Sestry Fialkovy půjdou do nové sezóny s vysokými ambice a opět s podporou českého trenéra Tomáše Kosa. Nadějně se jeví i sestry Remeňovy. Naopak mužský tým přestal po sérii odchodů prakticky existovat.
BiatlonMag se před startem sezóny 2022/2023 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Slovensko.
Slovensko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 98. Michal Šima
- Pohár národů mužů: 20. místo (kvóta: 3)
- Pořadí SP žen: 23. Paulína Bátovská Fialková, 49. Ivona Fialková
- Pohár národů žen: 16. místo (kvóta: 4)
Na startu
- Slovenské ženy se po třech letech vrátily na kvótu čtyř startujících ve Světovém poháru. Muži zůstávají na třech místem, která ale možná ani neobsadí.
- Kariéru trošku podle očekávání ukončil Tomáš Hasilla, naopak konec Šimona Bartka, Mateje Balogy a Lukáše Ottingera byl nepříjemným překvapením. Končí i Veronika Machyniaková. Za velkou vlnou odchodů je v první řadě chybějící finanční podpora ze strany armádního klubu Dukla.
- Slovenský svaz oznámil konec trenéra mužů a Fialkových Tomáše Kosa. Sestry Fialkovy se s ním ale následně dohodly na individuální spolupráci. Během přípravy jim pomáhal především se střelbou.
- Hlavní tréninkovou skupinu mají na starosti Lukáš Daubner a Martin Otčenáš. V jejich výběru jsou Michal Šima, Tomáš Sklenárik, Henrieta Horvátová, Júlia Machyniaková a Ema Kapustová.
- Mládežnický výběr v čele se sestrami Máriou a Zuzanou Remeňovými vede nadále trenér Peter Kazár.
- V servisním týmu se nepovedlo udržet Slovince Mihu Plahutnika, místo něj přišel nejlepší servisman slovenských běžců na lyžích Ondrej Benka-Rybár.
- Slovenští biatlonisté budou opět jezdit v kombinézách české značky Atex, která nahradila firmu 4F.
- V Osrblí, které bude příští rok hostit letní MS, vyrostla 2,5km asfaltová dráha.
- Henrieta Horvátová kvůli postcovidovému syndromu trénovala tři měsíce v omezeném režimu.
- Paulína Fialková vybojovala na letním MS bronz ve sprintu. V kategorii juniorek hned tři Slovenky nakoukly do elitní desítky.
- Slovenský svaz, v jehož čele pokračuje prezident Peter Vozár, vytyčil jasné cíle: Pro Paulínu Fialkovou umístění v TOP 6 na mistrovství světa, pro Ivonu Fialkovou TOP 10.
Čtyři položky
1) Fialkovy spolu, ale bez sebe. Cesty Paulíny a Ivony Fialkových se během letošní přípravy částečně rozdělily. Obě se setkávaly na společných soustředěních, na kterých jim se střelbou pomáhal český trenér Tomáš Kos. Fyzickou přípravu si nezvykle řídily podle sebe, resp. podle toho, co jim dlouhodobě funguje. Paulína Bátovská Fialková, která se v květnu vdala za svého dlouholetého partnera Miloše, vtipkovala, že se cítila jako princezna, když jen úkolovala lidi kolem sebe. Faktem je, že běžecká výkonnost Fialkových byla zejména v závěru minulé sezóny na velmi dobré úrovni, Ivona dokonce poprvé podle čísel lehce předčila svou sestru. U obou bude rozhodující střelba. Paulína střílela v minulé sezóně se 79% úspěšností, Ivona byla dokonce jen na 73,9 %.
2) Dva sesterské páry ve Světovém poháru. Už v minulé sezóně se ve třech štafetách představily vedle sester Fialkových i sestry Remeňovy. A naposledy v Kontiolahti z toho bylo na slovenské poměry solidní 13. místo. Teď můžou díky rozšířené kvótě oba sesterské páry zároveň startovat i v individuálních závodech. Slovenští fanoušci si od dvaadvacetiletých dvojčat hodně slibují. Mária, šestá z letošního MEJ, už ve Světovém poháru vyšplhala na 53. příčku. Zuzana nedostala mezi elitou zatím tolik šancí, ale na zmíněném MEJ byla ještě o příčku výš než sestra.
3) Existuje ještě mužský tým? Technicky vzato ano, tvoří ho Michal Šima a Tomáš Sklenárik. Reálně už ale Slovensko další muže nemá a junioři nemají dostatečné kvalifikační body IBU, aby alespoň doplnili štafetu. Do budoucna se jeví jako velká naděje Jakub Borguľa, který se letos stal dorosteneckým mistrem světa a k tomu v Soldier Hollow přidal dvě stříbra. Stále je mu ale teprve 18 let a za staršími soupeři výrazně fyzicky zaostává. I tak je zatím bohužel mezi slovenskými mladíky velká mezera.
4) All-in na smíšenou štafetu? Slováci můžou mít reálně problém obsadit i smíšené dvojice, pokud se tedy neobjeví nějaký SuperŠiman, který by absolvoval dva závody v jeden den. Ale ať končíme pozitivně, smíšená štafeta by nemusela vypadat vůbec špatně. V Otepää dojela sestava Michal Šima, Tomáš Sklenárik, Ivona Fialková a Paulína Fialková na šestém místě. Byl to nejlepší výsledek od Östersundu 2017, kdy Slováci ještě s Anastasií Kuzminovou vybojovali čtvrtou příčku.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Michal Šima
2. Tomáš Sklenárik
3. Jakub Borguľa (nemá vyjeté kvalifikační body IBU)
4. Damián Cesnek (nemá vyjeté kvalifikační body IBU)
Ženy
1. Paulína Bátovská Fialková
2. Zuzana Remeňová
3. Ivona Fialková
4. Mária Remeňová
Cílová rovinka
Pro slovenské muže to nebude veselá sezóna a od pádu v Poháru národů je může zachránit jen absence Rusů a Bělorusů. Naopak ženy by měly prožít nejlepší sezónu v éře po Kuzminové. A pokud Fialkovy zúročí střelecké poznatky Tomáše Kosa, mohlo by se nad Tatrou i medailově blýskat.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroje: biathlon.sk, šport.sk