Home > Preview > PREVIEW: Slovinci už nechtějí spoléhat jen na Faka. Prosadí se mladé talenty?

PREVIEW: Slovinci už nechtějí spoléhat jen na Faka. Prosadí se mladé talenty?

Alex Cisar

Slovinský tým čeká sezóna s jasným vrcholem sezóny v podobě domácího Mistrovství světa v Pokljuce. Jakov Fak bude chtít zaútočit na medaili, většina týmu bude spíš sbírat zkušenosti.

BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Slovinsko.

Slovinsko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 14. Jakov Fak, 51. Klemen Bauer, 57. Rok Tršan, 83. Miha Dovžan
 • Pohár národů mužů: 11. místo (kvóta: 4)
 • Pořadí SP žen: 75. Lea Einfaltová
 • Pohár národů žen: 21. místo (kvóta: 3)

Stalo se před sezónou

 • O překvapení se postarala teprve třiadvacetiletá Urška Pojeová, která ukončila kariéru. Mezi důvody uvedla přetrvávající zdravotní problémy a ztrátu motivace.
 • Naopak se vrátil čtyřiadvacetiletý Mitja Drinovec, který skončil po sezóně 2018/19.
 • V září se jel na Pokljuce slovinský šampionát. O výhry se podělili Jakov Fak, Rok Tršan, Lea Einfaltová a teprve sedmnáctiletá Lena Repincová.
 • Trenérský tým zůstává beze změn. Muže nadále vede Uroš Velepec, ženy Andreja Maliová.
Foto: Rok Tršan (Autor: Petr Slavík)

Čtyři položky

1) Jakov Fak ještě neřekl poslední slovo. Třiatřicetiletý biatlonista skončil v minulé sezóně čtyřikrát do pátého místa. Na Mistrovství světa v Antholzi sahal po medaili, ve vytrvalostním závodě byl čtvrtý se ztrátou osmi sekund na třetí příčku. Je patrné, že v běhu už na ty nejlepší stačit nebude. V sezóně 2019/20 mu patřily průměrně 30. běžecké časy. Naopak střelecká úspěšnost 87,4 % pro něj byla druhá nejvyšší v kariéře. Pokud mu vydrží zdraví, mohl by před domácími fanoušky na Mistrovství světa v Pokljuce zabojovat o medaili.

Jakov Fak
Foto: Jakov Fak (Autor: Petr Slavík)

2) Lea Einfaltová se začíná trefovat. Bývalá běžkyně na lyžích má za sebou dvě sezóny u biatlonu. V té první střílela s úspěšností pouhých 60 %. V té druhé se zlepšila skoro o 15 %. Díky tomu se poprvé dostala na body. Nejprve vybojovala ve sprintu v Antholzi 29. příčku a v následné stíhačce dojela 38. Poprvé od sezóny 2015/16 tak slovinská žena pronikla do elitní třicítky. A může být i lépe, pokud udělá Einfaltová další výrazný posun na střelnici.

Foto: Lea Einfaltová (Autor: Petr Slavík)

3) Na mužskou štafetu je spoleh. V minulé sezóně byli Slovinci nejhůře devátí. Na Mistrovství světa v Antholzi se jim podařilo obhájit páté místo, a to ještě Rok Tršan až v závěru podlehl Alexandru Loginovovi. Osmadvacetiletý Tršan zažil i po individuální stránce povedenou sezónu, několikrát si vylepšil své maximum až na 25. příčku. A také v létě naznačil další běžecký progres, ze kterého by mohla profitovat i štafeta. Slovinský tým dlouhodobě spoléhá na Jakova Faka a Klemena Bauera, čtvrtý do party byl ve štafetách Miha Dovžan. Na jeho místo by se ale mohl tlačit dvacetiletý talent Alex Cisar.

4) Uvidíme na bodech juniory? Začněme u zmíněného Cisara, syna českého otce a slovinské matky. Letos se stal juniorským mistrem Evropy, loni dvojnásobným dorosteneckým mistrem světa. Díky tomu dostal první příležitosti ve Světovém poháru. Třeba na posledním úseku štafety v Novém Městě nemusel ani jednou dobíjet a udržel osmou příčku. Mezi elitu by se mohl brzy podívat i devatenáctiletý Lovro Planko. Na MS dorostenců letos získal bronz, opakovaně také bral body mezi dospělými v IBU Cupu. Díky menší konkurenci v ženském týmu by měla dostat víc prostoru dvacetiletá Nika Vindišarová. Po tom, co skončila 13. ve sprintu na Mistrovství světa juniorů v Lenzerheide, příjemně překvapila 46. místem ve sprintu na Mistrovství světa v Antholzi. Ne, ve Slovinsku se o budoucnost bát nemusí.

Alex Cisar
Foto: Alex Cisar (Autor: Jiří Zaňát)

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Miha Dovžan
 2. Jakov Fak
 3. Klemen Bauer
 4. Rok Tršan

Ženy

 1. Nika Vindišarová
 2. Lea Einfaltová
 3. Nina Zadravecová
 4. Polona Klemenčičová

Cílová rovinka

Když pomineme Jakova Faka a mužskou štafetu, tak můžou Slovinci v nadcházející sezóně jen překvapit. Na mladé biatlonisty nebude takový tlak, a tak můžou kromě dalších zkušeností sbírat třeba i první body.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Alex Cisar (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *