Home > Preview > PREVIEW: Velké změny v sestavě Kanaďanů se nekonají. Shání finanční prostředky, kde se dá

PREVIEW: Velké změny v sestavě Kanaďanů se nekonají. Shání finanční prostředky, kde se dá

V minulém roce prošel kanadský tým částečnou generační obměnou. Zdá se, že se proces omlazení pod vedením nového amerického kouče povedl. Kanada zaznamenala několik umístění mezi nejlepšími v individuálních závodech a předvedla se také ve štafetách.

BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Kanada.

Kanada v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 56. Scott Gow, 74. Christian Gow, 82. Jules Burnotte
 • Pohár národů mužů: 14. místo (kvóta: 4)
 • Pořadí SP žen: 34. Emma Lunderová, 85. Nadia Moserová, 87. Megan Bankesová 
 • Pohár národů žen: 15. místo (kvóta: 4)

Stalo se před sezónou

 • Hlavní kouč Justin Wadsworth se osvědčil. Provede tým celým olympijským cyklem, tj. do konce sezony 2021/22.
 • Dočkáme se nových kombinéz? Kanadský biatlon uspořádal veřejnou sbírku. Její výtěžek pomůže obléct biatlonisty seniorského reprezentačního týmu. Doposud bylo vybráno téměř 30 000$.
 • Měsíc před začátkem SP se uskutečnilo národní kolo pro výběr závodníků, kteří se budou poměřovat s elitou. Dařilo se Emmě Lunderové, Adamu Runnalsovi, Megan Bankesové a Christianu Gowovi.
 • Ve složení reprezentačního týmu nedošlo k zásadním změnám. Kanada bude spoléhat na svá želízka z minulé sezony.
Sarah Beaudryová a Emma Lunderová
Foto: Sarah Beaudryová a Emma Lunderová (Autor: Václav Mudra)

Čtyři položky

1) Hvězdné duo Emma Lunderová a Christian Gow. Dokáží si v oblíbené disciplíně single mix dojet pro medaili? Nemají k tomu daleko. V Pokljuce skončili těsně pod stupni vítězů a na světovém šampionátu v Antholzi jim patřila osmá příčka. Oba také zazářili jako finišmani štafet v Hochfilzenu – Lunderová dovezla ženskou na pátém a Gow mužskou na čtvrtém místě. Na co navazovat mají také mezi jednotlivci. Lunderová se v závodech Světového poháru třikrát prosadila do nejlepší desítky. Gow by rád pokračoval na vlně sezony 2018/19, kdy skončil v celkovém hodnocení na 32. místě.

2) Dočká se Trevor Kiers svého debutu? Jako jediný z jedenáctičlenného seniorského reprezentačního týmu nedostal ještě šanci ukázat se v závodě SP. V nedávné anketě na Instagramu vyjádřil své očekávání: „Opravdu doufám v letošní start ve Světovém poháru. Až ten den nastane a obleču si startovní číslo, budu nejšťastnější na světě.” Má ale ještě co dělat, aby trenéry přesvědčil. Zatím se dokázal prosadit jen mezi juniory. V sezoně 2017/18 bral 10. a 11. místo v IBU Junior Cupu a 16. příčku na Mistrovství světa juniorů v estonském Otepää.

3) Využijí kanadští biatlonisté výhodných podmínek pro trénink? Zatímco spousta biatlonových týmu dumala, kam vyrazí najezdit tréninkové kilometry na sněhu, Kanaďané tuto otázku řešit nemuseli. Jako každý rok mají k dispozici již od října tratě „Frozen Thunder” poblíž biatlonového areálu v Canmore. Ty jim umožňují každý den trénovat v podmínkách srovnatelných s vrcholnými akcemi až do odjezdu na první kolo Světového poháru.

4) Startovné vyřeší aukce. Nedostatek financí v kanadském týmu je dlouhodobým problémem. Kromě sbírky na týmové oblečení pořádají biatlonisté druhým rokem aukci nejrůznějších předmětů od lyžařského vybavení až po zážitkové pobyty. Z vybraných prostředků pak hradí startovné a další výdaje reprezentačního týmu v průběhu sezony. Letos se kvůli pandemii musela aukce přesunout do online prostředí. I tak věřme, že bude úspěšná a kanadský tým se představí již v Kontiolahti. 

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Jules Burnotte
 2. Scott Gow
 3. Aidan Millar
 4. Christian Gow

Ženy

 1. Emily Dicksonová
 2. Nadia Moserová
 3. Megan Bankesová
 4. Emma Lunderová

Cílová rovinka

Americký trenér kanadských biatlonistů sází na postupné zlepšování vloni vybraného týmu i vzhledem k olympijským hrám v roce 2022. Proč bychom se ale už letos nemohli dočkat premiérových stupňů vítězů Emmy Lunderové nebo úspěchu mužské štafety.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Antonin Guigonnat, Jules Burnotte a Philipp Horn (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *