Home > Preview > Preview: Světový pohár v Novém Městě na Moravě 2016

Preview: Světový pohár v Novém Městě na Moravě 2016

Nové Město na Moravě

Po roční pauze se vrací do Nového Města na Moravě světový biatlon. Od čtvrtka do neděle by ve Vysočina Areně mělo závody sledovat 120 tisíc diváků. Každý den 20 tisíc na stadionu a 10 podél trati. Dost možná uvidíme nejlepší Světový pohár v historii.

Organizátoři odvedli skvělou práci při přípravě trati, která je pokrytá technickým sněhem. Pro potřebu Světového poháru byly přistavěny i tribuny, které ze stadionu vytvořily prakticky uzavřenou arénu. To ještě více umocní už tak velmi hlučnou atmosféru a závodníkům to zkomplikuje střelbu. Mimochodem, zdejší střelnice sama o sobě patří k těm nejzáludnějším.

I když v Novém Městě na Moravě narozdíl od jiných destinací nehraje roli nadmořská výška, tak jsou tratě velmi náročné. Přesvědčit se můžete sami díky Ondřeji Moravcovi, který ve videu pro IBU projížděl celý jeden okruh. Tedy skoro celý, plány mu zkřížila uzavírka.

V roli největších favoritů do Česka dorazili Martin Fourcade a Laura Dahlmeierové. Oba budou chtít navázat na tři výhry z Pokljuky a taky rozšířit už tak velký náskok v celkovém hodnocení. Je ale úplně jedno, kdo zítra, v pátek či o víkendu vystoupá na stupně vítězů. Těmi největšími vítězi budou organizátoři, fanoušci a zkrátka všichni, díky kterým nachází biatlon v Novém Městě tak famózní zázemí.

Tahle to vypadalo před dvěma roky

Po medailových žních z Olympiády v Soči zaplnily Vysočina Arenu tisíce namlsaných fanoušků. A ti si přišli na své. Hned v úvodní den si došla pro stříbro favorizovaná smíšená štafeta. Sobotní sprint zase vyšel Veronice Vítkové, kterou i přes jedno trestné kolo diváci dohnali až na třetí příčku. Michal Šlesingr navíc zazářil pátým místem. Toto umístění v neděli zopakovala Gabriela Koukalová. Za hustého sněžení se dokonce dostala po třetí střelbě do jasného vedení, ale loterijní podmínky ji doběhly při závěrečné položce.

Jinak zažíval na Vysočině velké chvíle Jakov Fak, který si připsal vítězný double. Kvůli zdravotním problémům ale výhry obhajovat nebude. A nepředstaví se ani vítězka poslední stíhačky Darja Domračevová, která svůj comeback naplánovala až na leden. Jedinou obhájkyní na startu tak bude Laura Dahlmeierová ve sprintu.

Smíšené dvojice: 1. Rusko, 2. Norsko, 3. Ukrajina – 13. Česká republika

Smíšená štafeta: 1. Norsko, 2. Česká republika, 3. Ukrajina

Sprint žen: 1. Dahlmeierová, 2. Hildebrandová, 3. Vítková – 20. Koukalová, 23. Puskarčíková, 44. Landová, 48. Tomešová

Sprint mužů: 1. Fak, 2. Schempp, 3. Béatrix – 5. Šlesingr, 24. Soukup, 32. Krčmář, 42. Moravec, 71. T. Krupčík

Stíhací závod žen: 1. Domračevová, 2. Mäkäräinenová, 3. Dahlmeierová – 5. Koukalová, 11. Vítková, 14. Puskarčíková, 30. Tomešová, 34. Landová

Stíhací závod mužů: 1. Fak, 2. Schempp, 3. M. Fourcade – 11. Šlesingr, 31. Soukup, 33. Krčmář, 39. Moravec

Věděli jste, že…

Jediným biatlonistou, který dokázal v Novém Městě vyhrát třikrát, je Emil Hegle Svendsen. Dvě výhry pak má Jakov Fak.

V dosavadních 10 závodech v Novém Městě nechyběl 6x na pódiu Martin Fourcade. Vyhrál ale jen jednou a to ve vytrvalostním závodě před čtyřmi lety.

Ještě nikdy nestáli v Novém Městě na Moravě na pódiu Norové Ole Einar Bjørndalen a Tarjei Bø.

Emil Hegle Svendsen
Foto: Emil Hegle Svendsen (Autor: Martin Kaděrka)

Jako první vyhrála Světový pohár v Novém Městě na Moravě Kaisa Mäkäräinenová. Mezi muži drží primát Andrej Makovjev, pro kterého triumf ve vytrvalostním závodě zůstal jediným v kariéře.

Jen ty nejlepší vzpomínky má na Nové Město Laura Dahlmeierová. V roce 2015 tu poprvé vyhrála závod Světového poháru.

Veronika Vítková je dosud jedinou Češkou, která získala v Novém Městě na Moravě individuální medaili.

Už osmkrát startovala v Novém Městě Gabriela Koukalová, ale jen jednou prolomila bránu elitní desítky.

Veronika Vítková
Foto: Veronika Vítková (Autor: Martin Kaděrka)

Památný okamžik českého biatlonu

Získat alespoň jednu medaili. To bylo přání české reprezentace před domácím Mistrovstvím světa v roce 2013. A splnilo se hned v úvodní smíšené štafetě. Kvarteto Veronika Vítková, Gabriela Koukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec dojelo na třetím místě. Hrdinou se stal posledně jmenovaný, který v souboji tváří v tvář při poslední střelbě zdolal Itala Hofera.

Světový pohár v Novém Městě na Moravě
Datum Čas Disciplína
15. 12. 17:30 Sprint mužů
16. 12. 17:30 Sprint žen
17. 12. 15:00 Stíhací závod mužů
17. 12. 17:40 Stíhací závod žen
18. 12. 11:45 Hromadný start mužů
18. 12. 14:15 Hromadný start žen

Úvodní foto: Fanoušci v Novém Městě na Moravě (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *