Ukrajinské biatlonistky tradičně patří ve štafetách mezi nejlepší. Potřebná vyrovnanost a šíře týmu teď ale zdobí i muže, z čehož můžou profitovat mixy. Největší šance v individuálních závodech má Julija Džimová, které se vrátil „její“ trenér.
BiatlonMag se před startem sezóny 2021/2022 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Ukrajina.
Ukrajina v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 25. Dmytro Pidručnyj, 33. Artem Pryma, 52. Anton Dudčenko, 62. Bogdan Cymbal, 65. Artem Tyščenko
- Pohár národů mužů: 8. místo (kvóta: 5)
- Pořadí SP žen: 17. Julija Džimová, 31. Darja Blašková, 39. Olena Bilosjuková, 57. Anastasija Merkušynová, 59. Valj Semerenková
- Pohár národů žen: 7. místo (kvóta: 5)
Na startu
- Slovenský trenér Juraj Sanitra se po tom, co v minulé sezóně vedl celý tým, vrátil zpátky k mužům. Ty povede už do šesté sezóny v řadě.
- K ženám přišel Slovinec Uroš Velepec, který je trénoval už v letech 2015 až 2018. Následně působil ve Slovinsku, ale zároveň byl osobním trenérem Julije Džimové.
- Sestry Semerenkovy pokračují v individuální přípravě pod vedením Grigorije Šamraje. Darja Blašková zase pracuje s Vladimir Machlajevem.
- Olena Pidhrušná se v červnu vdala za ukrajinského servismana Ivan Bilosjuka a do nové sezóny ponese jeho příjmení.
- Tým žen se zúčastnil letního MS v NMNM. Nejvíc se dařilo Juliji Džimové, která byla dvakrát druhá za Markétou Davidovou.
- Za českou biatlonistkou, na čtvrtém místě, dojela Džimová i na exhibici City Biatlon ve Wiesbadenu. Dmytro Pidručnyj byl mezi muži pátý.
- Na konci září se v Černihivu konalo ukrajinské mistrovství. Ve sprintu Bogdan Cymbal překvapivě zdolal Dmytra Pidručného, ve stíhačce už se radoval favorit. Mezi ženami zvítězily Darja Blašková a Vita Semerenková. V obou závodech byla druhá Iryna Petrenková (dříve Varvynecová).
- Od srpna má na starosti servis lyží Nor Ole Bjørn Tretterud, který s ukrajinskou federací podepsal smlouvu na olympijskou sezónu.
- Na závěrečném soustředění v Norsku se v mužském týmu objevil koronavirus, někteří museli do karantény. Trenér Sanitra bude podle svých slov rád, když bude mít na Světový pohár k dispozici 4 až 5 zdravých sportovců.
Čtyři položky
1) Druhá mise Uroše Velepce u ukrajinských žen. Ta první dopadla výborně. Ukrajinky v první sezóně pod vedením čtyřiapadesátiletého kouče skončily druhé v hodnocení štafet, v další sezóně byly třetí v Poháru národů a následně získaly stříbro ve štafetě na Mistrovství světa v Hochfilzenu 2017. I po svém návratu ke slovinskému týmu Velepec dál spolupracoval s Julijí Džimovou a společně dosáhli na řadu skvělých výsledků. V minulé sezóně třeba na dvě druhá místa. Nyní bude jeho úkolem dát dohromady tým, jehož některé členky také pracují s individuálními trenéry, a případně zabudovat do Světového poháru nové tváře.
2) Sanitrova práce slaví úspěch. Svědčí o tom fakt, že šedesátiletý Slovák vydržel v ukrajinských službách šest let, což u zahraničních trenérů nebývá tak obvyklé. Dmytra Pidručného dovedl v roce 2019 k titulu mistra světa, Artema Prymu letos k osmému a devátému místu na mistrovství světa. Tahle dvojice patří dlouhodobě do širší světové špičky, do které by se mohl zařadit i Bogdan Cymbal. Čtyřiadvacetiletý biatlonista o sobě dal výrazněji vědět 18. příčkou ve stíhačce na letošním MS a v přípravě prý vypadal fyzicky velmi dobře. O střelbu by se měl naopak opírat rovněž čtyřiadvacetiletý Anton Dudčenko. Když letos ve vytrvalostním závodě v Antholzi trefil všech 20 terčů, radoval se ze životního pátého místa.
3) Vysoké šance štafet. Z posledních čtyř světových šampionátů odjížděly ukrajinské biatlonistky vždy s medailí ze štafety. Letos na Pokljuce se z bronzu radovalo kvarteto Merkušynová, Džimová, Blašková a Bilosjuková. Je dost možné, že v tomhle složení se Ukrajinky představí i na olympiádě v Pekingu. V takovém případě by nezbylo místo na sestry Semerenkovy, které slavily spolu s Džimovou a Bilosjukovou zlato v Soči. Vědět o sobě dávají ve štafetách i muži. Letos byli na mistrovství světa pátí, což byl jejich nejlepší výsledek od roku 2011. A to ještě po třech úsecích drželi druhou příčku. Z formy mužské i ženské štafety by měly profitovat mixy, ve kterých ještě Ukrajina nezískala velkou medaili. Na Pokljuce ale byla hodně blízko, smíšená štafeta i dvojice dojela čtvrtá.
4) Varovný signál. Jak jinak brát ukrajinské výsledky na letošním mistrovství světa juniorů? Na nejlepší výsledek v Obertilliachu dosáhla 14. juniorka Chrystyna Dmytrenková. Vzhledem k tomu, že se současný ukrajinský biatlon ve Světovém poháru nejvíc opírá o třicátníky (Džimová 31, Bilosjuková 34, Pidručnyj 30, Pryma 34), mohl by brzy přijít problém. Světlou výjimkou je třiadvacetiletá Jekatěrina Bechová, dvojnásobná juniorská mistryně světa z roku 2019. Minulou sezónu už začala ve Světovém poháru, ale bodů se nedočkala a trenéři ji odveleli do IBU Cupu. Tam získala další cenné zkušenosti a také třetí místo ve zkráceném vytrvalostním závodě v Arberu. Právě ona by měla být ukrajinskou budoucností.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Anton Dudčenko
2. Dmytro Pidručnyj
3. Bogdan Cymbal
4. Artem Pryma
Ženy
1. Anastasija Merkušynová
2. Julija Džimová
3. Darja Blašková
4. Olena Bilosjuková
Cílová rovinka
Stabilní výkonnost Džimové, Bilosjukové, Pidručného či Prymy by měla Ukrajině přinést výborné výsledky ve štafetách a občas i v individuálních závodech. Černým koně by mohl být mezi muži Bogdan Cymbal. Výraznější výsledky mezi dospělými už se budou čekat i od Jekatěriny Bechové.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroj: biathlon.com.ua, suspilne.media, xsport.ua