Není žádným tajemstvím, že se německý biatlon potýká s nelehkou generační obměnou. Léta sbírají úspěchy stále ta samá jména a nové německé naděje nepřicházejí. Přijde letos změna?
BiatlonMag se před startem sezóny 2022/2023 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Německo.
Německo v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 8. Benedikt Doll, 10. Erik Lesser, 11. Johannes Kühn, 16. Roman Rees, 18. Philipp Nawrath, 33. David Zobel, 46. Philipp Horn, 67. Justus Strelow, 77. Lucas Fratzscher
- Pohár národů mužů: 3. místo (kvóta: 6)
- Pořadí SP žen: 6. Denise Herrmannová-Wicková, 13. Vanessa Voigtová, 21. Franziska Preußová, 24. Franziska Hildebrandová, 26. Vanessa Hinzová, 37. Janina Hettichová-Walzová, 52. Anna Weidelová
- Pohár národů žen: 4. místo (kvóta: 6)
Na startu
- Německé biatlonisty a biatlonistky budeme v příští sezóně tradičně vídat v šesti. Nejvyšší kvótu si zajistili třetí a čtvrtou pozicí v Poháru národů.
- Těsně před domácím světovým šampionátem v Oberhofu se s biatlonem rozloučil Erik Lesser, který se na konci své kariéry vybičoval ke skvělým výsledkům.
- Konec kariéry oznámila i Franziska Hildebrandová, která očekává svého prvního potomka. Mezi končící biatlonistky se zařadily i medailistky ze štafetových závodů Maren Hammerschmidtová a Karolin Horchlerová.
- Němečtí biatlonisté se nově připravují pod zahraničními trenéry. Novým asistentem trenéra žen Kristiana Mehringera se stal Nor Sverre Olsbu Røiseland. Slovinec Uroš Velepec je pak novým asistentem trenéra mužů Marka Kirchnera.
- K biatlonu se přesunula další německá běžkyně na lyžích. Antonia Hornová (za svobodna Fräbelová) byla zařazena do německého B týmu.
- Franzisku Preußovou opět v přípravě limitovaly zdravotní potíže. V létě si musela dát delší tréninkovou pauzu kvůli onemocnění dutin, které ji postihlo i po konci minulého ročníku.
- Němci medailově ovládli letošní světový šampionát v Ruhpoldingu. V seniorské kategorii se radoval Philipp Horn ze zlata, Denise Herrmannová-Wicková a Roman Rees pak získali stříbrné medaile.
- Dvě zlata na německém šampionátu vybojovali Sophia Schneiderová a Philipp Horn, jedno zlato jim vyfoukli Denise Herrmannová-Wicková a Roman Rees.
- Jistotu Světového poháru v tuto chvíli již mají Denise Herrmannová-Wicková, Vanessa Voigtová, Franziska Preußová, Benedikt Doll, Johannes Kühn, Roman Rees a Philipp Nawrath.
Čtyři položky
1) Nerovnováha mezi během a střelbou. Německý tým momentálně disponuje několika solidními závodníky, kteří jsou schopni jezdit v elitní desítce. Má to ale háček. Němci nemají biatlonistu, který by vynikal v obou biatlonových disciplínách. Je tomu tak především u mužů. Benedikt Doll, Johannes Kühn, Philipp Nawrath i Philipp Horn jsou výborní běžci, dlouhodobě je však sráží nízká úspěšnost střelby. Stoprocentní závod dokážou zajet jen ojediněle, a proto se častěji neobjevují na úplné špičce. Roman Rees je naopak slušným střelcem, v běhu ale k nejlepším nepatří. Velký krok v tomto ohledu udělala Denise Herrmannová-Wicková, která se nad hranici 80% úspěšnosti střelby dopracovala jak na ležce, tak už i na stojce a stala se z ní komplexní biatlonistka.
2) Absence zlatých medailí. Poslední dva světové šampionáty nebyly na německé poměry žádným velkým úspěchem. V Antholzi získali Němci čtyři stříbra a jeden bronz, v Pokljuce si pověsili na krk “jen” dvě stříbra. To je pro tým, který v roce 2017 v Hochfilzenu se sedmi zlaty suverénně dominoval, nepříliš lichotivá bilance. Německý tým naposledy slavil zlato na MS v roce 2019, kde uspěli Denise Herrmannová-Wicková a Arnd Peiffer. Poslední tři mužské individuální medaile na světových šampionátech navíc vybojovali závodníci, kteří se již biatlonu aktivně nevěnují. Na nadcházejícím světovém šampionátu se však zlaté medaile budou očekávat. A němečtí biatlonisté je na domácí půdě v Oberhofu před zraky svých fanoušků budou chtít získat.
3) Věčná smolařka Preußová. Franziska Preußová bezesporu patří k nejtalentovanějším biatlonistkám současnosti. Její kariéru bohužel však příliš často komplikují různá onemocnění a zdravotní komplikace. Dalo by se říci, že jediná její bezproblémová sezóna byla v letech 2020/21 a hned z toho pro Preußovou bylo třetí místo v celkovém pořadí Světového poháru. V minulém ročníku už se ale opět lepila Preußové smůla na paty. Nejprve před Vánoci nepříjemně uklouzla na schodech, poté dostala covid a málem se nedostala na olympiádu. Komplikovanou měla i letošní přípravu. Dvakrát ji v tréninku zbrzdilo onemocnění dutin. Pokud se zdravotní patálie budou Preußové vyhýbat alespoň v zimě, může být německou medailovou nadějí a v celkovém pořadí opět mířit výše než na 21. příčku.
4) Co přinesou zahraniční trenéři? Není úplně obvyklé, aby německé biatlonisty připravovali zahraniční trenéři. S ohledem na domácí světový šampionát a částečný ústup ze slávy tamního biatlonu se však Němci odhodlali k tomuto kroku. Velký zájem pak vzbudil přechod Sverreho Olsbu Røiselanda k německým biatlonistkám. Olsbu Røiseland by měl do německého týmu přinést něco z úspěšné norské školy. Dle jeho slov je pak pro biatlonistky důležité trénovat, ale i mít nad biatlonem určitý nadhled a řídit se spíše vlastním tělem než systémem. Olsbu Røiseland zároveň nechce hned tlačit na pilu. Jeho prioritou je nejprve se s Němkami blíže poznat, teprve potom mohou společně dosáhnout vytyčených cílů. Horn si pak pochvaluje spolupráci s Urošem Velepecem, který do týmu přinesl čerstvý vzduch a zcela nový přístup ke střelbě.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Roman Rees
2. Johannes Kühn
3. Philipp Nawrath
4. Benedikt Doll
Ženy
1. Vanessa Voigtová
2. Vanessa Hinzová
3. Franziska Preußová
4. Denise Herrmannová-Wicková
Cílová rovinka
Před německým týmem je velmi důležitý ročník, který vyvrcholí v únoru v Oberhofu. Tam budou Němci chtít opět bojovat o zlaté medaile a ukázat, že stále platí za biatlonovou velmoc. Zároveň by se rádi častěji ukazovali na stupních vítězů. To vše bude úkol pro nové zahraniční trenéry.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroje: biathlonworld, weltcup-oberhof