Švédsko vstoupí do nové sezóny v osvědčené sestavě, která opět pomýšlí na ty nejvyšší příčky. Snad jen muži by se chtěli výsledkově ještě trochu víc přiblížit tolik úspěšným ženám.
BiatlonMag se před startem sezóny 2022/2023 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Švédsko.
Švédsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 3. Sebastian Samuelsson, 22. Martin Ponsiluoma, 47. Peppe Femling, 54. Jesper Nelin, 88. Malte Stefansson, 97. Oskar Brandt
- Pohár národů mužů: 4. místo (kvóta: 6)
- Pořadí SP žen: 2. Elvira Öbergová, 4. Hanna Öbergová, 16. Mona Brorssonová, 19. Linn Perssonová, 30. Stina Nilssonová, 33. Anna Magnussonová, 86. Emma Nilssonová, 97. Johanna Skottheimová
- Pohár národů žen: 2. místo (kvóta: 6)
Na startu
- U švédského týmu pokračuje šéftrenér Johannes Lukas a prodloužení smlouvy o další čtyři roky se dočkali i jeho asistent Mattias Nilsson a střelečtí trenéři Johan Hagström a Jean-Marc Chabloz.
- Na vybraných soustředěních se ke švédského týmu připojil Ital Lukas Hofer.
- Linn Perssonová se jako jediná ze Švédek zúčastnila Blinkfestivalu a podařilo se jí zvítězit v hromadném startu.
- Švédští muži ovládli mistrovství světa v letním biatlonu. Z 9 možných medailí jich 6 šest. Sebastian Samuelsson byl první ve sprintu a hromadném startu, k tomu přidal ještě druhou příčku v supersprintu. Peppe Femling bral jedno stříbro a jeden bronz, jedno třetí místo si připsal i Martin Ponsiluoma. Mezi ženami se o nejlepší výsledek postarala v hromadném startu čtvrtá Mona Brorssonová.
- Na letním mistrovství Švédska dominovali Elvira Öbergová a Martin Ponsiluoma. Oba zvítězili ve všech třech disciplínách – běžeckém závodu, vytrvalostním závodu a sprintu.
- V předsezonním zkráceném vytrvalostním závodě v Idre Fjäll zazářil druhým místem bezchybný Henning Sjökvist. Podobnou senzaci způsobila mezi ženami vítězka Tilda Johanssonová, která také trefila všech 20 terčů.
- V následném sprintu už bylo pořadí očekávanější, druhý skončil Martin Ponsiluoma a třetí stejně jako v prvním závodě Sebastian Samuelsson. Mezi ženami se na druhém a třetím místě seřadily Elvira a Hanna Öbergovy.

Čtyři položky
1) Faktor střelba. Šéftrenér Lukas se netají tím, že do olympijských her v Cortině d’Ampezzo chce ze svých svěřenců udělat nejlepší tým na světě. V uplynulé sezóně se Sebastian Samuelsson vyšvihl na třetí příčku v celkovém hodnocení, v kategorii do 25 let byl druhým nejlepším. Na lyžích to Švédům jde. Samuelsson byl třetí, v těsném závěsu se ho držel Martin Ponsiluoma. Rezervy ale mají ve střelbě. Samuelsson si loni pohoršil v ležce i ve stojce (celkově z 87 % na 84 %) a podobně na tom byl i Ponsiluoma, jehož úspěšnost klesla z 80 % na pouhých 74 %. Pokud chtějí švédští biatlonisté dotáhnout cílů svých trenérů, budou se muset na střelnici zlepšit.
2) Švédsko-italský tandem. Je hodně nezvyklé, aby se biatlonista ze špičkového týmu připojil ke konkurentům. Přesně tenhle krok letos učinil Ital Lukas Hofer, který se Švédy absolvoval několik soustředění a také nasával poznatky od trenéra Johannese Lukase. Co ale na oplátku dostali Švédové? Především výborný sparing. Švédské ženy se podle Lukase v každém tréninku vzájemně hnaly dopředu, ale v mužském týmu podobný element chyběl. Už úvodní závody sezóny nám ukážou, v jaké běžecké formě se představí nejen duo Samuelsson a Ponsiluoma, ale také další Švédové.
3) Útok na velký křišťálový glóbus. Mladší ze sester Öbergových vletěla do Světového poháru jako kometa a výsledkově už předčila starší Hannu. Elvira skončila v minulém ročníku na druhém místě, ovládla hodnocení závodnic do 25 let a byla druhou nejrychlejší běžkyní. Své běžecké výkony podpořila i na střelnici, úspěšnost stojky posunula z 82 % až na 88 %. U ležky zůstala na 83 %. Jestli bude letos dosahovat podobných či ještě lepších čísel, může pomýšlet i na vítězství v celkovém hodnocení. Trofej pro nejlepší biatlonistku putovala do Švédska naposledy v sezóně 2008/09 zásluhou Heleny Jonssonové.
4) Zdravotní trable. Reprezentantkám skandinávských zemí se před startem nové sezóny nevyhnuly zdravotní problémy. Stejně jako Norky, i Švédky postihly komplikace, které jim znemožňují se plně soustředit na přípravu. Linn Perssonovou trápily problémy s kyčlí a i když nakonec figuruje v nominaci na úvodní závody Světového poháru, její forma je s otazníkem. Monu Brorssonovou zase postihlo v závěru přípravy nachlazení a sezónu začne v IBU Cupu. Obě biatlonistky byly v minulé sezóně nedílnou součástí švédské štafety a v Pekingu jí pomohly k zisku olympijského zlata. Jejich zdravotní pohoda bude pro týmové závody klíčová.

Očekávané složení štafet
Muži
1. Peppe Femling
2. Jesper Nelin
3. Martin Ponsiluoma
4. Sebastian Samuelsson
Ženy
1. Linn Perssonová
2. Mona Brorssonová
3. Hanna Öbergová
4. Elvira Öbergová
Cílová rovinka
Švédsko se svými ambicemi netají a v týmu rozhodně má závodnice a závodníky, kteří mají potenciál pravidelně sbírat medaile Pokud v přípravě zapracovali ještě víc na střelbě, cesta na úplný vrchol není nereálná. Na druhou stranu by očekávání mohlo švédským hvězdám svázat ruce.
Podívejte se i na preview dalších týmů