžili běloruští biatlonisté. Eder má hodně blízko k firmě Fischer, v jejímž vývoji skoro 10 let pracoval. A právě na lyžích této značky jezdí většina českých reprezentantů, nově i Markéta Davidová.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Adam Václavík
2. Jakub Štvrtecký
3. Mikuláš Karlík
4. Michal Krčmář
Ženy
1. Jessica Jislová
2. Tereza Voborníková
3. Markéta Davidová
4. Lucie Charvátová
Cílová rovinka
Markéta Davidová může jít po úspěšném létě a téměř bezproblémové přípravě do nové sezóny se vztyčenou hlavou. Předsezónní závody trochu zvedly sebevědomí i mužům. Mladé naděje (a že jich je dost) budou o rok zkušenější. Servisní tým výrazně posílil. To jsou všechno důvody, proč by měl český biatlon zažít lepší sezónu než tu předchozí.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroj: biatlon.cz