Ani ve švýcarském týmu nebylo po olympijské sezóně nouze o změny v realizačním týmu a loučení. Švýcaři tak vstupují do nového ročníku bez svých stálých opor, posilněni však letními úspěchy.
BiatlonMag se před startem sezóny 2022/2023 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Švýcarsko.
Švýcarsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 27. Benjamin Weger, 40. Sebastian Stalder, 59. Joscha Burkhalter, 74. Niklas Hartweg, 82. Martin Jäger
- Pohár národů mužů: 8. místo (kvóta: 5)
- Pořadí SP žen: 32. Lena Häckiová-Großová, 54. Elisa Gasparinová, 55. Aita Gasparinová, 71. Amy Basergaová, 100. Selina Gasparinová
- Pohár národů žen: 8. místo (kvóta: 5)
Na startu
- Švýcarské ženy si opět vyjezdily kvótu pěti startujících biatlonistek, v Poháru národů si o dvě příčky polepšily. To muži budou Světový pohár v pěti objíždět nově. V Poháru národů si polepšili z dvanáctého na osmé místo.
- Konec kariéry v březnu oznámily dvě stálice a velké opory švýcarského týmu, Benjamin Weger a Selina Gasparinová. Weger byl dlouholetou mužskou švýcarskou jedničkou, několikrát se ve Světovém poháru probojoval i na stupně vítězů. Selina Gasparinová je olympijskou medailistkou, dvakrát dokázala vyhrát závod Světového poháru.
- Místo ve švýcarském A týmu v loňské sezóně uhájili a jistou účast ve Světovém poháru mají Lena Häckiová-Großsová, Elisa Gasparinová, Aita Gasparinová, Joscha Burkhalter, Sebastian Stalder a Jeremy Finello.
- Novým hlavním trenérem švýcarských mužů se stal Němec Remo Krug, který na pozici střídá Andiho Wolffa. To v ženském týmu je vše při starém, i nadále povede švýcarské biatlonistky Sandra Flungerová.
- Lydia Hiernickelová se stala další přeběhlicí od běžeckého lyžování k biatlonu. 25letá Švýcarka, která se dvakrát zúčastnila i olympijských her, byla zařazena do B týmu.
- V říjnu zemřel bývalý švýcarský biatlonista Simon Hallenbarter. Ve věku 43 let spáchal sebevraždu.
- Švýcarskému týmu se povedly letní závody. Lena Häckiová-Großová a Niklas Hartweg odjížděli z letního světového šampionátu v Ruhpoldingu s bronzovou medailí. Dobrou formu Švýcarů pak čtvrtým místem potvrdil Sebastian Stalder.
- Švýcarský Nordic Weekend opanovali Aita Gasparinová a Sebastian Stalder. Upozornila na sebe i juniorka Lea Meierová, která svým časem A. Gasparinovou pokořila.

Čtyři položky
1) Náhradníci za S. Gasparinovou a Wegera. Benjamin Weger a Selina Gasparinová byli v posledním desetiletí hlavními strůjci úspěchů švýcarského biatlonu. Weger má na svědomí pět posledních umístění na stupních vítězů mezi švýcarskými muži. Od sezóny 2016/17 nevypadnul z elitní třicítky Světového poháru. S. Gasparinová zabodovala i na olympiádě, když v Soči v roce 2014 vybojovala stříbro. S jejich odchodem přichází Švýcaři o své velké opory, situace ale rozhodně není tak černá. Švýcarskou ženskou jedničkou je již několik let Lena Häckiová-Großová, které však chybí výraznější úspěchy, jen jednou se umístila v první trojici. Velké naděje jsou vkládány do Amy Basergaové, která v minulém ročníku již objížděla Světový pohár a rozhodně se při své premiérové sezóně neztratila. Velký pokrok udělali i muži. Výrazně si polepšili Niklas Hartweg, Sebastian Stalder i Joscha Burkhalter, kteří ukázali, že dovedou atakovat pozice v elitní dvacítce. Jestli je v jejich silách navázat na úspěchy svých starších krajanů, ukáže až čas.

2) Navážou Švýcaři na své letní úspěchy? I letní výkony Švýcarů nasvědčovaly tomu, že v budoucnu o švýcarském biatlonu uslyšíme. Na letní světový šampionát do Ruhpoldingu přijeli bez velkých očekávání, odjížděli však se dvěma bronzy a dalšími umístěními v elitní desítce. Třetí příčka Häckiové-Großové ze sprintu žádnou velkou senzací nebyla. Že bronz ve slušné konkurenci Švédů a Němců dokázal urvat i Niklas Hartweg, bylo velkým překvapením. Podobný úspěch zaznamenal i Sebastian Stalder, který skončil čtvrtý v hromadném startu. Od zlata ho přitom dělilo jen 13 vteřin, za bronzem zaostal o půl vteřiny. Letní úspěchy pro závodníky znamenaly dle slov koučů velký impuls pro další fázi letní přípravy. Pokud Švýcaři udrží nervy na uzdě a nedostanou se vlivem svých letních úspěchů pod tlak, můžeme je na předních pozicích vídat častěji.
3) Švýcaři věří v týmovou práci. Švýcarskému týmu chybí velká biatlonová hvězda, která by pravidelně ve Světovém poháru sbírala medaile. Tvoří jej však několik vyrovnaných biatlonistů, kteří společně v týmových závodech mohou potrápit favority. Velkým cílem pro Švýcary pak jsou smíšené štafety. V roce 2018 již v této disciplíně slavili historické pódium, od té doby se však kouzlo vytratilo, to samé platí i pro ženskou štafetu, která v sezóně 2019/20 pravidelně atakovala stupně vítězů. Trenér Krug by se chtěl ve své tréninkové filozofii zaměřit právě na týmovost a tím pozvednout i šance na štafetové úspěchy. Zároveň je velkým cílem Švýcarů Pohár národů, ve kterém by se chtěli trvale usadit v první desítce.
4) Důležitý olympijský cyklus. V následujících čtyřech letech mají Švýcaři vytyčeno hned několik cílů. V biatlonovém kalendáři totiž dostane několikrát prostor švýcarské středisko Lenzerheide. Již v lednu se zde bude konat otevřené mistrovství Evropy. V prosinci příštího roku sem poprvé v historii zavítá i biatlonová elita. Vše pak vyvrcholí domácím světovým šampionátem v roce 2025. Právě tato událost je největším cílem švýcarského týmu. Závodníci i trenéři jsou optimističtí, spolupráci si pochvalují a na nadcházející události se těší. Do té doby by se rádi usadili v první desítce a na domácí půdě se předvedli v nejlepším světle.

Očekávané složení štafet
Muži
1. Joscha Burkhalter
2. Niklas Hartweg
3. Sebastian Stalder
4. Jeremy Finello
Ženy
1. Amy Basergaová
2. Aita Gasparinová
3. Elisa Gasparinová
4. Lena Häckiová-Großová
Cílová rovinka
Švýcaři jdou do nové sezóny bez svých dlouholetých opor, léto však naznačilo, že i tak by se mohli prosadit. Mezi muži jsou momentálně tři závodníci, kteří jsou schopní jezdit v elitní dvacítce. Ženský tým má zase v záloze několik mladých talentů.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroj: biathlonworld